وب 3 (web3) چیست؟ آینده اینترنت

۱۳ آبان ۱۴۰۲
زمان مطالعه: حدود 10 دقیقه
0 نظر
42 بازدید
وب 3 (web3) چیست؟ آینده اینترنت

وب 3(web3) چیست؟ آینده اینترنت را چگونه تعیین می کند؟

اینترنت(وب 3) شبکه‌ای جهانی است که میلیون ها کامپیوتر و کاربر را از سرتاسر دنیا به یکدیگر متصل می کند و این امکان را به آنها می دهد تا حجم انبوهی از اطلاعات را میان یکدیگر به اشتراک بگذراند.

این فناوری دنیا را دچار تحول عظیمی کرد. بسیاری از امور زندگی ما امروزه توسط اینترنت انجام می شود. اختراع وب از تحولاتی بود که در انقلاب دیجیتال ابداع شد و امکان تعامل و تبادل اطلاعات را در سطح اینترنت گسترش داده. این تحولات هنوز متوقف نشده است و نسخه سوم وب در حال متولد شدن است.

وب چیست؟

به زبان ساده وب، پلی برای ارتباط کاربران در دنیا است و دسترسی به اینترنت را برای همه افراد ممکن کرده است. وب و اینترنت دو مقوله‌ی جدا هستند، اینترنت شبکه جهانی است که کامپیوترهای سرتاسر دنیا را به یکدیگر متصل می کند؛ شبکه جهانی وب مجموعه‌ای از وب سایت ها و صفحات وب هستند که در بستر این شبکه راه اندازی شده اند. در واقع صفحات وبی که تنها به یک آدرس خاص متصل هستند وب سایت ها را می سازند که خود وب سایت ها نیز در شبکه جهانی اینترنت در دسترس هستند.

ماهیت وب از آنجا می آید که در سال 1989 و همگام با انقلاب دیجیتال، تلاش ها بر این بود که اطلاعات از حالت فیزیکی خارج شده و از روی کاغذ به محتوای الکترونیکی تبدیل شوند. این جنبش سبب شد که میلیون ها صفحه حاوی اطلاعات در اینترنت وجود داشته باشد و کاربران امکان دسترسی به انبوهی از اطلاعات را داشته باشند. این حرکت چنان فراگیر بوده است که تداعی کننده این جمله می باشد:«چیزی که در اینترنت نیست، وجود ندارد.»

البته به این نکته نیز توجه کنید این حرکت متوقف نشده و دیجیتالی شدن اطلاعات هنوز هم با سرعت زیادی در جریان است و احتمال آن می رود که تا سال های زیادی ادامه داشته باشد.

وب 1 چیست؟

این نسخه، نسل اول وب بوده و ارتباط یکطرفه کاربران با صفحات وب را فراهم می کرد. یعنی کاربران تنها می توانستند اطلاعات درج شده در این صفحات را بخوانند و استفاده کنند ولی امکان تعامل با آنها را نداشتند. یعنی شما نمی توانستید در یک وب سایت حساب کاربری بسازید، نظرات خود را ارسال کنید، با دیگر کاربران ارتباط داشته باشید و از بسیاری دیگر از امکانات که امروزه در اینترنت و صفحات وب در دسترس شما است بی بهره بودید.

وب 3 چیست؟

وب 2 چیست؟

علت پیدایش وب 2 برخورد با این مشکل بود که کاربران با حجم انبوهی از اطلاعات روبه رو می شدند و نمی توانستند از به دسته بندی و انتخاب اطلاعات مورد نظرشان بپردازند. اینجا بود که نسل جدید وب وارد میدان شد و با انتشار نرم افزار های مبتنی بر وب به پایش و دسته بندی اطلاعات کمک کردند و مشکلات نسل اول وب را حل کردند.

به بیان ساده وب2 بستری است که مدیران سایت ها این امکان را دارند که همه نوع نرم افزاری که می خواهند بر پایه آن بسازند و منتشر کنند تا کاربران بدون نیاز به نصب هیچکدام از آن ها بتوانند از هرجا  به آنها دسترسی داشته باشند.

وب 2 که از سال 2004 آغاز شد و تا همین الان نیز ادامه دارد، دیگر کاربران تنها به استفاده از محتوای وب سایت ها نمی پردازند بلکه خودشان در تولید محتوا نقش دارند و به تعامل و ارتباط با وب سایت ها و کاربرانش می پردازند.

در این نسخه از وب، استفاده از اینترنت راحت تر و اعتیادآور شد و توانست با قدرت بیشتری در زندگی مردم فراگیر شود.

