لوریج چیست؟ آشنایی با لوریج

۱۳ آبان ۱۴۰۲
زمان مطالعه: حدود 13 دقیقه
0 نظر
137 بازدید
لوریج چیست؟ آشنایی با لوریج

لوریج (Leverage) یا اهرم چیست؟ اطلاعات کامل در مورد اهرم های معاملاتی

تمامی تریدر ها و معامله گران در بازار های مالی، به دنبال سرمایه بیشتر و نقدینگی بیشتر هستند، ابزار های مالی کار را راحت کرده اند و در بازار کریپتو کارنسی با معاملات آتی (Futures) و همچنین در بازار فارکس شما میتوانید با استفاده از لوریج ها، به خواسته خود دست پیدا کنید؛ در ادامه به بررسی کامل لوریج میپردازیم، پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

لوریج چیست؟

لوریج در اصطلاح به معنای اهرم و در بازار های مالی ابزاری است که با هدف افزایش بازدهی در معاملات و سرمایه گذاری ها به کار میرود.

زمانی که از لوریج استفاده میکنید، میتوانید تا چندین برابر سرمایه خودتان معامله انجام دهید و در برابر کارمزد بسیار کمی پرداخت کنید، البته هر چقدر لوریج شما بیشتر باشد بل طبع باید کارمزد بیشتری بپردازید.

باید به این نکته توجه داشته باشید با معاملات لوریج دار هم میزان سود شما بیشتر شده و هم در مقابل میزان ضرر شما افزایش میابد.

در ادامه با یک مثال به صورت دقیق تر مفهوم لوریج را با هم مرور میکنیم:

فرض کنید که شما 1000 دلار سرمایه دارید و میخواهید بر روی بیت کوین یک معامله خرید (Buy) باز کنید، اگر از لوریج 15 استفاده کنید میتوانید تا سقف 15000 دلار بر روی بیت کوین معامله باز کنید، بدین معنا که شما برای معاملاتتان هر لوریجی قرار دهید سرمایه شما در آن لوریج ضرب میشود.

یکی دیگر از کاربرد های استفاده از معاملات اهرم دار این است که میتوانید به صورت هم زمان چندین معامله باز کنید و از رشد دیگر ارز ها جا نمانید، به طور مثال:

شما هم بر روی اتریوم (ETH) موقعیت معاملاتی خوبی میبینید و هم روی بایننس کوین (BNB) در عین حال 500 دلار سرمایه دارید و میخواهید معامله هایی با حجم 500 دلار باز کنید، در این صورت اگر از لوریج استفاده نکنید باید یکی از این دو ارز را انتخاب کنید ولی اگر در معاملاتتان از لوریج استفاده کنید، میتوانید یک معامله 250 دلاری با لوریج دو بر روی BNB و یک معامله 250 دلاری با لوریج دو بر روی ETH باز کنید، بدین صورت هم زمان هر دو موقعیت معاملاتی را ترید کرده و هیچ کدام را از دست نمیدهید.

طریقه کارکرد لوریج چیست؟

Leverage یک استراتژی بر مبنای استقراض است و در جهت افزایش بازده و همچنین درآمد بروکر ها از آن استفاده میشود.

زمانی که شما یک معامله انجام میدهید در ابتدا باید کارمزد پول قرض گرفته شده را بدهید و در ادامه باقی مانده مبلغ سود شما برای شما است، در عین حال اگر در معامله ای وارد زیان شوید این زیان با مقدار هزینه لوریج شما (Fee) جمع شده و زیان بیشتری را متحمل میشوید.

لوریج کل ارزش معامله، سود و زیان شما را تغییر میدهد بدین معنا که اگر با 500 دلار معامله کنید و در آن معامله 15 دلار سود کنید، اگر از لوریج 12 در همان معامله استفاده میکردید، 6000 دلار را وارد معامله کرده و 160 دلار سود کسب میکردید، در برابر عکس این قضیه صادق است، اگر با 500 دلار معامله کنید و در آن معامله 15 دلار ضرر کنید، اگر از لوریج 12 در همان معامله استفاده میکردید، 6000 دلار را وارد معامله کرده و 160 دلار ضرر میکردید، البته در هر دو معامله شما یک کارمزد هم به کارگزار بده کار هستید و آن هم از سود شما کسر شده و یا به زیان شما اضافه میشود.

