پربازده ترین زمان های معامله بورس ایران

۱۳ آبان ۱۴۰۲
زمان مطالعه: حدود 7 دقیقه
0 نظر
202 بازدید
پربازده ترین زمان های معامله بورس ایران

چرا باید بهترین ساعت معامله در بورس را بدانیم؟

 همانطور که میدانید زمانی یک سرمایه گذار موفق خواهد بود که سهم خود را در کف قیمت خریده و در بالاترین مقدار آن، بفروشد. لذا برای یک سرمایه گذار بسیار مهم و حیاتی است که بهترین ساعت معامله بورس را بشناسد و در این ساعات به خرید و فروش سهام بپردازد. نکته قابل توجه این است که این تایم طلایی معاملات، در هر کشور متفاوت است، چرا که ساعت فعالیت بازار در آن کشور فرق دارد. در ادامه تایم طلایی معاملات در بازار بورس ایران را به شما معرفی می کنیم.

نگاهی به ساعات طلایی در بازار بورس ایران

احتمالا با ساعت معاملاتی در بورس ایران آشنا هستید، اما اگر نمی دانید باید به شما بگوییم که ساعت فعالیت بازار بورس و فرا بورس در ایران از ساعت 8:45 صبح الی 12:30 ظهر می باشد. از ساعت 8:45 تا 9 هیچ معامله ای انجام نمیشود و این تایم مختص سفارش گیری است و سهامداران سفارشات خود را در این تایم ثبت میکنند. حال این سفارش خرید باشد یا فروش. بعد از این ساعت یعنی از ساعت 9 الی 12:30 بعدازظهر تایم اصلی بازار شروع شده و سهامداران به انجام معاملات خود می پردازند. 

بهترین زمان خرید سهام در بورس

 با توجه به اصول تحلیل تکنیکال 2 نقطه مناسب برای خرید سهم وجود دارد:  زمانی که قیمت سهم با **حمایت** رو به رو شده است.  زمانی که قیمت سهم، **مقاومتی** را شکسته است. اما شکستن مقاومت چه زمانی رخ می دهد؟ زمانی که قیمت سهم مورد نظر، قیمت مقاومت را رد کرده و بالای آن تثبیت شود. در این صورت شکست مقاومت اتفاق افتاده است. بگذارید با یک مثال به شما توضیح دهیم. فرض کنید در ساعت 10 بدون توجه به مقاومت سهم، اقدام به خریداری آن کرده اید. پس از گذشت چند ساعت و در پایان تایم معاملاتی قیمت سهم موردنظر شما پایین آمده و شما احتمالا با ضرر زیادی رو به رو خواهید شد. چرا که سهم را در بالاترین قیمت و بدون توجه به مقاومت خریداری کرده اید. اما اگر در زمان های طلایی این سهم را بخرید دیگر مطمئن خواهید بود که سهام شما با افت قیمت رو به رو نخواهد شد. پس یکی از زمان های مناسب خرید سهم، زمانی است که مقاومت خود را شکسته باشد و در بالای آن تثبیت شده باشد. 

بهترین ساعت برای خرید سهام

 در طول روز تایم اختصاص داده شده برای انجام معاملات در بورس از ساعت 9 الی 12:30، یعنی سه ساعت و نیم میباشد. در برخی از این ساعات حجم معاملات بالا رفته و در مقاطعی دیگر پایین می آید. معمولا بیشترین حجم معاملات در ساعت 9 الی 9:15 و 12 الی 12:15 رقم می خورد. احتمالا این سوال برای شما بوجود می آید که بهترین تایم خرید سهام چه ساعتی میباشد؟ در پاسخ باید بگوییم که بهترین تایم برای خرید سهم، در ساعت 12 الی 12:15 میباشد. چرا که معمولا در این ساعات فشار فروش افزایش یافته و منجر به کاهش قیمت سهم میشود. بنابراین ما در این زمان میتوانیم با قیمت پایین تری اقدام به خرید سهام کنیم.

بهترین زمان برای فروش سهام در بورس

 برای اینکه شما بتوانید سهم خود را در بهترین زمان به فروش برسانید، باید مهارت های بازار خوانی را فرا گرفته باشید. اما به طور کلی فروش معمولا در دو نقطه اتفاق می افتد:  هنگامی که سهم به هدف قیمتی شما نزدیک شده باشد.  هنگامی که حد ضرر فعال شده باشد.

ساعات طلایی برای فروش سهام

اما بهترین ساعت روز برای فروش سهم چه ساعتی است؟ معمولا ساعت 9 الی 9:15 زمانی مناسب برای فروش سهام میباشد. اگر سهم شما در حال نزدیک شدن به تارگت قیمتی خود میباشد، احتمالا یک روند صعودی را طی کرده است و شما میتوانید در 15 دقیقه اول تایم معاملات، در درصد های مثبت سهم خود را بفروشید و به سود برسید. اما اگر حد ضرر شما فعال شده است، توصیه ما این است که هر چه زودتر سهم خود را بفروشید تا در دام صف های فروش نیافتید و متحمل ضرر های سنگین نشوید. !

بهترین زمان ها را برای معامله شناسایی کنید!

 خرید سهام در صورتی که قیمت آن افزایش یابد میتواند برای شما سودآور باشد. اما بهترین زمان برای خرید و معامله سهام چه زمانی است؟ در ادامه 5 نکته مهم را برای شما عزیزان بیان میکنیم که با فراگیری این نکات میتوانید تایم های **طلایی** معاملات را تشخیص داده و شانس خود برای کسب درآمد و سود را افزایش دهید.

