کیف پول ارز دیجیتال (Currency Wallet) معرفی و بررسی کامل

۱۳ آبان ۱۴۰۲
زمان مطالعه: حدود 9 دقیقه
0 نظر
28 بازدید
کیف پول ارز دیجیتال (Currency Wallet) معرفی و بررسی کامل

معرفی کیف پول ارز دیجیتال (Currency Wallet)

کیف پول ارز دیجیتالی (Currency Wallet) مانند کیف پول های موجود در دنیای واقعی عمل کرده و وظیفه نگهداری ارزهای دیجیتالی را بر عهده دارد.

کیف پول‌های رمزارزی مختلفی وجود دارند که هرکدام قابلیت‌ها و ویژگی‌های خاص خود را دارند. برای مثال، برخی از کیف پول‌ها تنها قابلیت نگهداری یک نوع رمزارز را دارند، در حالی که برخی دیگر می‌توانند برای نگهداری چندین نوع رمزارز استفاده شوند. همچنین، برخی از کیف پول‌ها دارای ویژگی‌های امنیتی بسیار بالا هستند، در حالی که برخی دیگر به صورت ساده‌تر و قابل استفاده برای کاربران عادی طراحی شده‌اند.

بهترین کیف پول برای شما به دلیل نیازهای خود و ویژگی‌های مورد نظر شما ممکن است با کیف پول دیگری متفاوت باشد. بنابراین، مطالعه و مقایسه ویژگی‌های مختلف کیف پول‌ها و انتخاب بهترین گزینه برای نیازهای شما مهم است. همچنین، بهتر است که برای نگهداری رمزارزهای مختلف، از چندین کیف پول استفاده کنید تا در صورت هک شدن یا از دست رفتن یک کیف پول، تمام سرمایه‌های خود را از دست ندهید.

ارز دیجیتال چیست؟

در ابتدا برای درک بهتر کیف پول های مجازی به معرفی رمزارزهای دیجیتال می پردازیم. ارز دیجیتال یا همان ارز الکترونیکی یا ارز دیجیتالی، یک واحد پولی است که برای انجام معاملات و تبادلات از طریق شبکه‌های اینترنتی استفاده می‌شود. این ارزها بر اساس تکنولوژی بلاکچین ایجاد شده‌اند و از طریق رمزنگاری‌های قوی محافظت می‌شوند. مهمترین ویژگی ارز دیجیتال این است که ماهیت فیزیکی ندارد و تنها در فضای مجازی و بر روی شبکه‌های اینترنتی قابل استفاده است.

ارزهای دیجیتال برای انتقال و تبادل ارزش به‌صورت آنی و بدون واسطه بین افراد و سازمان‌ها استفاده می‌شوند. این ارزها توسط شبکه‌های رمزنگاری شده و بر اساس تکنولوژی بلاکچین عمل می‌کنند. این روش‌های پرداخت به دلیل سرعت و کارایی بالا، هزینه پایین و امنیت بالا، به‌عنوان جایگزینی برای روش‌های پرداخت سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کیف پول ارز دیجیتال (Currency Wallet) یا والت چیست؟

درست است. والت‌های ارز دیجیتال یا کیف پول‌ها برای نگهداری ارزهای دیجیتال طراحی شده‌اند و به کاربران اجازه می‌دهند ارزهای دیجیتال را ذخیره و مدیریت کنند. این والت‌ها معمولاً دارای یک آدرس منحصر به فرد برای هر کاربر هستند که این آدرس به عنوان شماره حساب در تراکنش‌های ارز دیجیتال استفاده می‌شود. همچنین این والت‌ها دارای کلیدهای خصوصی (private key) برای امضای تراکنش‌ها و تأیید هویت کاربر هستند. به این صورت ارزهای دیجیتال به صورت امن در والت‌ها نگهداری می‌شوند، با استفاده از این کیف پول های دیجیتالی که اصطلاحاً والت نامیده می شوند، می توانیم از اطلاعات ارز های خود نگهداری کنیم.