این نسل وب سبب شد که غول های شبکه های اجتماعی مانند یوتیوب، فیسبوک، توییتر، آمازون و … متولد شوند و بسیاری از روش های زندگی سنتی مانند اقتصاد تغییر پیدا کنند. برای مثال خرید و فروش و حتی تاکسی گرفتن و بسیاری دیگر از روش های زندگی طوری تغییر پیدا می کنند که حتی متوجه آنها نمی شوید.

وب 3 چیست؟

این نسخه از وب که با اینترنت نسل سوم نیز شناخته می شود، و در واقع قدم بعدیِ تکامل شبکه جهانی را ور داشته است.

web3 نسخه‌ای پویاتر از وب را ارائه می دهد که امکان تعامل بیشتری در آن وجود دارد که در آن تعریف و ساختار اینترنت را با استفاده پیاده سازی هوش مصنوعی و فناوری بلاک چین تغییر می دهد. در این نسخه از وب، امکان تعامل با قراردادهای هوشمند و رمزارز ها وجود دارد. در دنیای وب 3 داده ها دیگر در یک سرور مرکزی ذخیره نمی شوند و ریسک افشای داده ها به شکل گسترده دیگر وجود ندارد.

اهمیت این سیستم غیرمتمرکز جایی مشخص می شود که در اختیار داشتن اطلاعات کاربران توسط شرکت های بزرگ مانند متا، توییتر و بسیاری دیگر از آنها را زیر نظر داشته باشیم.

استفاده از اینترنت گستردگی زیادی در دنیای امروزه دارد و روز به روز در حال گسترش است و تجمع اکثر این داده ها در اختیار تنها سه شرکت متا، یوتیوب و توییتر است و قدرت زیادی در کنترل اطلاعات و داده های ما را دارند.

ویژگی های وب 3

در این ساختار، شبکه به صورت غیرمتمرکز و توسط هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ کنترل و هدایت می شود. web3 با استفاده از تکنولوژی به توزیع و اعتبارسنجی کاربران می پردازد. به عبارت دیگر اختیار کنترل داده ها و محتوایشان بر عهده خود آنها باشد بدون اینکه حریم خصوصیشان نقص شود یا از داده هایشان استفاده شود. علاوه بر این کاربران می توانند بدون ردیابی هویتشان وارد یک وب سایت شوند.

استفاده از رمزارز ها و دارایی های دیجیتال و همچنین ارتباط صفحات وب با بلاک چین و قراردادهای هوشمند، نوآوری اصلی این نسخه از وب است. در فرآیند این سیستم تمامی داده ها به شکل نمایش دیجیتالی و یا توکن در شبکه بلاک چین ثبت می شوند.

اصطلاح وب 3 برای اولین بار توسط یکی از گزارشگران نیویورک تایمز در سال 2006 با نام جان مارکوف ابداع شد.

وب 3

وب معنایی (Semantic Web)

نسل آینده وب، با وب معنایی همراه خواهد بود. در وب معنایی تولید و اشتراک گذاری محتوا به جای استفاده از کلمات کلیدی با تکیه بر جستجو و تجزیه و تحلیل معنای کلمات انجام می شود.

هوش مصنوعی

web3 قرار است با استفاده از کامپیوتر ها نتایج مرتبط تری را با سرعت بیشتری را به کاربران ارائه کنند در صورتی که با ترکیب قابلیت های معنایی و پردازش زبان طبیعی، درکی در سطح انسان داشته باشند که آنها را هوشمند تر کند. وب 3 در مالکیت و کنترل اینترنت تمرکز کرده است و متاورس به تجربه استفاده از اینترنت می پردازد. این دو مفهوم در کنار یکدیگر می توانند معنا پیدا کنند و امکاناتی را فراهم سازند که بر دیگری اثر بگذارند.

گرافیک سه بعدی

این قابلیت در وب سایت ها و خدمات آنها مانند راهنمای موزه، تجارت الکترونیک، زمینه های جغرافیایی و موارد بسیاری دیگر به طور گسترده استفاده می شود.

در این نسخه از وب سطح جدیدی از اتصال اطلاعات به وجود می آید و با استفاده از وب معنایی و ابرداده معنایی (Semantic Metadata) کاربران می توانند استفاده بیشتری از تمام اطلاعات وب داشته باشند.

بلاک چین

این فناوری نوظهور قابلیت های جدیدی را در دنیای فناوری اطلاعات عرضه کرده است که حتی می توان از آن به عنوان سنگ بنای ارزهای دیجیتال یاد کرد. در بلاک چین داده های کاربران به صورت رمزگذاری شده محافظت می شوند و علاوه بر آن هیچ شخص و نهادی نیست که منت فراهم کردن این ویژگی ها را بر ما بگذارند بلکه به صورت غیرتمرکز و با استفاده از کامپیوترهای متصل به شبکه کنترل و مدیریت می شود.