 ۱. زمانی که سهام به فروش می‌رسد

مصرف کنندگان هنگام خرید معمولا به دنبال تخفیف و قیمت پایین هستند که نمونه بارز آن **جمعه سیاه** یا **Black friday** میباشد. چرا که در این زمان فروش محصولات افزایش یافته و به تبع آن **تقاضا** برای خرید هم بالا می رود. البته در این زمان ها، معمولا سرمایه گذاران تمایلی برای فروش سهام خود با قیمت پایین ندارند. در واقع کاهش قیمت سهام اهمیت زیادی ندارد و مهم این است که شما در یک محدوده زمانی درست اقدام به خرید سهام کنید. برای این کار شما میتوانید به وبسایت های مالی مراجعه کرده و نظرات تحلیلگران در این رابطه را به طور مداوم مطالعه کنید و اعداد و ارقام منتشر شده را بررسی کنید. این کار به شروع معامله و تجارت های شما کمک بزرگی میکنند. در صورتی که بهترین زمان برای خرید و معامله در بورس را ندانید به سود زیادی هم دست نخواهید یافت.

۲. زمانی که سهام بی ارزش می‌شود

در صورتی که به شناسایی یک **محدوده قیمت** مشخص تمایل دارید، به اطلاعات زیادی در این زمینه نیاز دارید. بهترین روش برای ارزش گذاری یک سهم، بررسی چشم انداز آینده یک شرکت است. یعنی اینکه آیا این شرکت در آینده رشد و سودآوری خواهد داشت یا خیر. یکی از روش های ارزیابی موجود، بررسی جریان نقدی تخفیف میباشد. به این صورت که جریان های نقدی پیش بینی شده در آینده شرکت در نظر گرفته شده و با یک عامل خطر معقول کاهش می یابد و با مجموع این جریانات نقدی، قیمت سهم در آینده را پیش بینی می کنند. در صورتی که قیمت فعلی سهام، پایین تر از قیمت پیش بینی شده باشد، رشد سهم دور از انتظار نخواهد بود و خرید ما با سود همراه است. روش های دیگری برای بررسی شرایط سهام و شرکت های آن ها وجود دارد. از جمله: مقایسه رشد سود سهام شرکت با شرکت های رقیب مقایسه نسبت قیمت سهام با سود سهام مقایسه قیمت به گردش پول و قیمت به فروش سرمایه گذار با استفاده از این روش ها میتواند راحت تر قیمت سهام را نسبت به رقبای آن مقایسه کرده و بهترین زمان معامله در بورس را شناسایی کند. 

۳. برنامه خود را پیش ببرید

 درست است که بررسی و ارزیابی گفته های تحلیلگران و مطالب و آمار وبسایت های مالی نقطه شروع خوبی برای سرمایه گذاری است، اما شما خودتان هم باید در رابطه با سهم موردنظر خود تحقیق کنید. این تحقیقات شامل موارد مختلفی همچون؛ پیگیری اخبار های منتشر شده در رابطه با شرکت، بررسی گزارشات و صورت های مالی شرکت موردنظر، بررسی نمایشگاه هایی که در آن شرکت کرده است و… میباشد. تمامی این اطلاعات در وبسایت های بزرگ قابل مشاهده است. 

۴.چه زمانی سهام را با صبر نگه دارید

 حال پس از بررسی اطلاعات و آمار و ارقام مورد نیاز، هدف **سهم** را مشخص کرده اید و اقدام به خریداری آن میکنید. اگر قیمت سهام دچار افت شد، بلافاصله آن را نفروشید. صبور باشید، چرا که سهام برای رسیدن به هدف و ارزش ذاتی خود، نیاز به زمان دارند. برای مثال ممکن است یک سهم برای رسیدن به هدف خود به یک دوره 2 ساله و یا حتی 3 تا 5 ساله نیاز داشته باشد. در این موارد در صورتی که از رشد سهم خود مطمئن هستید، توصیه میکنیم سهم خود را نفروشید و برای رسیدن به هدف خود صبور باشید.

**نتیجه گیری** 

پیتر لینچ که یکی از سهامداران معروف است توصیه می کند: > **سهامداران در خرید آن چه که می دانند درست است تردید نکنند. اما سایر افراد بهتر است قبل از خریداری سهام، در مورد سرمایه گذاران یا شرکت آن تحقیق کنند.** نکات ذکر شده در این مقاله برای یک خرید مطمئن لازم میباشد اما کافی نیست. برای انتخاب بهترین زمان، باید منطقی فکر کنید چرا که خرید در یک زمان درست در نهایت به سود ختم میشود. در واقع یک سهامدار کاربلد، بهترین ساعت معامله بورس را می شناسد و تلاش میکند تا تمام معاملات خود را در این ساعت معامله بورس انجام دهد و برای کسب سود بیشتر از ساعت های طلایی بورس نیز بهره مند میشود.

بیشتر بخوانید

1-آموزش تشکیل سبد سهام

سوالات متداول

ساعت بورس ایران چند است؟

ساعت فعالیت بازار بورس و فرا بورس در ایران از ساعت 8:45 صبح الی 12:30 ظهر می باشد.

بهترین ساعت خرید سهام چه تایمی است؟

 زمانی که قیمت سهم با حمایت رو به رو شده است ،زمانی که قیمت سهم، مقاومتی را شکسته است.

به این مقاله امتیاز بدهید
امتیاز کل: 5
تعداد شرکت کننده: 3
ارسال نظر
ad logo
CHART
چارت حرفه ای

مقالات مرتبط

پربازده ترین زمان های معامله بورس ایران حدود 7 ماه قبل

پربازده ترین زمان های معامله بورس ایران