لوریج چیست؟

کاربرد های لوریج در قسمت های مختلف

لوریج در قسمت های مختلفی مورد استفاده قرار میگیرد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره میکنیم:

لوریج (Leverage) در کسب و کار ها

بنگاه های اقتصادی برای شروع چرخه اقتصادی و فعالیتشان باید منابع مورد نیاز و سرمایه مورد نیازشان را جمع آوری کنند، این جذب سرمایه میتواند از دو روش باشد:

1_ از روش سرمایه و حقوق صاحبان سرمایه

2_ از طریق دریافت وام و تسهیلات

در جذب سرمایه به روش وام و تسهیلات به اصطلاح از لوریج استفاده شده است و این بنگاه اقتصادی با این دارایی استقراضی میتواند هم به سود آوری رسیده و هم بهای این وام را بپردازد.

لوریج (Leverage) در امور مالی افراد

زمانی که شما برای خرید یک جنس و یا افزایش دارایی هایتان پول قرض میگیرید هم، پای لوریج در میان است و شما به عبارتی از لوریج استفاده کرده اید.

لوریج در زندگی افراد نقش بسزایی دارد به طوری که افراد میتوانند با استفاده از این نقدینگی، باعث رشد و پیشرفت سریع تر در زندگی روزمره خود شوند.

اندازه گیری لوریج (Leverage) در شرکت ها

یکی از پارامتر های سرمایه گذاران در بازار های مالی توانایی شرکت ها در انجام تعهدات مالی و بازپرداخت بدهی هایشان است، که این کار در ایران توسط موسسات رتبه بندی انجام میشود.

به طور تقریبی و خلاصه اگر شما تمام بدهی های یک شرکت را تقسیم بر حقوق صاحبان سهام کنید آن عدد همان لوریج یک شرکت محسوب میشود، به طوری که هرچقدر این لوریج مقدار کمتری داشته باشد، آن شرکت برای سرمایه گذاری مناسب تر است.

لوریج

لوریج (Leverage) در سرمایه گذاری

کاربرد اصلی لوریج در بازار های مالی است، این لوریج ها در اکثر بروکر ها و بازار های مالی جهان دیده میشوند و یک منبع درآمد مستمر، هم برای معامله گران و هم برای کارگزاری ها ایجاد کرده اند.

دقت داشته باشید در هنگام معامله کردن، آن طرفی که هیچ زیانی نمیکند و هیچ ریسکی را متقبل نمی شود، بروکر ها هستند به طوری که حتی اگر به شما 100 برابر سرمایه شما لوریج بدهند باز هم هیچ ریسکی متقبل نمی شوند.

با توجه به لوریج در سرمایه گذاری های شما، ریسک معاملات شما بالا رفته و به همین دلیل بازده یا زیان شما در معاملات بیشتر میشود، در یک رابطه اقتصادی همیشه ریسک و بازده با هم رابطه ای مستقیم دارند، بدین صورت که هرچقدر ریسک شما بالاتر باشد ریوارد (درآمد) شما نیز بالاتر است و بل طبع زیان شما هم بالاتر میرود.

پس اگر در معاملاتتان احتیاط نکنید ممکن است در یک معامله اشتباه، لیکویید یا کال مارجین شوید، لیکویید شدن به معنای از دست دادن تمام نقدینگی موجود در معامله شما میباشد.

عوامل بسیار زیادی در بازار های مالی وجود دارد که برای مبتدی های بازار طراحی شده و هدف از این استراتژی ها، لیکویید کردن سرمایه گذاران نو پا است.

کارگزاری ها همیشه برنده هستند

بروکر ها برای دادن این وجه به شما، مبلغی از سرمایه شما را به عنوان مارجین دریافت میکنند، در اصل این پول وثیقه ای برای دریافت وام شماست، به عنوان مثال زمانی که در فارکس اهرم های 1:20 یا 1:50 انتخاب میکنید یعنی شما در هر معامله یک بیستم و یا یک پنجاهم حجم معامله را به عنوان وثیقه به بروکر تحویل میدهید و این مبلغ را مارجین مینامند.

