یونی سواپ (Uniswap) چیست؟ صرافی غیر متمرکز و توکن یونی

۱۳ آبان ۱۴۰۲
زمان مطالعه: حدود 10 دقیقه
0 نظر
68 بازدید
یونی سواپ (Uniswap) چیست؟ صرافی غیر متمرکز و توکن یونی

صرافی غیرمتمرکز Uniswap چیست؟ 

یونی سواپ صرافی غیرمتمرکزی است که امکان انجام معاملات ارز های دیجیتال را به راحتی برای کاربران خود فراهم کرده است. در این مقاله دلایل محبوبیت این صرافی نزد کاربران و مباحث فنی آن را بررسی می کنیم.

انواع صرافی ارز دیجیتال

در دنیای ارز های دیجیتال دو نوع صرافی متمرکز و غیرمتمرکز وجود دارد. هر دو نوع این صرافی ها امکان خرید و فروش ارز های دیجیتال را برای ما فراهم می کنند اما تفاوت های بزرگی میان آن ها وجود دارد که شما را ترغیب می کند که حد الامکان از صرافی های غیرمتمرکز استفاده کنید.

صرافی های متمرکز بوسیله یک سرور مرکزی و سیستم متمرکز انجام معاملات را پیش می برند و در این صرافی ها سرمایه شما درون صرافی قرار دارد. بر خلاف این صرافی ها، صرافی های غیرمتمرکز (Decentralized Exchange) توسط شخص یا نهادی کنترل نمی شوند. این صرافی ها در واقع توسط قراردادهای هوشمند در شبکه های بلاک چینی اجرا می شوند و تنها به عنوان پلی میان دو کاربر عمل می کنند و انجام معاملات رمز ارز را ممکن می کنند. در واقع دارایی شما کاملا در کنترل خودتان است.

تفاوت صرافی های متمرکز و غیرمتمرکز

صرافی های متمرکز علاوه بر احتمال هک و یا ورشکست شدن و به خطر انداختن دارایی شما، محدودیت هایی نیز به همراه دارند. به عنوان مثال برای استفاده از این صرافی ها شما باید احراز هویت انجام دهید و اطلاعات خودتان را در اختیار صرافی قرار دهید. همچنین ممکن است صرافی قوانین خود را تغییر دهد و شما دیگر واجد شرایط استفاده از خدمات صرافی نباشید برای مثال کشور شما توسط کشوری که صرافی در آن اداره می شود تحریم شود.

در صرافی های غیرمتمرکز نیازی به انجام احراز هویت نیست و حریم شخصی شما کاملا رعایت می شود و شما برای انجام معامله حتی نیاز ندارید که ایمیل خود را وارد کنید. علاوه بر این شما دیگر نگران هک شدن حساب صرافی یا بلوکه شدن دارایی خود را ندارید. همچنین این صرافی ها به دلیل اینکه توسط یک نهاد در کشور خاصی اداره نمی شوند و از ویژگی های بلاک چین استفاده می کنند و پیروی قوانین هیچ کشور و یا دولتی نیستند.

در صرافی های غیرمتمرکز در صورت بالا نبودن هزینه کارمزد بلاک چین رمز ارز، هزینه یا کارمزد معاملات پایین خواهد بود. در این صرافی ها حریم شخصی شما رعایت شده و معاملات شما به صورت ناشناس انجام می شود و در صورت کدنویسی درست این پروژه ها و نبود باگ ها و نقص های امنیتی جدی، شما امنیت بالایی خواهید داشت.

یونی سواپ

یونی سواپ (UniSwap)چیست؟

یونی سواپ از پلتفرم های متن باز معروف و محبوب برای انجام معاملات رمز ارز در دنیای کریپتو است.

یونی سواپ یک صرافی غیرمتمرکز است. در صرافی های غیرمتمرکز هیچ شخص یا نهادی در کنترل آن ها نقش ندارد و بر بستر بلاک چین اجرا می شوند و از ویژگی های این فناوری استفاده می کنند.

این صرافی بر بستر بلاک چین و شبکه اتریوم اجرا می شود و در سال 2018 بر بستر بلاک چین این رمز ارز اجرا شد. بنابر این یونی سواپ امکان تبادل توکن های سوار بر استاندارد ERC-20 را فراهم می کند.

ویژگی های یونی سواپ

این پروژه به دلیل متن باز بودن امکان استفاده از سورس کد خود را به دیگر برنامه نویسان برای توسعه پروژه های خود را می دهد.

در این پلتفرم بر خلاف سایر صرافی ها شما به راحتی و به صورت رایگان می توانید ارز های خود را در آن لیست کنید. اقدامی که در صرافی های دیگر ارز دیجیتال نیاز به صرف هزینه یا پرداخت سهمی از ارز خود به صرافی هستید.

