مارکت کپ (Market Cap) چیست؟ با ارزش بازار آشنا شوید

۱۳ آبان ۱۴۰۲
زمان مطالعه: حدود 6 دقیقه
0 نظر
63 بازدید
مارکت کپ (Market Cap) چیست؟ با ارزش بازار آشنا شوید

مارکت کپ (Market Cap)

تمام سرمایه گذاران در ارزش یابی یک سهم یا یک ارز از قیمت لحظه ای آن استفاده میکنند، اما سرمایه گذاران حرفه ای همیشه نیم نگاهی هم به ارزش کلی بازار یعنی «market cap» دارند.

در واقع برای تعیین قیمت هر سهم و یا هر ارزی، یکی از مهمترین فاکتور های بررسی آن، مارکت کپ آن ارز یا سهم میباشد.

همواره هنگام خرید یک ارز و یا یک سهم، یکی از فاکتور هایی که باید بررسی شود، مارکت کپ و یا ارزش بازار آن ارز میباشد.در واقع ارزش بازار تعیین میکند که آن ارز چه مقداری از کل بازار را تشکیل داده و چقدر در بازار تاثیر میگذارد.

روش محاسبه مارکت کپ

محاسبه مارکت کپ بسیار ساده میباشد، شما کافیست برای بدست آوردن مارکت کپ هر رمز ارز و یا هر سهمی تعداد آن را که به راحتی در دسترس قرار دارد در قیمت آن دارایی ضرب کنید، برای به دست آوردن تعداد ارز و یا سهم کافیست در اینترنت سرچ کرده و از آن مطلع شوید.

به عنوان مثال شرکتی که دارای 8000 سهم در بازار است و قیمت هر سهم در بازار 50 دلار باشد، در این صورت مارکت کپ آن سهم 400 هزار دلار خواهد بود.

عوامل تاثیرگذار بر ارزش بازار

دو عامل، قیمت هر سهم و تعداد هر سهم بر مارکت کپ و یا ارزش بازار هر دارایی تاثیر میگذارد، هرچه تعداد بالاتر باشد ارزش بازار بیشتر و هرچه قیمت دارایی بیشتر باشد هم ارزش بازار و یا مارکت کپ آن بالاتر است. در صورتی که از آن دارایی ها به عنوان ضمانت نامه ها استفاده شود، آنگاه تعداد افزایش یافته و در نتیجه قیمت را کاهش میدهد و چون ضمانت نامه ها معمولا کمتر از ارزش بازار معامله میشوند

به همین دلیل مارکت کپ و یا ارزش بازار را کاهش میدهند.

از طرفی تقسیم سهام با افزایش سرمایه و یا تقسیم سود هیچ تاثیری بر مارکت کپ یک دارایی نخواهد داشت، به عنوان مثال در افزایش سرمایه پس از تقسیم سهام تعداد سهام افزایش یافته و در مقابل قیمت سهام به همان نسبت کم میشود و در نتیجه هیچ تاثیری در مارکت کپ و یا ارزش بازار آن دارایی نخواد داشت.

این موضوع در مورد تقسیم سود هم صدق میکند وقتی سود در یک شرکت تقسیم میشود آنگاه همان مقدار دارایی از شرکت خارج شده و در اصل هیچ تغییری در ارزش بازار آن دارایی ایجاد نخواهد داشت.

مارکت کپ هم برای سرمایه گذاران کاربرد دارد و هم برای طبقه بندی شرکت ها و سهام ها استفاده میشود، معمولا در بازار های مختلف و یا دارایی های مختلف به طور کلی در قدیم ارزش بازار هر سهام را به سه دسته بزرگ، متوسط و کوچک تقسیم میکردند، اما در حال حاضر ارزش های بازار بیشتری در نظر گرفته میشود تا محدوده سرمایه شرکت ها و بازار های مختلف به طور دقیق تری مشخص شوند.

مارکت کپ چیست؟

انواع مارکت کپ

در ادامه به بررسی انواع مارکت کپ میپردازیم تا با مفهوم دقیق مارکت کپ آشنا شوید:

1_ مگا کپ (Mega-Cap)

این سطح برای بزرگترین بازار ها و شرکت ها استفاده میشود معمولا بزرگترین ارز ها و سهم ها در این دسته طبقه بندی میشوند، معمولا مردم برای سرمایه گذاری، بیشتر به سراغ این سهام ها و ارزها میروند زیرا هم از پایداری بیشتری برخوردارند و هم حجم معاملات و نقدینگی در این ارز ها و سهام ها بالاست.

