پرتفوی (سبد سرمایه گذاری) چیست؟ راهنمای جامع مدیریت پرتفوی

۱۳ آبان ۱۴۰۲
زمان مطالعه: حدود 6 دقیقه
0 نظر
127 بازدید
پرتفوی (سبد سرمایه گذاری) چیست؟ راهنمای جامع مدیریت پرتفوی

پرتفوی (سبد ارز دیجیتال) چیست؟

پرتفوی یا سبد و مجموعه مفاهیم ضروری هستند که هر فعالی در بازار نیاز دارد که برای مدیریت معاملات خود با آنها آشنا باشد، از این رو کمتر تریدری وجود دارد که با این مفهوم آشنا نباشد.

پرتفوی مجموعه‌ای از سرمایه گذاری های مالی مختلف را شامل می شود و بر مدیریت آنها تمرکز دارد. این سبدها ممکن است به دو شکل مستقیم و غیرمستقیم مدیریت شوند. مدیریت portfolio توسط خودتان مدیریت مستقیم و مدیریت پرتفوی توسط شخص یا گروهی دیگر مدیریت غیرمستقیم نام دارد.

مفاهیم پرتفوی سرمایه گذاری

تنوع بخشی در مدیریت سبد سرمایه گذاری مفهوم کلیدی در این امر هست زیرا مدیریت و کاهش ریسک با جدا کردن سرمایه در بین دارایی ها انجام می شود. هدف از انجام این کار رساندن سود به حداکثر میزان ممکن از طریق سرمایه گذاری در بخش های مختلف است.

اکثر سبدهای سرمایه گذاری به صورت شخصی سازی شده و بر اساس سلیقه و ویژگی های هر فرد از جمله میزان سرمایه و ریسک پذیری طراحی می شوند. بنابراین برای تنوع بخشی به سبد سرمایه گذاری از بین راه های متعددی که وجود دارد، باید راهی را انتخاب کنید که بر اساس اهداف و انعطاف و ریسک پذیری شما بهترین بازده را برایتان داشته باشد.

چگونه یک سبد سرمایه گذاری مدیریت می شود

هدف از استفاده پرتفوی تنوع بخشیدن به دارایی ها و سرمایه گذاری ها و همچنین تقسیم و تنظیم کردن ریسک سرمایه گذاری است. برای درک بهتر این مفهوم می توانید آن را به صورت یک کیک یا پیتزا در نظر داشته باشید که قطعه های تقسیم شده مختلف آن نشان دهنده یک دارایی و سرمایه گذاری متفاوت با ریسک و بازدهی متفاوت است.

پرتفوی چیست؟

اصطلاح (همه تخم مرغ هایتان را در یک سبد نگذارید)

این اصطلاح پر کاربرد را همه ما حداقل یک بار شنیده‌ایم که در واقع به مدیریت سرمایه و توزیع ریسک در سرمایه گذاری اشاره دارد. معنای لغوی پرتفوی کیف دستی یا سبد است.این اصطلاح در ابتدا از مجموعه ای از اسناد و مدارک که توسط سرمایه گذاران در یک کیف دستی نگه داری می شده گرفته شده است. این سرمایه گذاران برای بررسی وضعیت سهام شرکت های بورسی خود روزانه به بازار بورس سر می زدند. لغت پورتفوی وارد اصطلاحات مالی شد و به ترکیبی از دارایی های مختلف از جمله املاک و مستغلات، سهام شرکت ها، اوراق با درآمد ثابت و سپرده های بانکی که به منظور کاهش ریسک و تنوع دادن به سرمایه ها گفته می شود.

پرتفوی بهینه

پرتفویی کارا است که از ترکیب مطلوب اوراق بهادار به نحوی که در ازای سودی که معین شده است ریسک کمتری به همراه داشته باشد.

انواع پرتفو

مدل های مختلفی از سبدهای سرمایه گذاری وجود دارد؛ بسته به سرمایه گذاران و مدیران، سبد و استراتژی خاصی وجود دارد.

پرتفوی ترکیبی

در این سبدهای سرمایه گذاری نسبت های تقریبا ثابتی از انواع دارایی مثل سهام، اوراق قرضه و دیگر سرمایه گذاری ها از جمله کالاها، املاک و مستغلات و حتی آثار هنری وجود دارد و سرمایه گذاری در دارایی های مختلف تقسیم می شود.

