دیفای (Defi) چیست؟ آشنایی کامل با دنیای فایننس غیرمتمرکز

۱۳ آبان ۱۴۰۲
زمان مطالعه: حدود 7 دقیقه
0 نظر
31 بازدید
دیفای (Defi) چیست؟ آشنایی کامل با دنیای فایننس غیرمتمرکز

دیفای چیست؟ آشنایی با دنیای فایننس غیرمتمرکز(Defi)

دیفای واژه ای است که ممکن است در سال های اخیر با بروز تکنولوژی بلاک چین و حوزه رمزارزها بار ها به گوش شما رسیده و کنجکاوی شما را برانگیخته باشد که defi چیست و چگونه می توانید از آن کسب درآمد داشته باشید

دیفای (DeFi) به چه معنا هست؟

این واژه به معنای امورات مالی غیرمتمرکز یا فایننس غیرمتمرکز است و از دو کلمه انگلیسی Decentralized Finance ترکیب شده است.

دیفای هر گونه خدمات مالی غیرمتمرکز را توصیف می کند که از بین بردن واسطه های مختلف در امورات مالی و معاملات هدف اصلی آن به شمار می رود.

دیفای ها بطور اختصاصی بر امور مالی تمرکز دارند که مبتنی از قراردادهای هوشمند هستند.

پروژه های دیفای بر بستر بلاک چین ها و پلتفرم های میزبانی کننده از اپلیکیشن های غیرمتمرکز(dAPP) و قراردادهای هوشمند مانند بلاک چین اتریوم یا بایننس اسمارت چین فعالیت می کنند.

دیفای ها درواقع برای انجام امور مالی غیرمتمرکز هستند که مجموعه ای از اپلیکیشن های غیرمتمرکز کاربردی هستند که امکان دسترسی بهتر به دارایی ها را برای سرمایه گذاران فراهم می کند.

تفاوت امورمالی غیرمتمرکز و متمرکز در چیست؟

در امور مالی متمرکز، یک کشور یا نهاد مدیریت کامل بازار های مالی را در اختیار دارد. دیفای با فراهم کردن شرایطی که سبب کمرنگ شدن سیستم های مالی سنتی و دولتی در سرمایه گذاری می شود دخالت دولت ها را کم می کند. دیفای باعث می شود که سیستم های مالی مستقل از دولت ها و بانک های مرکزی عمل کنند و کنترل مستقیم دارایی را به سرمایه گذاران می دهد.

دیفای ها همزمان با کریپتو کارنسی ها شناخته شدند زیرا تکنولوژی بلاک چین که روشی برای کنترل تراکنش ها و تاریخچه آن ها ابداع کرده است که توسط یک شخص یا نهاد خاص اداره نمی شود و باعث شده است تا الهام بخش این حوزه بوده باشد.

دیفای چیست

ویژگی های مثبت استفاده از دیفای

دیفای ها قابل تاثیر گذاری بسیاری بر بازارهای جهانی در جنبه های مختلف دارند برای مثال در این حوزه با امنیت و حریم خصوصی بالایی مواجه هستیم زیرا هر سرمایه گذار مسئول اصلی حفظ سرمایه خودش است و بانک ها نظارت و تاییدی بر امور مالی ندارند. از سوی دیگر به این دلیل که معاملات در بلاک چین های غیرمتمرکز انجام می شوند و هیچ بانک و نهاد مرکزی وجود ندارد هر فرد در هر جایی تنها با دسترسی به اینترنت می تواند معاملات خود را انجام دهد.

یکسانی خدمات مالی در هر نقطه جهان

اهمیت دسترسی آسان به خدمات مالی نباید برای شهروندان کشورهای توسعه یافته دست کم گرفته شود زیرا مردم بسیاری از کشورها در صورت وجود علاقه هم نمی توانند به راحتی به امکانات این حوزه دسترسی داشته باشند.

دیفای شرایطی را ایجاد کرده و امکاناتی را فراهم کرده است که افراد بدون محدودیت و فارغ از نژاد و محدوده جغرافیایی بتوانند با هر مقدار سرمایه ای که دارند به خدمات این حوزه دسترسی داشته باشند.

سهولت انتقال بین المللی وجه

انتقال وجه به خارج از کشور به روش سنتی ممکن است هزینه های بیشتری را در پی داشته  و علاوه بر آن محدودیت هایی را برای مقدار وجه آن وجود داشته باشد. حوزه دیفای انتقال وجه را با هزینه پایین تر و بدون در نظر گرفتن مبلغ آن به سایر کشور ها ممکن کرده است. در روش سنتی هزینه کارمزدها به این دلیل بالا است که برای انجام تراکنش و انتقال دارایی واسطه های زیادی درگیر می شوند و بر خلاف بانک ها تراکنش ها بدون واسطه انجام می شوند و هزینه نقل و انتقالات مالی را به طرز چشمگیری کاهش می دهند.

معایب دیفای ها

دیفای نیز مانند هر مفهومی کامل نیست و کاستی ها و نقص های خود را دارد و با آنکه امکانات مختلفی را فراهم کرده و موجب رضایت بسیاری از مردم شده است به دلیل فراهم کردن امکان دسترسی کامل و مدیریت مستقیم سرمایه ریسک هایی را به وجود می آورد.