در این صرافی شما کنترل کامل دارایی خود را در اختیار دارید و بر خلاف صرافی متمرکز کلید های خصوصی شما در دسترس و اختیار خودتان است زیرا یونی سواپ یک صرافی غیرمتمرکز است و تمام اطلاعات آن بر روی بلاک چین ثبت می شوند. این صرافی چهارمین صرافی غیرمتمرکز بزرگ در حوزه دیفای است که طبق تخمین های زده شده در باره این صرافی گردش پول آن به 3 میلیارد دلار می رسد.

یونی سواپ چگونه کار می کند؟

این صرافی به وسیله دو قرارداد هوشمند متفاوت (Smart Contract) کار می کند.

قرارداد هوشمند Factory

قرارداد هوشمند Swap

هر کدام از این قرارداد ها وظیفه خاصی را در کنترل یونی سواپ انجام می دهند.

قرار داد هوشمند Factory وظیفه اضافه و لیست کردن توکن های جدید را به عهده دارد و قرار داد هوشمند Swap به جابه جایی و ترید توکن های لیست شده در این صرافی مربوط می شود. در واقع اینگونه می توان گفت که علاوه بر ارزهای لیست شده در صرافی امکان معامله تمامی توکن های موجود بر بستر استاندارد ERC-20 در این صرافی وجود دارد.

یونی سواپ چیست

کنترل نقدینگی در صرافی یونی سواپ چگونه انجام می شود؟

برای فهم بهتر این مبحث بهتر است اول با نحوه کنترل نقدینگی در صرافی های متمرکز آشنا شویم. در این صرافی ها برای انجام معامله باید منتظر این باشید تا کاربر دیگری وجود داشته باشد تا معامله را انجام دهید یعنی انجام معاملات اصطلاحا نفر به نفر انجام می شود. این بدین معناست که در صورت نبود خریدار شما نمی توانید ارز مورد نظر خود را بفروشید یا بالعکس.

صرافی یونی سواپ این مشکل را حل کرده است به این شکل که به صورت خودکار و با استفاده از پروتکل خود برای تامین نقدینگی استفاده می کند. این پروتکل بدین شکل کار می کند که استخر نقدینگی توسط افراد داوطلب تامین می شود که برای این کار تشویق می شوند و پاداش خود را دریافت می کنند.

استخر های تامین نقدینگی در واقع جایگزینی هستند برای مواقعی که شخص دیگری وجود نداشته باشد تا بتوانید معامله خود را انجام دهید و از سرمایه موجود در این استخر برای معامله شما استفاده می شود. در این صرافی هر ارزی استخر مخصوص به خود را دارد و این استخر ها نقش پشتیبان بازار را برای انجام معاملات بازی می کنند.

حال که با نحوه تامین نقدینگی این صرافی آشنا شده اید ممکن است این سوال به ذهنتان خطور کرده باشد که آیا شما هم می توانید اقدام به تامین نقدینگی (Liquidity Provider) در استخرهای یونی سواپ کنید و به کسب سود بپردازید؟ پاسخ این سوال مثبت هست و شما بعد از کسب اطلاعات لازم و محاسبه سود و زمانی که می خواهید سرمایه‌تان را در صرافی بگذارید می توانید یک تامین کننده نقدینگی شوید. در ادامه به نحوه خروج از استخر نقدینگی و سود و کارمزد های آن می پردازیم.

نحوه خارج شدن از پروتکل نقدینگی

هنگامی که یک تامین کننده استخر تصمیم بگیرد تا از این پروتکل خارج شود باید با توجه به کارمزدهای دریافت شده در استخر نقدینگی کارمزد و سود خود را دریافت کند.

نحوه استفاده از یونی سواپ

تا اینجا با مزایا و جذابیت های استفاده از این صرافی آشنا شده اید و ممکن است دوست داشته باشید تا نحوه استفاده از این صرافی هم بیاموزید.

یونی سواپ فرآیند ساده و کاربر پسندی برای ثبت نام و انجام معامله دارد اما پیش از انجام هر کاری مطمئن شوید که کیف پول ارز دیجیتالیتان از استاندارد ERC-20 پشتیبانی می کند. برای استفاده از این صرافی باید به حساب کیف پولتان اتر واریز کنید. در اکثر کیف پول هایی که از اتریوم و استاندارد شبکه آن پشتیبانی می کنند بر اساس میزان کارمزد به ترتیب سه گزینه کند، متوسط و سریع برای انجام تراکنش ها وجود دارد.

صرافی یونی سواپ

4 مرحله ساده برای استفاده از یونی سواپ

مرحله اول_ در این مرحله باید وارد سایت یونی سواپ به آدرس uniswap.org شوید و بر روی گزینه Use UniSwap کلیک کنید.

