نهاد مالی چیست؟

۱۳ آبان ۱۴۰۲
زمان مطالعه: حدود 7 دقیقه
0 نظر
112 بازدید
نهاد مالی چیست؟

نهاد مالی چیست و انواع آن؟

هر انسانی برای حفظ ارزش پول خود نیازمند سرمایه گذاری درست در جهت خرید دارایی می باشد. بنابراین ادامه این مسیر در جهت سرمایه گذاری سازمان یا نهادهایی می باشد تا به شما کمک کنند راه درست سرمایه گذاری را بیاموزید.

نهاد مالی

به سازمان یا موسساتی که نقش واسطه های مالی را اجرا می کنند، نهاد مالی می گویند. این نهادها با هزینه کم تر و سرعت بیش تر با سرمایه در گردش کار می کنند. در نتیجه نهاد مالی یکی از ارکان مهمی است که در بازارهای مالی و در اکوسیستم اقتصادی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

وظایف نهاد های مالی

1.افرادی که سرمایه و منابع مازاد، و افرادی که با کمبود منابع مواجه هستند این سازمان در جهت رشد سرمایه، سرمایه گذاران ایجاد شده است.

2.نظارت این گونه نهاد ها سبب می شود تا ریسک معاملات تا حد قابل قبولی کاهش یابد.

3.دریافت درخواست اعطای مجوز نهادهای مالی

4.صلاحیت و بررسی شرایط متقاضیان دریافت مجوز نهادهای مالی

5.در ارتباط بودن با نهاد های مالی و انجام مکاتبات آن ها

6.جمع آوری گزارش از اسناد و اطلاعات نهادها

7.ارتباط و هماهنگی نهادهای خارج از‌ سازمان در رابطه با نهادهای مالی

8.هماهنگی های لازم برای تشکیل جلسات در مورد نهادهای مالی و مسایل مرتبط

نهاد مالی چیست؟

انواع نهادهای مالی

 1. شرکت های بیمه

 2. صندوق های پوششی

 3. شرکت های سرمایه گذاری

 4. مشاوران سرمایه گذاری

 5. صندوق های بازنشتگی

 6. بانک های تجاری

 7. شرکت های کارگزاری

 8. شرکت های تامین سرمایه

 9. شرکت های پردازش اطلاعات مالی

 10. صندوق های سرمایه گذاری

 11. موسسسات رتبه بندی اعتباری

 12. صندوق های زمین و ساختمان

 13. صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله بورسی

 14. شرکت های سپرده گذاری مرکزی

1.شرکت های بیمه

شرکت های بیمه از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در نهاد سرمایه گذاری می باشند. معمولا بخش عمده ای از حق بیمه های دریافتی که باقی می ماند در بازار اوراق بهادار سرمایه گذاری می شود که تاثیرات مهمی در این بازار خواهند داشت.

2.صندوق های پوششی

مدیران این صندوق ها افرادی می باشند که تعداد کمی از سرمایه گذاران خرد با مبلغ قابل توجهی، یا تعداد نهاد معتبری را در جهت مشارکت می پذیرند. بنابراین برای عضویت در صندوق های سرمایه گذاری نیازمند سرمایه اولیه قابل توجهی می باشد. معمولا این صندوق ها از اهرمی مانند وام استفاده می کنند و ریسک موجود در سرمایه گذاری ها بالا می باشد، اما بازدهی قابل توجهی نصیب سرمایه گذارانش می کند.

3.شرکت های سرمایه گذاری

انواع مختلفی از شرکت های سرمایه گذاری وجود دارد که در چهار چوب قوانین و مقررات مبالغی را، از سمت سرمایه گذاران خرد و کلان جمع آوری می کنند و در جهت سرمایه گذاری در بازار سهام یا اوراق قرضه و در سایر شرکت ها سرمایه گذاری می کنند.

نهاد مالی چیست؟

4.مشاوران سرمایه گذاری

عمدتا مشاوران سرمایه گذاری شخصیت حقوقی دارند که طی قرار دادی مشخص به سرمایه گذاران کمک می کنند تا سرمایه خود را در جهت سرمایه گذاری مناسب انجام دهند.

5.صندوق های بازنشستگی

مبالغی به طور ماهانه از حقوق افراد کاسته می شود، این مبالغ در صندوق بازنشستگی جمع آوری شده و مبلغ جمع شده نظیر سرمایه گذاری مطمئن در بازار سهام اختصاص داده می شود که هدف از این سرمایه گذاری رشد وجوه صندوق می باشد تا کارفرما بتواند بعد از طریق وجوه آن، مستمری دوران بازنشتسگی کارمندانش را پرداخت نماید.

6.بانک های تجاری

بانک های تجاری به عنوان نهاد مالی وظایف متعددی دارد که شامل نظیر افتتاح حساب جاری، صدور دسته چک، ارائه خدمات مالی و… را برعهده دارد. درنتیجه بانک ها، از نهادهای مهم در اقتصاد کشور ها محسوب می شود.

