رمزارز فانتوم (FTM) چیست؟ بررسی آینده فانتوم

۱۳ آبان ۱۴۰۲
زمان مطالعه: حدود 7 دقیقه
0 نظر
50 بازدید
رمزارز فانتوم (FTM) چیست؟ بررسی آینده فانتوم

رمزارز فانتوم چیست؟ معرفی و بررسی آینده این ارز چگونه پیش بینی می شود؟

رمز ارز فانتوم با نوآوری های خود و حل مسائل چالش برانگیز حوزه کریپتوکارنسی را بیش از پیش جذاب کرده است. در کنار ویژگی هایی مانند امنیت بالا و غیرمتمرکز بودن، ویژگی های بسیار جذاب تری دارد که در ادامه مقاله به آن میپردازیم.

شبکه ارز فانتوم چگونه کار می کند؟

این پلتفرم یک پلتفرم متن باز برای قراردادهای هوشمند و پروژه های غیرمتمرکز و همچنین دارایی های دیجیتال است. توسعه دهندگان این پروژه در نظر دارند تا با بروزرسانی و بهبود عملکرد در امنیت، مقیاس پذیری و تمرکززدایی، تبدیل به یک شبکه پیشرو با قابلیت جایگزینی با شبکه اتریوم شود. مقیاس پذیری بیشتر و هزینه کارمزد پایین تر از اهداف توسعه دهندگان این پلتفرم است.

این رمزارز از مکانیسم بدون رهبر یا Lachesis استفاده می کند که به موجب آن می تواند سرعت و امنیت شبکه را افزایش دهد که در نتیجه می تواند تراکنش های شبکه را در کمتر از یک ثانیه تایید کند.

گذشته ارز دیجیتال فانتوم

فانتوم توسط دانشمند کره‌ای علوم کامپیوتر، دکتر آن بی انگ ایک (Ahn Byung Ik) در سال 2018 تاسیس گردید. پس از کناره گیری موسس فانتوم پروژه، رهبری آن توسط بنیاد آن انجام می شود که تیمی متشکل از 28 فرد متخصص در زمینه های مهندسی، طراحی و همینطور محقق، دانشمند و کارآفرین می باشد.

شبکه فانتوم از توکن بومی خود با نام FTM استفاده می کند که امکان پردازش کارمزد و پرداخت و همچنین حاکمیت را پیش می برد. توکن فانتوم با مقدار 3.175 میلیارد و 2.5 میلیارد دلار ارزش، علاوه بر استاندارد ERC20 به صورت توکن BEP2 نیز در دسترس است.

اهمیت ارز دیجیتال فانتوم در چیست؟

فانتوم با ساختار سهامی خود امکان سودآوری برای کاربران را ایجاد کرده است. به عنوان مثال می توان از قابلیت Fluid Rewards برای سودآوری سالانه و Liquid Staking برای سپرده گذاری استفاده کنند.

FTMUSDT از طریق یک پروژه غیرمتمرکز یک استیبل کوین مبتنی بر این شبکه با نام fUSD را عرضه کرده است که ارزش آن با دلار آمریکا جفت شده است همچنین از طریق این شبکه می توان در اپلیکیشن fLend که به عنوان یک استخر نقدینگی شناخته می شود می توان به دریافت و اعطای وام پرداخت.

عرضه اولیه (ICO) این توکن در اواخر سال 2018 با قیمت 0.024 انجام گرفت.

فانتوم

ویژگی های مهم FTMUSDT چیست؟

این پروژه علاوه بر میزبانی برای توسعه اپلیکیشن های غیرمتمرکز (dApp)، اکوسیستمی از ابزارهای ماژولار برای اشتراک گذاری اطلاعات است که در آن توسعه بلاک چین با سرعتی بالا انجام می گیرد.

ایجاد یک زنجیره جدید در بلاک چین این ارز به سادگی انجام می گیرد زیرا کدهای این پروژه متن باز است و همچنین در گیت هاب Github پروژه در دسترس است از این رو می توان به راحتی از کدها و API های آن استفاده کرد.

این شبکه تلاش کرده است تا با ایجاد مقیاس پذیری بالا، مشکلات اکوسیستم اتریوم از جمله ترافیک و هزینه بالا را برطرف کند از این طریق که هر یک از نود های (Node) موجود در شبکه آن به طور مستقل کار می کنند و سبب افزایش سرعت تراکنش ها و بهبود عملکرد شبکه می شود.

این شبکه برای مقیاس پذیری خود، به هر تراکنش یک بلاک چین مستقل اختصاص می دهد. به بیانی ساده تر این شبکه به صورت مجزا و ماژولار کار می کند.

علت جذابیت بالای این شبکه به سرعت بالای آن در پردازش و تایید تراکنش ها برمی گردد زیرا این شبکه امکان تایید هزاران تراکنش در ثانیه را دارد و از این رو آن را به عنوان یکی از سریع ترین بلاک چین های موجود می شناسند؛ علاوه بر اینکه تراکنش های شما با سرعت بالایی انجام می شود، شما کارمزد بسیار پایین و چیزی نزدیک به صفر پرداخت می کنید.

مکانیسم اثبات سهام این رمزارز

این رمزارز بر خلاف بیت کوین و پروژه هایی که بر اساس مکانیسم اثبات کار که با آن به تایید تراکنش ها و استخراج شبکه می پردازند، از مکانیسم اثبات سهام استفاده می کند.

