سایت TSETMC چیست؟

۱۳ آبان ۱۴۰۲
زمان مطالعه: حدود 10 دقیقه
0 نظر
140 بازدید
سایت TSETMC چیست؟

سایت TSETMC چیست؟

بی تردید یکی از پرکاربردترین سایت ها و یا شاید بتوان گفت پرکاربرد ترین سایت برای سهامداران و کاربران بورس، سایت TSETMC میباشد. این کلمه مخفف (Tehran Securities Exchange Technology Management Co) یا مدیریت فناوری بورس تهران میباشد. قبل از معرفی و آموزش این سایت بهتر است یک نگاه کلی از شرکت مدیریت فناوری بورس تهران و خدمات قابل ارائه آن، داشته باشید. این شرکت یکی از زیر مجموعه های سازمان بورس و اوراق بهادار میباشد که برای افزایش رضایت مشتریان و بهبود کیفیت خدمات و فعالیت های خود، سامانه ی مدیریت کیفیت بر اساس ISO 9001-2008 را انتخاب کرده است.

اگر بخواهیم ساده تر کار و هدف این سایت را بیان کنیم، میتوانیم بگوییم که تمامی معاملات سرمایه داران در این سایت نمایش داده شده است و شما با مراجعه به این سایت در تایم معاملات، میتوانید معاملات و خرید و فروش های تمامی سهامداران را مشاهده کنید.

این سایت متشکل از بخش های مختلفی است که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم.

بخش‌های مختلف سایت TSETMC

شما با مراجعه به این سایت، در صفحه ابتدایی که همان صفحه خانه میباشد، اطلاعات و نمای کلی بازار بورس و فرابورس را مشاهده میکنید. اگر زمان کافی برای بررسی دقیق این سایت را ندارید، میتوانید با مشاهده اطلاعات صفحه خانه، به یک دیدگاه و شمای کلی از وضعیت بازار بورس برسید. این اطلاعات شامل؛ نماد های پربیننده، تغییرات شاخص، نمادهای موثر در وضعیت شاخص و … میباشد.

آموزش جامع سایت tsetmc

در بالای سایت 7 زبانه وجود دارد که هر کدام شامل اطلاعات خاصی از بازار میباشد.

آموزش جامع سایت tsetmc

در بالا و سمت چپ سایت نیز گزینه مشاهده فهرست و هفت زبانه دیگر را مشاهده می کنید که امکانات دیگر سایت را در اختیار شما قرار می دهد. دیده بان بازار و جست و جوی نماد از مهم ترین زبانه ها در این بخش می باشد که در ادامه با آنها آشنا می شویم.

آموزش جامع سایت tsetmc

در ابتدای کار، زبانه های بالای سایت را بررسی می کنیم.

TSETMC در یک نگاه

در صورت کلیک کردن بر روی این گزینه شما به صفحه ابتدایی سایت که همان صفحه خانه میباشد ،انتقال داده می شوید و می توانید اطلاعات کلی بازار را بررسی کنید.

بورس اوراق بهادار تهران TSETMC

این زبانه، اطلاعات مربوط به بازار بورس و اوراق بهادار تهران را به شما نشان می دهد که متشکل از 8 زبانه میباشد. اولین زبانه همه اطلاعات و سایر زبانه ها، اطلاعات جزئی تر را نشان می دهد. زبانه شاخص شامل اطلاعات مربوط به شاخص و نمودارهای آن و همچنین برترین گروه های صنعت میباشد. همچنین در این زبانه شما می توانید به اطلاعات ارزش بازار در روزهای اخیر دسترسی داشته باشید.

 • در زبانه قیمت، اطلاعات مربوط به قیمت ها از جمله بیشترین کاهش و یا بیشترین افزایش قیمت نمادها را مشاهده می کنید. ابزارهای نوین مالی، معاملات عمده نمادهای بورسی و حق تقدم های بورسی از دیگر موارد این زبانه می باشد.

 • زبانه عرضه و تقاضا، برترین تقاضا و برترین عرضه که بیانگر برترین صف های خرید و فروش میباشد را مشاهده می کنید.