زمانی که ضرر شما در معامله به مبلغ مارجین شما برسد، شما کال مارجین (Call Margin) شده و معامله شما به صورت خود به خود بسته میشود.

بدین ترتیب بروکر ها (کارگزاری ها) هیچ ریسکی متحمل نشده و حتی یک دلار هم ضرر نخواهند کرد به علاوه این که از شما کارمزد دریافت کرده و سود هم میکنند.

تفاوت معاملات مارجین (margin) با معاملات فیوچرز (Futures)

زمانی که شما از لوریج در بازار های آتی یا فیوچرز استفاده میکنید با  لوریج در معاملات مارجینی متفاوت است.

هم در معاملات مارجینی و هم در معاملات فیوچرز، تریدر از سرمایه ای که قرض گرفته است استفاده میکند. اما معاملات فیوچرز، مربوط به یک دارایی مشخص یا یک جفت ارز مشخص است و پولی به معامله گر قرض داده نمیشود و صرفا این قراردارد بین معامله گر و صرافی انجام میشود، اما در معاملات مارجینی، این پول در عمل به خود تریدر داده میشود و تریدر مستقیما سفارشات خود را در بازار اسپات باز میکند.

لوریج در صرافی های مختلف

لوریج در بازار های مالی مقدار های مختلفی دارد، در بازار کریپتوکارنسی یکی از معروف ترین و پویا ترین بروکر ها بایننس (binance) است که از 2 الی 125 به معامله گران لوریج میدهید و وابسته به ارز مورد نظر، سقف این لوریج متفاوت است.

در بروکر های بازار فارکس یکی از بهترین و معروف ترین بروکر ها FXCM میباشد که امکان استفاده از آن برای ایرانی ها مقدور نیست اما یکی از محبوب ترین بروکر ها برای ایرانی ها Alpari است که سقف عدد لوریج در آن برابر با 500 است.

لوریج ارز دیجیتال

مزایای لوریج (Leverage)

این ابزار مالی هم مزایا و هم معایب خطرناکی دارد، در ادامه به بررسی مزایا و معایب این ابزار میپردازیم:

1_ افزایش نقدینگی معامله گران

معامله گران میتوانند نقدینگی در دسترس شان را در بازار های مالی با استفاده از این ابزار چندین برابر کرده و از نداشتن نقدینگی کافی برای معاملاتشان آسیب نبینند.

2_ افزایش بازده معاملات 

زمانی که شما در معاملاتتان از لوریج استفاده میکنید سودتان را در عدد لوریج ضرب میکنید بدین معنا که وقتی در یک معامله با سرمایه 1000 دلاری 20 دلار سود می کنید، میتوانید همان معامله را با لوریج 5 باز کرده و سود خود را به 100 دلار برسانید.

3_ تنوع در سبد سرمایه گذاری 

شما با استفاده از لوریج میتوانید سرمایه را چند برابر کرده و به همراه آن میتوانید برای تعداد ارز ها و دارایی هایی که میخواهید در سبد سرمایه گذاری خود قرار دهید آزادانه تر در تصمیم بگیرید.

معایب لورج (Leverage)

1_ خطر لیکویید شدن

زمانی که معامله گر یک معامله را در اسپات (معاملات بدون لوریج) باز میکند، به هیچ عنوان امکان ندارد پولش را از دست داده و دارایی او صفر شود، اما با معاملات لوریج دار امکان صفر شدن دارایی هایش وجود دارد که به عمل لیکویید شدن یا کال مارجین میگویند.

لوریج یک چاقوی دو لبه است که به اصطلاح، هم میتوان از آن به عنوان وسیله آشپزخانه استفاده کرد و هم برای کشتن آدم، اما این چاقو در اصل برای چه به وجود آمده است؟! قطعا برای آدم کشتن!

یکی از بزرگترین ابزار های ضرر و زیان های سنگین در بازار های مالی لوریج است که از دانش ناکافی معامله گران نشأت میگیرد، اگر تازه وارد باشید و یا میخواهید به تازگی وارد بازار های جهانی شوید، قطعا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که میتوانید با لوریج بالا در این بازار ها پول بسیاری بدست بیاورید، اما ما به شما قول میدهیم اگر وارد بازار شده و با لوریج بالا معاملاتتان را باز کنید به سرعت تمام دارایی هایتان را از دست خواهید داد.