برای مثال فراموش کردن رمز عبور یا اشتباه وارد کردن آدرس ها سبب بروز مشکلات جبران ناپذیری برای کاربران می شود و ممکن است دیگر به دارایی های خود دسترسی پیدا نکنند. با این همه این حوزه نقش مهم خود را در امور مالی نشان داده و کاربرد های آن این اجازه را به ما می دهد تا از معایب آن چشم پوشی کنیم و نهایت استفاده را از کاربرد های آن بکنیم زیرا ممکن است آینده سیستم های مالی را به کلی تغییر دهند.

دیفای چیست

کاربرد های دیفای

کریپتو کارنسی ها از تکنولوژی های جالب و منحصربه فردی استفاده می کنند و ویژگی های حیرت انگیزی مثل انجام معاملات بدون وجود واسطه ها را برای کاربران فراهم کرده‌اند. در حوزه دیفای و با خلق پروژه های غیرمتمرکز، کاربرد کریپتوکارنسی ها تنها به خرید و فروش منتهی نمی شود بلکه خدمات مالی شرکت های بزرگ مانند وام، بیمه،سپرده گذاری و بسیاری دیگر از خدمات آن ها در حوزه دیفای انجام می شود.

مزیتی که دیفای ها دارند که ممکن است شما آن ها را برای انجام خدمات خود انتخاب کنید این است که در برای مثال در سیستم وام دهی غیرمتمرکز بر خلاف سازمان های مالی و سیستم های سنتی نیازی به قرار دادن چک یا ضامنی در اختیار سازمانی ندارید. روش کار این سیستم های غیرمتمرکز اینگونه است که با استفاده از دارایی های دیجیتالی به عنوان وثیقه و بلافاصله بعد از قرار دادن وثیقه امکان دریافت وام وجود دارد.

علاوه بر این نه تنها می توانید از سیستم وام بگیرید بلکه با تامین نقدینگی برای وام دهی می توانید به کسب سود بپردازید.

پروژه های دیفای

پروژه های دیفای که با استفاده از قرارداد های هوشمند کار می کنند و مجموعه ای از برنامه های کاربردی هستند خدمات مالی جالب و مختلفی ارائه می دهند که ممکن است کنجکاو باشید تا با تعدادی از آن ها آشنا شوید.

صرافی های غیرمتمرکز (Decentralized Exchange)

صرافی های غیرمتمرکز که دارای نقش کلیدی در امورات مالی خواهند داشت صرافی هایی هستند که به صورت غیرمتمرکز کنترل می شوند و محدودیت های دیگر صرافی ها را مانند احراز هویت را ندارند. علاوه بر این در صرافی های متمرکز بر خلاف صرافی های غیرمتمرکز دارایی های شما در اختیار صرافی است و شما کنترلی بر روی آن ندارید و در صورت ورشکستگی صرافی و یا مشکلات احتمالی ممکن است دارایی شما بدست شما باز نگردد. در صرافی های غیرمتمرکز، صرافی تنها به عنوان بستری برای انجام مبادله میان خریدار و فروشنده عمل می کند تا دو کاربر بتوانند به آسانی و به صورت مستقیم به خرید و فروش ارزهای دیجیتال خود بپردازند.

از صرافی های غیرمتمرکز موفق که بهترین عملکرد را داشته اند می توان به UNISWAP ، پنکیک سواپ ، IDEX، AIRSWAP اشاره کرد.

defi

چین لینک

پروژه های کریپتو و قرارداد های هوشمند برای تعامل با داده های واقعی نیاز به اوراکل دارند که پروژه چین لینک (Chainlink)  را می توان به عنوان رهبر اوراکل ها دانست.

چین لینک تاثیر قابل توجهی در عملکرد پروژه های دیگر با تسهیل کار آن ها دارد.

نتیجه گیری

فناوری بلاک چین سبب افزودن ویژگی غیرمتمرکز بودن و خلق حوزه دیفای شد. حوزه ای که کوتاه کردن دست دولت ها و سیستم های مالی از بازار های مالی مزیت های زیادی را برای کاربران و متقاضیان خدمات مالی ایجاد کرده است.

دیفای سیستم های مالی سنتی را به چالش کشیده است و باید دید چه آینده ای را برای حوزه مالی و اقتصاد تعیین می کند.

سوالات متداول

دیفای چیست؟

دیفای هر گونه خدمات مالی غیرمتمرکز را توصیف می کند که از بین بردن واسطه های مختلف در امورات مالی و معاملات هدف اصلی آن به شمار می رود.

معایب دیفای ها چیست؟

دیفای نیز مانند هر مفهومی کامل نیست و کاستی ها و نقص های خود را دارد و با آنکه امکانات مختلفی را فراهم کرده و موجب رضایت بسیاری از مردم شده است به دلیل فراهم کردن امکان دسترسی کامل و مدیریت مستقیم سرمایه ریسک هایی را به وجود می آورد.

به این مقاله امتیاز بدهید
امتیاز کل: 0
تعداد شرکت کننده: 0
ارسال نظر