 • اگر در بازار مشتقه و آتی فعالیت دارید، زبانه ابزارهای مشتقه و اوراق بدهی کمک زیادی به شما خواهد کرد. اطلاعاتی همچون؛ حجم معاملات، پیام‌ های ناظر بازار، ارزش معاملات، تعداد معاملات، عرضه و تقاضای اختیار معامله، عرضه و تقاضای اختیار تبعی، عرضه و تقاضای اوراق بدهی و عرضه و تقاضای آتی.

 • در زبانه افزایش ها و تغییرات میتوانید بیشترین ارزش معامله، بیشترین حجم معامله، کاهش ارزش بازار، افزایش ارزش بازار، افزایش سرمایه و تعدیل قیمتی را مشاهده کنید.

 • در کشور نمادهای مشمول تعلیق، نمادی که تعلیق شده و علت تعلیق آن قابل مشاهده است.

 • در آخرین زبانه که همه اطلاعات میباشد، همه اطلاعات ذکر شده به صورت یکجا نمایش داده می شود.

آموزش جامع سایت tsetmc

فرابورس ایران TSETMC

این قسمت نیز متشکل از 10 زبانه است که 7 مورد آن تفاوتی با بورس اوراق بهادار تهران ندارد. تنها سه زبانه آن متفاوت است که این سه زبانه شامل بازار پایه، شرکت های کوچک و متوسط و مشتقه است.

 • در زبانه شرکت های کوچک و متوسط، نماد های پر بیننده را مشاهده می کنید که این نمادها شامل شرکت های دانش بنیان و شرکت های رشدی میباشد.

 • زبانه بازار پایه، نمادهای پربیننده تابلوی قرمز، نارنجی و زرد را نشان می دهد. علاوه بر آن اطلاعات قیمتی آن ها نیز قابل مشاهده میباشد.

 • در زبانه مشتقه شما میتوانید معاملات اختیار معامله، حجم و قیمت و عرضه و تقاضای آن را مشاهده کنید.

بورس انرژی ایران TSETMC

این بخش 6 زبانه دارد:

 • در قسمت بازار فیزیکی (نفت، گاز و سایر حامل‌های انرژی)، قیمت و تاریخ عرضه های این بازار (عرضه های در حال برگزاری، عرضه های انجام شده، عرضه های مازاد، عرضه های پیش رو) و همچنین اطلاعات حجم قابل مشاهده است.

 • در زبانه بازار عمده فروشی برق، شما میتوانید اطلاعاتی همچون؛ برترین قیمت عرضه و تقاضا، فهرست معاملات و پیام های ناظر را مشاهده کنید.

 • فهرست معاملات سلف، برترین قیمت عرضه و تقاضا و جزئیات عرضه های پیش رو در زبانه بازار مصرف کنندگان بزرگ برق قابل مشاهده است.

 • در زبانه سلف استاندارد، قراردادهای سررسید شده و فعال مربوط به سلف ارائه می شود.

 • در زبانه بازار سایر اوراق بهادرا قابل معامله، شما میتوانید اوراق گواهی ظرفیت و صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله را مشاهده کنید.

 • در زبانه آخر که سامانه مظنه یابی میباشد، اطلاعاتی همچون نرخ عرضه های انجام شده و پیش رو قرار گرفته است.

آموزش جامع سایت tsetmc

شبکه کدال TSETMC

در این قسمت گزارش هایی که شرکت های مختلف ارائه کرده اند، بر اساس تاریخ انتشار آن ها قرار گرفته است. البته برای جزئیات بیشتر می توانید به سامانه کدال مراجعه کنید.

آموزش جامع سایت tsetmc

صندوق های سرمایه‌گذاری TSETMC

این بخش شامل اطلاعات صندوق های سرمایه گذاری میباشد.

آموزش جامع سایت tsetmc

بورس کالا TSETMC

این بخش شامل 10 زبانه است که این زبانه ها شامل؛ صندوق‌ های کالایی، قیمت نمادهای فیزیکی، پیام

ناظر، معاملات بازار فیزیکی، نمای بازار آتی، اطلاعیه عرضه بازار فیزیکی، گواهی سپرده کالایی،

نمای بازار-اختیار معامله، سلف استاندارد و اعلانات و اطلاعیه‌ها می باشد.