مکانیسم اثبات کار با طبیعت سازگار نیست ، مصرف انرژی بالایی دارد و محدودیت هایی در امنیت و مقیاس پذیری شبکه و همچنین کارمزدهای تراکنش ها ایجاد می کند. اما در اجماع اثبات سهام علاوه بر سازگاری با محیط زیست، مقیاس پذیری و امنیت شبکه افزایش می یابد.

ارز فانتوم قاتل اتریوم (Ethereum killer)

اکثر پروژه های حوزه قرارداد هوشمند و پلتفرم های میزبان اپلیکیشن های غیرمتمرکز با هدف رقابت با اتریوم پا به میدان می گذارند و تحت عنوان قاتل اتریوم یا اتریوم کیلر شناخته می شوند. این رمزارز به دلیل مزیت ها و توان فنی بالایی که دارد می تواند رقیب سرسختی برای اتریوم باشد زیرا به شدت مقیاس پذیر تر است و می تواند با سرعت و هزینه بسیار بالایی تراکنش ها را انجام دهد. از آنجایی که این رمزارز پلتفرمی برای پروژه ها و برنامه های غیرمتمرکز است ، بد نیست تا با برخی از پروژه های موفق بر بستر آن آشنا شویم.

ftm

گایست فایننس (Geist Finance)

گایست فایننس پلتفرمی است که امکان اعطا و دریافت وام را در بستر خود برای کاربران فراهم می کند که به طبع امکان سود کردن برای سپرده گذاران در آن وجود دارد.

هایپر جامپ (Hyper Jump)

این پروژه جهت میزبانی از قراردادهای هوشمند مربوط به صنعت بازی های رایانه ای راه اندازی شده است و علت جذابیت آن به پاداشی که به بازیکنان اعطا می کند بر می گردد.

بیفی فایننس (Beefy Finance)

این پروژه که از شرکای اصلی تراست ولت معروف است امکان هلد کردن و کسب سود را به کاربران می دهد. این پروژه به ارائه خدمات در جهت ماینینگ یا استخراج و استخر های نقدینگی می پردازد.

ترولا (Travala)

ترولا یک پروژه محبوب برای سفر کردن است که با استفاده از فناوری بلاک چین، امکان استفاده از خدمات مسافرتی مانند هتل و تورگردشگری را دارد.

رقبا

در وهله اول اتریوم رقیب این رمزارز است زیرا این پروژه برای رقابت با اتریوم پدید آمد. اتریوم نقص ها و ایراداتی را دارد اما همواره در رتبه دوم بازار قرار گرفته است؛ اتریوم شبکه‌ای پویا است که با آپدیت ها و بروزرسانی های متفاوت جایگاه خود را حفظ می کند.

اما اتریوم تنها رقیب این پروژه نیست و علاوه بر فانتوم، پروژه های متفاوت زیادی برای تصاحب جایگاه اتریوم تاسیس شده‌اند.

کاردانو از جمله این پروژه ها است که جایگاه بهتری در بازار دارد و از آن با اتریوم دوم یاد می شود.

پلتفرم سولانا نیز از شبکه هایی است که با قابلیت پردازش هزار تراکنش در ثانیه، که سریع تر از فانتوم است به رقابت با اتریوم می پردازد.

ftmusdt

نتیجه گیری

فانتوم با قابلیت های بالای خود در پردازش تراکنش ها و سیستم پیشرفته خود برای قراردادهای هوشمند، به یک گزینه مناسب برای سرمایه گذاران تبدیل شده است. این پروژه علاوه بر اینکه تا به حال به اهداف معین شده خود رسیده است و وعده های خود را عملی کرده است با رسیدن به اهداف اصلی می تواند رشد های قیمتی بالایی داشته باشد. برای بررسی اهداف و آینده این پروژه می توانید به وایت پیپر (whitepaper) و نقشه راه (roadmap) این پروژه مراجعه نمایید.

این شبکه برای اینکه تبدیل به یک پلتفرم مناسب با سرعت و مقیاس پذیری بالا برای توسعه و استقرار قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز (dApp) شود از مکانیسم اجماع اثبات سهام استفاده می کند که بر خلاف رمزارزهایی مانند بیت کوین به محیط زیست ضرری نمی رساند. دوستدار محیط زیست بودن ویژگی جذابی برای فعالان بازار است که یک پروژه را محبوب نگه می دارد.

سوالات متداول

شبکه ارز فانتوم چگونه کار می کند؟

توسعه دهندگان این پروژه در نظر دارند تا با بروزرسانی و بهبود عملکرد در امنیت، مقیاس پذیری و تمرکززدایی، تبدیل به یک شبکه پیشرو با قابلیت جایگزینی با شبکه اتریوم شود.

اهمیت ارز دیجیتال فانتوم در چیست؟

فانتوم با ساختار سهامی خود امکان سودآوری برای کاربران را ایجاد کرده است. به عنوان مثال می توان از قابلیت Fluid Rewards برای سودآوری سالانه و Liquid Staking برای سپرده گذاری استفاده کنند.

به این مقاله امتیاز بدهید
امتیاز کل: 0
تعداد شرکت کننده: 0
ارسال نظر