7.شرکت های کارگزاری

شرکت های کارگزاری واسطه ای می باشند تا معامله گران با خرید و فروش سهام خود معاملات خود را انجام دهند، کارمزدی که برای هر معامله در نظر گرفته می شود درآمد این نهادها یا کارگزارها را تشکیل می دهد.

8.شرکت های تامین سرمایه

این شرکت ها منابع مالی برای تامین سرمایه می باشد. شرکت ها و سازمان هایی که نیازمند نقدینگی و سرمایه هستند با مراجه به این شرکت ها قسمتی یا تمام سرمایه مورد نیاز خود را با توجه به شرایط شرکت های تامین سرمایه جذب می کنند.

این شرکت ها در برخی از موارد به صورت مستقیم در دسته ای از پروژه ها و شرکت ها سرمایه گذاری کرده و با توجه به قوانین و مقررات شرکت از این سرمایه گذاری ها سود کسب می کنند.

گاهی شرکت های تامین سرمایه خود واسطه ای برای رساندن نقدینگی از سمت مردم به سمت صنعت ها و شرکت های نیازمند سرمایه هستند، و تنها در این شرایط کارمزد واسطه بودن خود را دریافت می کنند.

نهاد مالی چیست؟

9.شرکت های پردازش اطلاعات مالی

سرمایه گذاران در رابطه با سرمایه گذاری، اطلاعاتی نیاز دارند که به روز و کامل باشد، این بخش از پردازش اطلاعات مالی و جمع آوری اطلاعات برتصمیمات سرمایه گذاران موثر می باشد که، طبقه بندی شده و قابل دسترسی می باشد.

10.صندوق های سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری مبالغی را از مشتریان خود دریافت کرده و در بخش های مختلفی مانند، پروژه های ساختمانی، طلا، ارز و… سرمایه گذاری می کنند .افرادی که در این صندوق ها سرمایه گذاری می کنند، در سود و زیان حاصل از فعالیت صندوق ها نسبت به سرمایه‌هایشان شریک می شوند. سرمایه گذاران می توانند سهام صندوق های سرمایه گذاری در بورس را نیز مورد معامله قرار دهند.

11.موسسه رتبه بندی اعتباری

برخی از شرکت ها که نتوانند بخشی از تعهدات خود را اجرا کنند، اندازه گیری می شوند و این شرکت ها با توجه به میزان و عملکردشان و رتبه بندی انجام میدهند. و می توان با توجه به میزان اعتبار و رتبه بندی که صورت می گیرد از اهرمی مانند وام استفاده می کنند. اعلام شرکت ها در تصمیم های سرمایه گذاران، اعتبار دهندگان و قانون گذاران تاثیر زیادی دارد.

12.صندوق های زمین و ساختمان

در این قسمت توسط فعالان و متخصصان حرفه ای بازار ملک اداره می شود که سرمایه اشخاص حقیقی و حقوقی را جمع آوری و در پروژه های بزرگ ساختمانی، اداری، تجاری مسکونی شریک می کنند.

13.صندوق های سرمایه گذاری و قابل مقابله در بورس

ETF به اختصار صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله می باشد که نوعی دیگر از نهاد های مالی می باشند. صندوق ها برخی از ویژگی های صندوق هایی با سرمایه ثابت و مقداری با سرمایه متغیر از ویژگی های این صندوق ها می باشد.

14.شرکت های سپرده گذاری مرکزی

وظیفه این نهاد، انجام امور پس از معاملات بازارهای بورس و خارج از بورس است. در این سیستم اوراق بهادار به نام سرمایه گذاران ثبت می شود. تمامی حقوق و عایدی های سهامداران مثل سود تقسیمی، سهام جایزه تعلق گرفته و به نام سرمایه گذار در سیستم درج می شود.

نهاد مالی چیست؟

نتیجه گیری

در این مقاله با انواع نهاد مالی آشنا شدیم. واسطه های بازار و فعالین بازار سرمایه از زیر مجموعه های نهاد بازار سرمایه و بانک های مرکزی و تجاری و شرکت های تامین سرمایه نیز به دست نهاد های مالی وابسته به بازار پول نقد قرار دارند که درباره هر یک مختصر توضیحاتی ارائه شد

هدف ما در بازارهای مالی کسب سود می باشد بنابراین با توضیحاتی که ارائه شد می توانید با کسب اطلاعات و دانش خود سرمایه گذاری کنید و کسب سود کنید.

سوالات متداول

نهادمالی چیست؟

به سازمان یا موسساتی که نقش واسطه های مالی را اجرا می کنند، نهاد مالی می گویند.

ETFچیست؟

اختصار صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله می باشد که نوعی دیگر از نهاد های مالی می باشند.

 

به این مقاله امتیاز بدهید
امتیاز کل: 0
تعداد شرکت کننده: 0
ارسال نظر
ad logo
CHART
چارت حرفه ای

مقالات مرتبط

پربازده ترین زمان های معامله بورس ایران حدود 5 ماه قبل

پربازده ترین زمان های معامله بورس ایران