آموزش جامع سایت tsetmc

در ادامه به معرفی 10 زبانه سمت چپ سایت TSETMC می پردازیم

در قسمت بالا سمت چپ سایت شما 10 زبانه را مشاهده خواهید کرد که ما به 6 زبانه مهم و کاربردی آن میپردازیم:

 • نمایش فهرست

این بخش شامل اطلاعاتی همچون سهامداران فعال در هر نماد و تغییر مالکیت حقیقی ها و حقوقی ها میباشد. شما میتوانید از این اطلاعات خروجی اکسل بگیرید. همچنین میتوانید به مقایسه شرکت ها از منظر روزهای معاملاتی و مثبت و منفی بودن بپردازید.

آموزش جامع سایت tsetmc
 • زبان‌ ها

شما در این بخش میتوانید زبان سایت را تغییر دهید.

 • خانه

با کلیک بر روی این بخش به صفحه ابتدایی سایت هدایت میشود. در واقع همان صفحه اصلی سایت است.

دیده‌بان بازار در سایت TSETMC

همانطور که قبل تر گفتیم، این بخش مهم ترین بخش سایت میباشد. در این بخش نمای کلی معاملات صنایع مختلف قابل مشاهده است. علاوه بر این نمای کلی، جزئیات دیگری از جلمه : تعداد، قیمت، ارزش، حجم و میزان تغییرات نیز نمایش داده می شود. در بالای این صفحه 9 زبانه مشاهده میشود. با استفاده از زبانه قالب نمایش، میتوان نحوه مشاهده اطلاعات را تغییر داده و آن ها را به صورت کارتی، کلاسیک و یا سطری مشاهده کنید. حتی میتوانید یک قالب شخصی برای نمایش اطلاعات ایجاد کنید.

 • در زبانه جست و جو، میتوانید نام نماد موردنظر خود را وارد کرده و اطلاعات و جزئیات بیشتری در رابطه با آن کسب کنید.

 • در زبانه تنظیم ها قابلیت انتخاب اطلاعات موردنظر برای مشاهده وجود دارد.

 • در زبانه مرتب سازی شما میتوانید اطلاعات را بر اساس اولویتی که دارید مرتب نمایید. برای مثال اگر حجم معاملات برای شما اولویت بیشتری دارد میتوانید معاملات را بر اساس حجم و از حجم بیشتر به کمتر مرتب کنید.

 • زبانه مشاهده سریع، صفحه دیده بان را با تمامی اطلاعات و به صورت تمام صفحه نشان می دهد. یکی از مهم ترین بخش های دیده بان بازار، زبانه فیلتر میباشد که شما در این قسمت می توانید فیلترهای موردنظر خود را وارد کنید. این فیلترها میتواند حاصل طراحی خودتان و یا به صورت آماده باشد. برای مثال پس از اینکه فرمول صف خرید را در قسمت شرط تایپ کرده و نام آن را انتخاب کردید، سهم های نمایش داده شده برای شما سهم هایی هستند که دارای صف خرید میباشد.

 • در زبانه خروجی میتوانید از اطلاعات این بخش، خروجی HTML و یا اکسل بگیرید. زبانه راهنما نیز شما را در استفاده از دیده بان راهنمایی کرده و این بخش را معرفی می کند. اگر بر روی نماد مورد نظر خود کلیک کنید، جزئیات و اطلاعات بیشتری راجع به آن نماد در قسمت چپ صفحه و به صورت ستونی نمایش داده می شود.

آموزش جامع سایت tsetmc
 • جستجوی نماد TSETMC

شما با انتخاب این آیکون به راحتی قادر خواهید بود هر نمادی که میخواهید آنرا بررسی کنید پیدا کنید.

 • نقشه بازار TSETMC

با انتخاب این بخش شما به صفحه جدیدی خواهید رفت که در آنجا نمای کلی بازار را خواهید دید و متوجه میشوید به طور نسبی کلیت بازار در چه شرایطی قرار دارد.