2_ لارج کپ (Lage-Cap)

شرکت ها و ارزهایی که بزرگ هستند ولی به اندازه بزرگترین شرکت ها مارکت کپ ندارند در این دسته قرار میگیرند، اگر بخواهیم یک دسته بندی نقدی برای این شرکت ها و ارز ها داشته باشیم، شرکت ها و ارز هایی که بیشتر از 200 میلیارد دلار ارزش دارند، در دسته اول یعنی مگا کپ و شرکت هایی که بین 10 تا 200 میلیارد دلار ارزش دارند در دسته لارج کپ قرار میگیرند.

3_ مید کپ (Mid-Cap)

مارکت کپ متوسط به شرکت هایی نسبت داده میشود که ارزش بازار آن ها بین 2 تا 10 میلیارد دلار باشد، این ارز ها و شرکت ها هم برای سرمایه گذاری امن هستند اما بهتر است قبل از خرید تاریخچه و روند کاری این شرکت ها بررسی شود.

مارکت کپ چیست؟

4_ اسمال کپ (Small-Cap)

مارکت کپ شرکت هایی که ارزش بازار آن ها کم و بین 300 میلیون تا 2 میلیارد دلار باشد، در این دسته قرار میگیرد.

این شرکت ها معمولا نو پا بوده و سرمایه گذاری در آن ها کمی خطرناک است. اما با فعالیت شرکت و رشد ارزش شرکت، ممکن است سود خوبی را به همراه داشته باشد.

5_ میکرو کپ (Micro-Cap)

شرکت ها با ارزش بازار میکرو کپ معمولا ارزش بازاری بین 50 تا 300 میلیون دلار دارند، این شرکت ها هم مانند شرکت های کوچک دارای ریسک در سرمایه گذاری هستند اما ممکن است سود خوبی را به همراه داشته باشند، معمولا افراد در بازار این شرکت ها را با شرکت های کوچک (small-cap) یکی میدانند و برای سرمایه گذاری تفاوتی بین آن ها نمیگذارند.

6_ نانو کپ (Nano_Cap)

پر ریسک ترین شرکت ها برای سرمایه گذاری این شرکت ها هستند، با توجه به این که این شرکت ها سرمایه زیر 50 میلیون دلار دارند، سرمایه گذاری در آن ها همراه با ریسک بالایی است و باید در صورت سرمایه گذاری به بهترین شکل ممکن تحلیل و بررسی شده و زیر نظر گرفته شوند.

نتیجه گیری

به طور کلی فهم دقیق مفهوم ارزش بازار و مارکت کپ برای سرمایه گذاران امری ضروری است، اگر به دنبال سرمایه گذاری با کمترین ریسک هستید باید به سراغ دو دسته اول رفته و سهام و یا ارز این شرکت ها را خرید و فروش کنید زیرا بیشترین نقدینگی در این شرکت ها، مزایای زیادی را برای شما به همراه دارد.

یکی از این مزایا نقدشوندگی بالای این شرکت ها میباشد، شما هر زمان و هر وقت که بخواهید، میتوانید سهام و یا ارز این شرکت ها را خریده و هر وقت که بخواهید آن را به فروش برسانید، با توجه به این که اختلاف قیمت خریدار و فروشنده در این دارایی ها پایین بوده و شما به راحتی در تمامی قیمت ها برای این ارزها سفارش پیدا میکنید.

مدت زمان سرمایه گذاری با ارزش بازار و مارکت کپ هر دارایی هم سو میباشد، یعنی هرچقدر سرمایه گذاری بلند مدت تر باشد باید سهام و یا ارزی که انتخواب میشود مارکت کپ بیشتری داشته باشد زیرا هرچقدر شرکت بزرگتر باشد ریسک غیر سیستماتیک آن پایین تر است.

سوالات متداول

مارکت کپ چیست؟

مگا کپ، لارج کپ، مید کپ، اسمال کپ، میکرو کپ ، نانو کپ.

مزایای اصلی شرکت های اصلی مارکت کپ چیست؟

یکی از این مزایا نقدشوندگی بالای این شرکت ها میباشد، شما هر زمان و هر وقت که بخواهید، میتوانید سهام و یا ارز این شرکت ها را خریده و هر وقت که بخواهید آن را به فروش برسانید

به این مقاله امتیاز بدهید
امتیاز کل: 0
تعداد شرکت کننده: 0
ارسال نظر