همه چیز درمورد سرمایه‌گذاری (investment)

۱۳ آبان ۱۴۰۲
زمان مطالعه: حدود 7 دقیقه
0 نظر
38 بازدید
همه چیز درمورد سرمایه‌گذاری (investment)

سرمایه‌گذاری (investment)

امروزه با توجه به تنوع زیاد بازار های مالی اکثر افراد، برای انتخاب بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری سردرگم هستند. تجربه ها نشان می دهد که افرادی که بدون علم وارد بازار، مخصوصا بازارهای پر ریسک مثل بورس و ارز دیجیتال معمولاً ۹۰ درصد آنها ضرر ده هستند. اما دلیل این ضرر تنها نداشتن علم کافی برای سرمایه گذاری و بررسی کلی داده ها و دارایی ها می باشد. در ادامه این مقاله به بررسی جامع سرمایه‌گذاری درست در بازارهای مالی می پردازیم.

مدیریت دارایی اولین رکن سرمایه‌گذاری

یکی از مهم ترین علت هایی که افراد به سود مستمر در بازارهای مالی نمی رسند و در سرمایه‌گذاری های خود دچار زیان می شوند این است که نمی توانند دارایی های تحت مالکیت خود را مدیریت کنند و بدون حساب و کتاب وارد معاملات شده و یا به اصطلاح سرمایه گذاری می کنند اما این کار کاملاً اشتباه است.

برای یک سرمایه گذاری درست همیشه باید پس از بررسی جامع بازار مالی مد نظر و همچنین دارایی مد نظر به بودجه بندی و یا اختصاص میزانی از سرمایه به آن بپردازیم. این کار به همین آسانی نمی باشد و باید برای انجام این کار علم کافی مدیریت سرمایه را داشته باشیم.

مفهوم ریسک و بازده

همیشه در هر معامله ای دو عامل تعیین کننده سود یا زیان می باشد که اولی ریسک و دومی بازده است اگر ما بتوانیم به طور دقیق و با بررسی دارایی مد نظر تعادل بین ریسک و بازده برقرار کنیم و بر اساس شناخت کلی از خود و رعایت مدیریت سرمایه میزان مشخصی از سرمایه را برای یک معامله در نظر بگیریم.

می توان گفت که ریسک و بازده مشخصی برای آن معامله یا سرمایه گذاری در نظر گرفته ایم و اگر تمامی سرمایه گذاری های ما به این صورت باشد حتی اگر به سود نرسیم، سردرگم نیستیم و می‌توان مشکلات ضرر ده بودن را به راحتی پیدا کرد زیرا به صورت منظم و قانونمند این سرمایه گذاری انجام شده است و جای نگرانی ندارد.

چرا برخی افراد با وجود اینکه از ریسک و بازده اطلاعات کافی دارند، ضررده هستند؟

افرادی که تازه وارد فضای آموزشی مدیریت سرمایه‌گذاری می‌شوند فکر می‌کنند که هر چقدر معاملات پر ریسک تر انجام دهند سریعتر دارایی آنها رشد می کند. آنها عقیده دارند که سرمایه گذاری های پر ریسک می تواند آنها را یک شبه پولدار کنند و به همین دلیل بدون دانش و اغلب با توصیه های دیگران و همچنین فضای مجازی و علم ناکافی شروع به سرمایه گذاری در بازارها و دارایی هایی می کنند که ریسک بسیار بالایی دارد و هر لحظه امکان نابودی سرمایه وجود دارد.

سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی پرریسک

در چند سال اخیر سرمایه گذاری در بازارهای مالی پرریسک از جمله بورس و ارز دیجیتال، بسیار زیاد شده و متاسفانه نتایج آن نیز به شدت ناامید کننده بوده است دلیل آن هم فقط نبود علم کافی و هیجانی رفتار کردن مردم در قبال سرمایه گذاری و نوسانات آن دارایی ها می باشد.

به طوری که از هر ۱۰ نفر در خیابان ۵ نفر آنها در سال ۹۹ وارد بورس شده و زیان ده بودند. یا اکثر افرادی که در بازار ارزهای دیجیتال در قیمت های بسیار بالا مثل قیمت ۶۴ هزار دلار بیت کوین وارد بازار شده و روی آنها سرمایه‌گذاری کرده‌اند اما هنوز هم در ضرر هستند.

سرمایه‌گذاری دربورس

از اوایل سال ۹۹ در بازار بورس ایران با توجه به اتفاقاتی که در این بازار افتاد و نوساناتی که دولت از این بازار برای تامین بودجه خود گرفت مردم نسبت به بازار بورس ایران بسیار بی اعتماد شدند و همانطور که گفته شد به صورت هیجانی عملکرد و دیگر سمت این بازارهای پر ریسک نمی آیند اما اگر بخواهیم به صورت دقیق و کاملا منطقی به بازار بورس ایران نگاه بکنیم این بازار یکی از بهترین و پر پتانسیل ترین بازار ها برای رشد دارایی ها در بلند مدت است.

قطعاً یک زمینه مناسب برای سرمایه گذاری بلند مدت می باشد افراد برای اینکه در این بازار سوده باشند چند راه پیش روی خود دارند اول اینکه به صورت جامع در مرکز قابل اعتماد شروع به اموزش دیدن کنند و پس از تمام شدن آموزش همراه با مشاور شروع به معاملات کم ریسک کرده و پس از پیدا کردن استراتژی های مخصوص خود در تایم فریم های مختلف شروع به معاملات بلند مدت و حتی کوتاه مدت کند.