حفاظت از کلید خصوصی و عمومی کیف پول ارز دیجیتال بسیار حائز اهمیت است، زیرا افرادی که به آن دسترسی دارند، می توانند به رمزهای ارز دیجیتال شما دسترسی پیدا کنند و تمامی ارزهای شما را به راحتی به سرقت ببرند. از این رو، برای انتخاب کیف پول مناسب و نگهداری از آن به درستی، باید از راهنمایی های حرفه ای و منابع معتبر استفاده کنید و هرگز کد های خود را با دیگران به اشتراک نگذارید. همچنین می توانید از راهکارهای امنیتی مانند تأیید دو مرحله‌ای و استفاده از کیف پول های سرد، برای افزایش امنیت کیف پول خود استفاده کنید.

والت ها به طور کلی در دو دسته کیف پول تقسیم بندی می شود که هر کدام از آن ها ویژگی های خاص خود را دارند، در ادامه به تعریف انواع کیف پول های ارز دیجیتال پرداخته می شود.

کیف دیجیتال

مدل های کیف پول رمز ارز ها (Currency Wallet)

کیف پول‌های گرم Hot Wallet بر روی سیستم‌های رایانه‌ای شخصی و تلفن همراه نصب می‌شوند و تمامی اطلاعات کاربران را به صورت آنلاین ذخیره می‌کنند. با توجه به ذخیره‌سازی آنلاین اطلاعات و دارایی‌ها، این سیستم‌ها با خطر حمله روبرو هستند. به‌همین دلیل، در استفاده از کیف پول‌های گرم بلاک چین، توصیه می‌شود به دقت ویژگی‌ها و منبع ارائه دهنده آن‌ها را بررسی کرده و از راهکارهای امنیتی مانند رمزنگاری و تأیید دو مرحله‌ای استفاده کنید.

مدل‌های مختلف کیف پول‌های گرم:

  1. نرم‌افزار کیف پول محلی (Desktop Wallet): این نرم‌افزارها بر روی سیستم‌های رایانه‌ای نصب شده و به شما اجازه می‌دهند تا دارایی‌های خود را در دسترس داشته باشید. برخی از نمونه‌های معروف این نوع کیف پول‌ها شامل Exodus، Electrum و Jaxx است.
  2. کیف پول موبایلی (Mobile Wallet): این نوع کیف پول‌ها بر روی تلفن همراه شما نصب شده و به شما اجازه می‌دهند تا همیشه دارایی‌های خود را در دسترس داشته باشید. برخی از نمونه‌های معروف این نوع کیف پول‌ها شامل Coinbase Wallet، Mycelium و Bread Wallet است.
  3. کیف پول وب (Web Wallet): این نوع کیف پول‌ها بر روی وب سایت‌های خاص قرار می‌گیرند و به شما اجازه می‌دهند تا به دارای خود دسترسی پیدا کنید.

کیف پول سخت افزاری یا Hardware Walle، یک دستگاه فیزیکی است که برای نگهداری ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کیف پول‌ها به‌طور کلی به‌عنوان یکی از امن‌ترین ابزارهای ذخیره سازی ارزهای دیجیتال شناخته می‌شوند، چرا که کلید خصوصی کاربران در دستگاه سخت افزاری قرار می‌گیرد و تنها از طریق این دستگاه می‌توان به آن دسترسی پیدا کرد.

انواع کیف پول رمز ارز ها (Currency Wallet)

انواع مختلفی از کیف پول‌های سخت افزاری وجود دارند، که معمولاً با توجه به سطح امنیتی، سرعت و قابلیت اطمینان به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. برخی از مشهورترین کیف پول‌های سخت افزاری عبارتند از:

  1. کیف پول‌های USB: این نوع کیف پول دارای پورت USB است که به رایانه وصل می‌شود و از طریق آن با برنامه کیف پول ارتباط برقرار می‌کند. یکی از معروف‌ترین کیف پول‌های این دسته، Trezor است.
  2. کیف پول‌های کارتی: این نوع کیف پول شبیه یک کارت حافظه است که شامل پردازنده، حافظه و پورت USB است. کیف پول‌های این دسته، برای افرادی که به سفر می‌روند بسیار مناسب هستند و در کیف شخصی آنها قرار می‌گیرند. یکی از معروف‌ترین کیف پول‌های این دسته، Ledger Nano S است.
  3. کیف پول‌های تلفن همراه: این نوع کیف پول به صورت برنامه نصب شده در تلفن همراه شما عمل می‌کند. همچنین برخی کیف پول‌های این دسته دارای دستگاه سخت افزاری جانبی نیز می‌شوند که امنیت را افزایش می‌دهد. معروف‌ترین کیف پول‌های این دسته شامل Coinbase Wallet و MyEtherWallet می‌باشند.
  4. کیف پول کاغذی: این نوع کیف پول به صورت فیزیکی در قالب یک برگه کاغذی با یک کد QR و کلید خصوصی برای دسترسی به دارایی‌ها طراحی شده است. با استفاده از کیف پول کاغذی، می‌توانید ارزهای خود را در یک محیط آفلاین ذخیره کنید و به راحتی از هرگونه حملات سایبری جلوگیری کنید.

در کل، کیف پول سخت افزاری به دلیل ذخیره سازی خصوصیات شخصی درون دستگاه، امنیت بسیار بالایی دارند.

کیف پول دیجیتال

مقایسه کیف پول گرم و سرد

انتخاب بهترین کیف پول ارز دیجیتال برای افراد بسیار سخت است زیرا هر کدام از کیف پول ها جوانب مثبت و منفی  دارند. استفاده از کدام کیف پول، به طور کامل به نیازها و اهداف شما بستگی دار،. اما توجه داشته باشید که اصلی‌ترین معیار برای دسته‌بندی و ارزیابی کیف پول‌های دیجیتالی میزان امنیت آنهاست. در صورتی که والتی که از آن استفاده می‌کنید کلمات بازیابی یا کلید خصوصی را در اختیار شما قرار می‌دهد، آن والت به عنوان یک کیف پول امن شناخته می‌شود و شما می‌توانید با اطمینان از آن استفاده کنید.

اما در صورتی که این ویژگی‌ها در دسترس شما نباشد، امنیت والت شما در معرض خطر قرار خواهد گرفت و افراد بد انگیز می‌توانند از این ضعف بهره‌مند شده و دارایی‌های شما را دزدیده و یا به دیگران منتقل کنند. بنابراین برای افزایش امنیت والت خود، توصیه می‌شود که از والت‌هایی استفاده کنید که امکانات کلید خصوصی و کلمات بازیابی را در اختیار شما قرار می‌دهند.

امنیت کیف پول‌های دیجیتالی

کیف پول‌های دیجیتالی امنیت بسیار مهمی دارند و سطح امنیت هر نوع کیف پول بسته به نوع آن و ارائه‌دهنده خدمات متفاوت است. در حالی که کیف پول‌های موبایلی، دسکتاپ و آنلاین با استفاده از اینترنت قابل دسترسی هستند و همواره در معرض خطر قرار دارند، کیف پول‌های سخت افزاری امنیت بیشتری دارند.

زیرا به شبکه آنلاین متصل نیستند و به شخص ثالث اعتماد نمی‌کنند. با این حال، همه کیف‌پول‌ها قابلیت دسترسی به تمام ارزهای دیجیتال شما را دارند و اگر کلید خصوصی شما در دسترس شخص دیگری قرار بگیرد، او به تمام ارزهای شما دسترسی خواهد داشت. بنابراین، برای افزایش امنیت کیف پول‌های دیجیتالی، باید اقدامات احتیاط آمیز امنیتی را در هنگام استفاده از هر نوع کیف‌پول اجرا کرد و مراقب کلیدهای خصوصی خود باشید.