پرتفوی سرمایه گذاری یا معامله گری

هدف این مدل از سرمایه گذاری کسب درآمد از طریق سرمایه گذاری و یا افزایش ارزش دارایی ها در طول زمان است که ممکن است یک یا هر دوی این اهداف مدنظر ما باشند پس هر سبد ممکن هدف خاص خود را داشته باشد.

پرتفوی چیست؟

پرتفو های تهاجمی و تدافعی

در سرمایه گذاری های تهاجمی غالبا ریسک های بزرگی را به همراه دارند اما بازدهی به شدت بالایی نیز دارند. در این نوع سرمایه گذاری ها افراد به دنبال شرکت های نوظهور هستند که مراحل رشدشان طی نشده است و حتی در بین مردم شناخته شده نباشند. بر خلاف این نوع سبدها، پرتفوهای تدافعی سعی بر این دارند که در برابر رکود مقاوم باشند. به بیان ساده تر این نوع سبدها سرمایه گذاری کم ریسکی به همراه دارند که در زمان های رکود افت زیادی را به دارندگان تحمیل نمی کنند و در زمان رونق خوب عمل می کنند.

مزایای پورتفوی(portfolio) یا بستن سبد سرمایه

علت رایج بودن استفاده از پورتفوی این است که مزایای بسیاری برای سرمایه گذاران دارد. علاوه بر این بستن یک سبد سرمایه گذاری به دلیل کاربردهایی که دارد در سطوح خرد و کلان صورت می گیرد.

  • اولین مزیتی که یک portfolio به همراه دارد این است که امکان کنترل و مدیریت ریسک فوق العاده ای برای ما دارد که علت آن این است که با متنوع بودن دارایی ها اگر دارایی دچار مشکل شود اثر بسیار کمتری بر کل سرمایه می گذارد.
  • ایجاد یک پرتفوی سرمایه گذاری باعث می شود که شما کنترل بالایی بر سرمایه گذاری خود داشته باشید و ذهنی آرام در بازار و سرمایه گذاری داشته باشید. همچنین می توانید در زمان سریعی دارایی های خود را جا به جا کنید و اشتباهات سرمایه گذاری خود را به حداقل سطح خود برسانید.

عوامل موثر در بستن بهترین سبد سرمایه گذاری

برای انجام یک سرمایه گذاری موفق و بستن یک سبد سرمایه گذاری با سوددهی بالا حتما باید عوامل موثر در بازار را مدنظر قرار دهید.

  • بررسی ارزش بازار: نسبت کل یک دارایی یا سهم نسبت به کل بازار، سهم و تسلط آن بر بازار است.
  • حجم معاملات: حتما تعداد تراکنش ها و حجم معاملات یک دارایی را مدنظر قرار دهید تا تقاضا و محبوبیت آن را تشخیص دهید.
  • اخبار: اخبار و احساساتی که در بازار وجود دارد و معامله گران را تحت تاثیر قرار می دهد را حتما بررسی کنید زیرا با دنبال کردن اخبار محبوبیت دارایی را درک می کنید.
پرتفوی

نتیجه گیری

پرتفوی، ترکیبی از سهام یا دارایی ها است که یک سرمایه گذار به منظور تقسیم ریسک و بازدهی در سرمایه گذاری اقدام به خرید مجموعه ای از دارایی ها و سهام می کنند. مهم ترین نکته قبل از چیدن یک سبد سرمایه گذاری انتخاب مشاور مالی مناسب و کسب اطلاعات تکمیلی از بازار و همینطور در نظر گرفتن احساسات و ویژگی های شخصی سرمایه گذار است تا بتوانید یک سبد سرمایه گذاری مناسب ایجاد کنید تا از اصلاح ها و سقوط بازار در امان باشیدباشید. در صورت تمایل شما میتوانید با متخصصین سرمایه‌گذاری آکادمی مالی سودانه ارتباط برقرار کنید و از مشاوره آنها بهره مند شوید.

سوالات متداول

سوالات متداول

پرتفوی چیست؟

پرتفوی مجموعه‌ای از سرمایه گذاری های مالی مختلف را شامل می شود و بر مدیریت آنها تمرکز دارد.

انواع پرتفو چیست؟

مدل های مختلفی از سبدهای سرمایه گذاری وجود دارد؛ بسته به سرمایه گذاران و مدیران، سبد و استراتژی خاصی وجود دارد.

به این مقاله امتیاز بدهید
امتیاز کل: 5
تعداد شرکت کننده: 3
ارسال نظر