شرکت های سرمایه‌گذاری

بهترین راه برگزیدن شرکت سرمایه‌گذاری با توجه به رزومه آنها و شناختی که از آنها دارید می باشد افراد می توانند سرمایه مازاد خود را به این شرکتها بسپارند و قراردادی با آنها ثبت کنند. این قرارداد معمولاً دو نوع است:

بعضی از شرکت ها مشاوره سرمایه گذاری می دهند و برای تایمی که شما میخواهید سرمایه خود را سرمایه گذاری کنید با توجه به شرایط بازار های مختلف و دارایی های مختلف به شما مشاوره می دهند و با توجه به میزان ریسک پذیری شما سرمایه شما را بین دارایی های مختلف تقسیم می کنند و برای هر کدام بازده و ریسک تعیین می کنند.

نوع دوم از  با توجه به کمک شرکت های سرمایه گذاری به این گونه میباشد که افراد سرمایه خود را در اختیار این شرکت ها گذاشته و با آنها قراردادی ثبت میکند جهت اینکه ماهانه یا سالانه سودی را از این شرکت دریافت کند. دقیقاً کار این شرکت ها مثل بانک می باشد اما معمولاً درصدی بیشتر از بانک ها به سرمایه گذار پرداخت می شود.

سرمایه‌گذاری چیست

سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال

بازار ارزهای دیجیتال یکی از پر ریسک ترین بازارهای مالی می باشند و به هر شخصی توصیه نمی شود که به سمت این بازار بیاید. افرادی که در این بازار سرمایه گذاری می کنند چند ریسک را انجام می‌دهند و به نوعی می توان گفت که ریسک آن را به جان می خرند و در قبال آن هم ممکن است سود های بسیار کلانی به دست بیاورند. امروزه این بازار به یکی از بازار های معاملاتی معامله گر های حرفه ای تبدیل شده است که ریسک آنرا به جان میخرند. در ادامه به ریسک های این بازار میپردازیم.

ریسک سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال

اولین و مهم ترین ریسک در بازار کریپتو ، نبود امنیت کافی و نوپا بودن این بازار می باشد. با توجه به اینکه کشور ما جزو کشورهای تحریم شده می باشد صرافی های معتبر خارجی به ایرانی ها خدمات نمی دهند افراد برای اینکه با این صرافی‌ها کار بکنند باید تحریم‌ها را دور زده و با استفاده از فیلتر شکن های مخصوص و هویتی ناشناخته وارد این صرافی‌ها شوند و معاملاتی را انجام دهند، اگر صرافی مدنظر متوجه این موضوع شود می تواند به راحتی سرمایه شما را بلاک کند و دیگر شما نمی توانید سرمایه خود را بازگردانید. پس برای همین باید ریسک بسیار زیادی را متحمل شوید.

دومین ریسک این است که شما باید با پایه پولی دلار معاملات خود را انجام دهید و با توجه به نوسانات دلار در کشور ما ، بسیار سخت است که این معاملات را انجام دهید برای مثال اگر شما دلار یا همان تار را خریداری کرده باشید و بعد از اینکه در معاملات ارزهای دیجیتال سود کرده اید میخواهید آن را دوباره به ریال تبدیل کنید، متوجه میشوید که پایه پولی شما ۱۰ درصد کاهش داشته است.

با این فرض مثلا اگر شما دلار را ۲۰ تومن خریده باشید، هنگام فروش باید ۱۸ هزار تومن بفروشید و این یعنی پایه پولی شما دچار زیان شده است. این نوسانات تمامی سود های شما را از بین برده و چه بسا شاید بعضی از مواقع اصل سرمایه را نیز از شما بگیرد. از طرفی این عمل میتواند برعکس هم اتفاق بیافتد یعنی پایه پولی شما رشد کرده و هم از بازار ارزهای دیجیتال سود کنید. در اینجا افراد ۲ توع ریسک انجام میدهند و ممکن است نتایج هرکدام متفاوت باشد.

نتیجه گیری

امروزه با توجه به اینکه هیچ قانونی در خصوص مشاوره سرمایه‌گذاری و معاملات وجود ندارد، هر فردی به خود اجازه این امر بسیار مهم را میدهد و اغلب افراد را گمراه میکنند. این کار باعث شده تا اعتماد مردم نسبت به شرکت های سرمایه گذاری نیز کم رنگ تر بشود. اما هنوز هم شرکت های درجه یک در این زمینه وجود دارند که بصورت دقیق و شفاف با مشتری های خود کار میکنند.

پیشنهاد می شود قبل از سرمایه‌گذاری در دارایی ها و بازارهای مختلف، حتما تمامی جوانب گفته شده را بررسی کنید و سپس با مشورت متخصصین وارد حوزه سرمایه گذاری شوید.

سوالات متداول

مهم ترین رکن برای سرمایه گذاری چیست؟

یکی از مهم ترین علت هایی که افراد به سود مستمر در بازارهای مالی نمی رسند و در سرمایه‌گذاری های خود دچار زیان می شوند این است که نمی توانند دارایی های تحت مالکیت خود را مدیریت کنند و بدون حساب و کتاب وارد معاملات میشوند.

سرمایه گذاری در ارز دیجیتال چگونه است؟

اولین و مهم ترین ریسک سرمایه‌گذاری در بازار کریپتو ، نبود امنیت کافی و نوپا بودن این بازار می باشد. با توجه به اینکه کشور ما جزو کشورهای تحریم شده می باشد صرافی های معتبر خارجی به ایرانی ها خدمات نمی دهند.

به این مقاله امتیاز بدهید
امتیاز کل: 0
تعداد شرکت کننده: 0
ارسال نظر