معرفی بهترین کیف پول‌های ارز دیجیتال (Currency Wallet)

تنوع کیف پول‌های ارز دیجیتال در بازار بسیار زیاد است و به این دلیل، انتخاب کیف پول مناسب برای ما می‌تواند دشوار باشد. با این حال، برخی کیف پول‌ها از نظر امتیازات کاربران و امنیتی برتری دارند. یکی از این کیف پول‌ها، تراست ولت (Trust Wallet) است. این کیف پول از نوع گرم یا نرم افزاری است و در دو نسخه iOS و اندروید موجود است. تراست ولت محصول رسمی بایننس است و از محبوبیت بسیار زیادی در بین کاربران برخوردار است. با استفاده از این کیف پول، می‌توانید بیت کوین و بسیاری از ارزهای دیگر را نگهداری کنید و حتی سود کسب کنید. همچنین، این کیف پول به عنوان بهترین کیف پول دیفای برای انتخاب دارایی شناخته می‌شود.

برای کسانی که مایل به استفاده یا سرمایه‌گذاری در بسیاری از توکن‌ها هستند، کیف پول‌های universal یا کیف پول با قابلیت نگهداری چندین دارایی، انتخاب خوبی هستند. برخی از این کیف پول‌های نرم‌افزاری عبارتند از Coinomi، Exodus، Atomic Wallet و Ethos که به صورت معمول دارای نسخه‌های برنامه دسکتاپ و موبایل هستند.

اما در بخش کیف پول‌های سخت افزاری، کیف پول لجر (Ledger) مطمئنا رتبه اول را به خود اختصاص داده است. برای اطلاعات بیشتر از کیف پول های سخت افزاری و انتخاب بهترین آنها به مقاله لینک زیر بروید

Currency Wallet

نگهداری ارزهای دیجیتال خود در کیف پول صرافی یا کیف پول شخصی

اگر از بهترین صرافی‌‌های رمزارز خرید می‌کنید، می توانید با اطمینان خاطر ارزهای خود را در همان صرافی ارزدیجیتال نگهداری کنید. ذخیره و نگهداری ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها هزینه‌ای برای شما ندارد، اما برای انتقال آن‌ها به کیف پول شخصی‌تان مانند بیت کوین، باید کارمزد این انتقال را به شبکه پرداخت کنید.

توجه داشته باشید که کاربران ایرانی به دلیل محدودیت هایی که در صرافی وجود دارد ترجیح می دهند ارزهای خود را در کیف پول شخصی نگهداری کنند.

سخنی آخر از کیف پول ارز دیجیتال

ما در این مقاله سعی کردیم تمام جهات کیف پول هارا باهم بررسی کنیم. درکل برای انتخاب ولت مناسب باید به نیازهای خود نگاهی بیندازید.

همانطور که در مقاله بیان شد، بهترین کیف پول های ارز دیجیتال که به دو صورت سرد و گرم در دسترس هستند بررسی شدند. کیف‌ پول‌های غیرمتصدی مانند لجر و ترزور برای ذخیره‌سازی طولانی مدت عالی هستند، کیف‌پول‌هایی مانند بایننس اساساً برای ترید کردن مهم است و یک کیف‌پول نرم‌افزاری مانند Coinbase، Blockchain Wallet Trust گزینه‌های مناسبی برای استفاده روزانه است.

سوالات متداول

آیا ارز های دیجیتال نیز مانند دارایی های فیزیکی دارای کیف پول هستند؟

بله این نوع از دارایی های دیجیتال نیز دارای کیف پول های نرم افزاری و سخت افزاری هستند.

ارز های دیجیتال را در کیف پول های شخصی نگه داریم یا در ولت های صرافی ها؟

اگر از بهترین صرافی‌‌های رمزارز خرید می‌کنید، می توانید با اطمینان خاطر ارزهای خود را در همان صرافی ارزدیجیتال نگهداری کنید.

به این مقاله امتیاز بدهید
امتیاز کل: 0
تعداد شرکت کننده: 0
ارسال نظر