شاید بتوان گفت: مهمترین مفهوم و پارامتر برای موفق شدن در تمام بازار های مالی، استفاده درست از لورج (Leverage) و پوزیشن سایز (position size) صحیح است.

چگونگی انتخاب پوزیشن سایز و لوریج مناسب، بحث بسیار تخصصی و طولانی است که در این مقاله نمی گنجد، اما همینقدر بدانید که لوریج و پوزیشن سایز از همه چیز در بازار مالی مهم تر است.

شاید بتوان لوریج را به بازی مار پله تشبیه کرد، همه شما قطعا یک بار هم که شده این بازی را بازی کرده اید، پس باید حواستان را جمع کنید که یک وقت به طمع زودتر رسیدن به وسیله نردبان، مار شمار را نزند و برای همیشه از بازی عقب نیوفتید.

2_ بی معنی بودن هولد کردن

با توجه مارجین شما در معامله، زمانی که ضرر و زیان شما به مارجین شما برسد معامله شما بسته شده و عملا هولد کردن در بازار های دارای لوریج بی معناست و ریسک بسیار بالایی را به همراه دارد.

3_ پرداخت کارمزد روزانه به بروکر ها

باید به میزان کارمزدی که روز به روز به معاملات فیوچرز شما اضافه میشود توجه داشته باشید زیرا اگر یک معامله شما به صورت بلند مدت باز باشد و حتی معامله سود خوبی هم داده باشد ولی زمانی که معامله را میبندید مشاهده میکنید که سودی نکرده اید و یا حتی در ضرر هستید.

4_ چرخه جبران ضرر

در بازار های مالی اتفاقات شوکه کننده و عجیب بسیاری رخ میدهد که میتوانند دارایی شما را تهدید کنند، از جمله این اتفاقات میتوان به قوی سیاه و… اشاره کرد، زمانی که با لوریج در بازار های مالی معاملات خود را باز میکنید ممکن است در یکی از این دام ها بیافتید و دارایی هایتان را از دست بدهید، به عنوان مثال شما با لوریج 20 در حال معامله خرید (Buy) هستید و در پی یک اتفاق در بازار کریپتوکارنسی، بازار 4 درصد ریزش میکند، در یک لحظه شما 80 درصد ضرر میکنید و برای جبران این ضرر باید مدت ها معامله باز کنید و به احتمال بسیار زیاد هیچ گاه نمی توایند این ضرر را جبران کنید.

لوریج در فارکس

مزایا و معایب لوریج

 

مزایامعایب
افزایش بازدهضرر بیشتر
افزایش نقدینگیاز دست دادن سرمایه در نوسانات
متنوع سازی معاملاتدشوار و پیچیده برای مبتدی ها
آموزش مدیریت ریسک و سرمایهافزایش چشمگیر ریسک در معاملات

نتیجه گیری

در مقاله بالا به صورت کامل با مفهوم لوریج، مارجین، لیکویید شدن، کال مارجین و … آشنا شدید، برای ماندگاری در بازار های مالی مخصوصا زمانی که از لوریج استفاده میکنید باید دقت داشته باشید که در هر معامله از چه لوریج و چه پوزیشن سایزی استفاده کنید، یکی از ابزار های کمکی شما برای موفقیت در معاملات لوریج دارتان، استاپ لاس (stop loss) است، که به شما پیشنهاد میکنیم حتما این مقاله را مطالعه بفرمایید.

سوالات متداول

لوریج چیست؟

لوریج در اصطلاح به معنای اهرم و در بازار های مالی ابزاری است که با هدف افزایش بازدهی در معاملات و سرمایه گذاری ها به کار میرود.

مزایای لوریج چیست؟

تنوع در سبد سرمایه گذاری ،افزایش بازده معاملات، افزایش نقدینگی معامله گران

به این مقاله امتیاز بدهید
امتیاز کل: 0
تعداد شرکت کننده: 0
ارسال نظر