تمرکززدایی

در شبکه های غیرمتمرکز اطلاعات در یک اتصال همتا به همتا باعث ذخیره می شوند. در این ساختار مالکیت داده ها و دارایی ها در اختیار خود کاربران است، نه هیچ نهاد مرکزی و واسطه‌ی دیگری. بنابراین کاربران می توانند به طور ایمن و با حفظ حریم خصوصی و بدون ردیابی شدن به اطلاعات خود دسترسی داشته باشند.

وب 3

وب 3 و رمزارزها

فناوری های بلاک چین، وب 3 و ساختارهای غیرمتمرکز با یکدیگر هم‌سو هستند و از یکدیگر در پیدایش و کارکرد الهام می گیرند.

ویژگی های وب3 موجب قدرت بخشیدن به فناوری بلاک چین و پلتفرم های آن می شود که در نهایت به صورت غیرمستقیم این مسئله تاثیر مثبتی در دنیای ارزهای دیجیتال می گذارد.

این فناوری ها می توانند از طریق قرارداد های هوشمند امکان همکاری و قابلیت خودکار شدن و یکپارچگی را داشته باشند.

کاربرد های وب 3

همانطور که دنیای وب3 تازه متولد شده است کاربرد های آن فراگیر نشده است و برنامه های کاربردی آن هنوز در مراحل اولیه توسعه هستند و جای زیادی برای بهبود و رسیدن به جایگاه افسانه‌ای اینترنت نسل سوم دارند. اما نمونه های موفقی از برنامه های کاربردی وب3 وجود دارد و شرکت هایی مانند آمازون، اپل و گوگل در حال ساخت و توسعه محصولات و خدمات همسو با فناوری وب 3 هستند.

سیری (Siri)

دستیار هوش مصنوعی اپل نمونه‌ای از برنامه هایی است که از فناوری وب3 استفاده می کند. این برنامه با صوت کنترل می شود و از هوش مصنوعی در کنار تشخیص گفتار استفاده می کند و می تواند دستورات پیچیده و شخصی هر فرد را انجام دهد.

برنامه های غیرمتمرکز (dApp)

اپلیکیشن های غیرمتمرکز برنامه هایی هستند که با استفاده از فناوری بلاک چین و وب3 امورات مختلفی را از جمله مبادل رمزارز، وام دهی و … را برای کاربران انجام می دهند.

web3

اتصال بهweb3

برای استفاده از وب3 و گشت و گذار در وب غیرمتمرکز باید از مرورگرهای وب 3 استفاده کنید. این مرورگر ها در ساختاری یکپارچه و همسو با رمزارزها و با حفظ حریم خصوصی کاربران این امکان را به شما می دهند.

مرورگر بریو (Brave)

معروفیت این مرورگر به دلیل داشتن امکان مرور سریع در اینترنت و مسدود کردن تبلیغات است و  محبوبیت زیادی را بین کاربران کسب کرده.

Brave از مرورگرهای اصلی در این لیست است که رمزارز خود را با نام BAT  را عرضه کرده است و با فناوری بلاک چین یکپارچه شده و از کیف پول های کریپتو پشتیبانی می کند.

این مرورگر با بیش از 25 میلیون کاربر فعال جایگاه خوبی در بین مرورگر ها مخصوصا در ارتباط با کریپتوکارنسی ها دارد.

نتیجه گیری

این نسل از اینترنت تازه در حال متولد شدن است و هنوز این امکان وجود ندارد تا درمورد زمانی که این که بالغ می شود توانایی هایش شناخته می شوند زیاد حرفی بزنیم اما این نسخه از وب قابلیت هایی دارد که به کاربران تجربه بهتری در جست و جو و مرور صفحات با استفاده از تکنولوژی های روز حوزه هوش مصنوعی و شبکه های غیرمتمرکز و بلاک چینی ارائه می کند که می تواند اطلاعات غنی تر و استفاده راحت تری از گشت و گذار در اینترنت خواهند داشت.

سوالات متداول

وب چیست؟

به زبان ساده وب، پلی برای ارتباط کاربران در دنیا است و دسترسی به اینترنت را برای همه افراد ممکن کرده است.

وب 2 چیست؟

علت پیدایش وب 2 برخورد با این مشکل بود که کاربران با حجم انبوهی از اطلاعات روبه رو می شدند و نمی توانستند از به دسته بندی و انتخاب اطلاعات مورد نظرشان بپردازند.

به این مقاله امتیاز بدهید
امتیاز کل: 3
تعداد شرکت کننده: 1
ارسال نظر