آموزش جامع سایت tsetmc

صفحه مربوط به هر نماد TSETMC

در صورتی که قصد مشاهده اطلاعات یک نماد را داشته باشید، میتوانید نام آن را در هم در صفحه اصلی و هم در دیده بان جست و جو کرده و اطلاعات مورد نظر خود را کسب کنید. پس از جست و جوی نماد و کلیک بر روی آن، صفحه ای با سه بخش اصلی برای شما نمایش داده میشود. سمت راست مربوط به اطلاعات کلی راجع به نماد از جمله: ارزش بازار، حجم معامله، تعداد، قیمت پایانی و … می باشد.

آموزش جامع سایت tsetmc

در وسط صفحه میزان شناوری، حجم مبنا و بازه های قیمتی مجاز قابل مشاهده است.

آموزش جامع سایت tsetmc

میزان خرید و فروش حقوقی و حقیقی نیز در قسمت چپ قابل مشاهده است. در بالای این قسمت چند گزینه وجود دارد که کمک زیادی به شما میکند. یکی از مهم ترین گزینه ها در این قسمت، اطلاعات تکمیلی میباشد که ریز معاملات سهم همراه با حجم آن ها قابل مشاهده است.

آموزش جامع سایت tsetmc

شما میتوانید با استفاده از کلیدهای میان بر، اطلاعاتی را از این قسمت حذف و یا به آن اضافه کنید. مواردی نیز وجود دارد که شما میتوانید به خواست خودتان آن ها را مخفی کرده و یا نمایش دهید که این موارد شامل: نمودار قیمتی روزانه سهم، سهم‌های هم‌گروه، صفحه سفارش خرید و فروش، سابقه قیمتی و اطلاعیه‌ های منتشر شده در کدال میباشد.

آموزش جامع سایت tsetmc

در بالای صفحه هر نماد زبانه های مختلفی از جمله: سابقه، پیام ناظر، تغییر وضعیت و سهامداران وجود دارد که شامل اطلاعات دقیق تر و جزئی تر از نماد میباشد. در زبانه سابقه، سابقه معاملاتی نماد نمایش داده میشود و شما با دابل کلیک بر روی تاریخ مورد نظر خود میتوانید اطلاعات مربوط به همان روز را مشاهده کنید. با مراجعه به قسمت سهامداران و دابل کلیک بر روی سهامدار موردنظر میتوانید از میزان تغییرات سهامداری آن شرکت مطلع شوید. همچنین اطلاعات شاخص کل، حجم معاملات و ارزش بازار به صورت خلاصه در بالای صفحه هر نماد و صفحه دیده بان به نمایش گذاشته میشود. همچنین برخی گزینه ها به صورت میان بر در پایین این صفحه ها قابل مشاهده است. این گزینه شامل: توقف و بازگشایی نمادها، پیام های ناظر و اطلاعیه های جدید کدال میباشد.

سایت tsetmc چیست؟

نتیجه‌گیری مقاله آموزش سایت TSETMC

در این مقاله ،آموزشی جامع در رابطه با نمای کلی سایت TSETMC و گزینه های مختلف آن را مشاهده کردید. بسیاری از این گزینه ها در سایر پنل های معاملاتی قابل مشاهده است. امابستر اصلی برای بررسی و مشاهده معاملات سایت TSETMC همین آموزش میباشد. شما با بررسی اطلاعات مختلف این سایت میتوانید به تجربه و مهارت بیشتری در معاملات برسید.

سوالات متداول

TSETMC به فارسی چیست؟

مدیریت فناوری بورس تهران

هدف از سایت TSETMC چیست؟

تمامی معاملات سرمایه داران در این سایت نمایش داده شده است و شما با مراجعه به این سایت در تایم معاملات، میتوانید معاملات و خرید و فروش های تمامی سهامداران را مشاهده کنید.

به این مقاله امتیاز بدهید
امتیاز کل: 0
تعداد شرکت کننده: 0
ارسال نظر