مرحله دوم_ در این مرحله باید کیف پول خود را به یونی سواپ متصل کنید برای این کار باید وارد قسمت Connect Wallet شوید و بعد از انتخاب کیف پولتان وارد کیف پول خود شوید و به اجازه دسترسی به صرافی یونی سواپ دهید.

مرحله سوم_ در اینجای کار شما می توانید هر توکنی را که می خواهید از قسمت Drop-Down به دیگر توکن های بستر ERC-20 تبدیل کنید.

مرحله چهارم_ برای انجام و تایید تراکنش خود باید پس از انتخاب کردن توکن های مورد نظر، تراکنشی را که انجام داده اید در کیف پول خود تایید کنید و صبر کنید تا تراکنشتان در بلاک جین و شبکه اتریوم ثبت شود.

یونی سواپ برای ایرانیان

ایرانیان به دلیل عدم دسترسی و استفاده از خدمات مالی و دسترسی به صرافی های بزرگ و معتبر در مضیقه هستند. همانطور که با صرافی های غیرمتمرکز آشنا هستید این صرافی ها از تحریم ها پیروی نمی کنند. همینطور نیازی به احراز هویت در این پلتفرم ها ندارید بنابراین صرافی های غیرمتمرکز اجازه استفاده از خدماتشان را به ایرانیان می دهند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که اگر در خاک ایران هستید باید آی پی خود را به نقطه دیگری تغییر دهید و حتما از همان آی پی برای وصل شدن در دفعات بعدی استفاده کنید.

ارز دیجیتال یونی سواپ

این پلتفرم توکن بومی خود را با نام Uni که به عنوان توکن حاکمیتی (Governance Token) شناخته می شود در سال 2020 عرضه کرده است. ویژگی این توکن این است که به دارندگان آن اجازه شرکت در رای گیری های این پروژه را می دهد. یونی سواپ برای جلوگیری از مهاجرت کاربران خود به صرافی سوشی سواپ که یکی از رقیبان یونی سواپ است و با ارائه توکن سوشی تلاش کرد تا کاربران یونی سواپ را تصاحب کند؛ این توکن را عرضه کرد. این توکن در واقع این امکان را به کاربران داد تا بتوانند در روند پیشرفت این صرافی سهمی داشته باشند.

توکن ها در صرافی یونی سواپ چگونه قیمت گذاری می شوند؟

نحوه تایید و ارزش گذاری توکن های مختلف یکی دیگر از المان های جالب این پلتفرم است که بد نیست با آن آشنا شوید.

یونی سواپ از یک سیستم قیمت گذاری کامپیوتری خودکار به جای سیستم سنتی ارزش گذاری بر اساس عرضه و تقاضا استفاده می کند. این سیستم با استفاه از فرمول های ریاضی و میزان عرضه توکن به بازار قیمت توکن های مختلف را تعیین می کند و در واقع با تغییرات قیمت یک توکن با توجه به موجودی نقدینگی در استخر آن تعریف می شود.

برای فهم بهتر این موضوع ابتدا بهتر است با نحوه اضافه کردن توکن به این صرافی آشنا شوید. برای اضافه کردن توکن جدید می بایست میزان آن را نیز مشخص کنید و باید به همان اندازه توکن دیگری را برای ضمانت در استخری دیگر وارد کنید.

فرمول محاسبه قیمت توکن اینگونه عمل می کند که قیمت توکن وارد شده در استخر دیگر را ضربدر مقدار توکن اضافه شده می کند و عدد به دست آمده را به عنوان قیمت توکن به شما نمایش می دهد.

توکن یونی سواپ

نتیجه گیری

یونی سواپ در دنیایی که صرافی های متمرکز اختیار کنترل سرمایه شما را در دست دارند و با احتمال بلوکه کردن سرمایه‌تان آرامش شما را سلب کرده اند این صرافی مبادله بی دردسر ارزهای دیجیتال را در اختیارتان گذاشته است. این صرافی به دلیل مزیت ها و ویژگی های مثبتی که دارد به عنوان یکی از معروف ترین صرافی های غیرمتمرکز (DEX) در دنیای کریپتو کارنسی ها شناخته می شود. این صرافی غیرمتمرکز امکان معامله توکن های زیادی را به شما می دهد و هیچ تحریمی را علیه کاربران ایرانی اعمال نمی کند.

سوالات متداول

یونی سواپ (UniSwap) چیست؟

یونی سواپ از پلتفرم های متن باز معروف و محبوب برای انجام معاملات رمز ارز در دنیای کریپتو است. یونی سواپ یک صرافی غیرمتمرکز است.

یونی سواپ چگونه کار می کند؟

این صرافی به وسیله دو قرارداد هوشمند متفاوت (Smart Contract) کار می کند.
قرارداد هوشمند Factory ،قرارداد هوشمند Swap.

به این مقاله امتیاز بدهید
امتیاز کل: 0
تعداد شرکت کننده: 0
ارسال نظر