ارز دیجیتال پالیگان چیست؟ آشنایی با Polygon و توکن کاربردی متیک

۱۳ آبان ۱۴۰۲
زمان مطالعه: حدود 7 دقیقه
0 نظر
22 بازدید
ارز دیجیتال پالیگان چیست؟ آشنایی با Polygon و توکن کاربردی متیک

پالیگان چیست؟ راهنمای کامل برای شروع با پالیگان و رمزارز MATIC

هدف ارز دیجیتال پالیگان افزایش مقیاس پذیری در بلاکچین و همچنین مشکل عدم همکاری متقابل بین شبکه‌های بلاکچین را حل کند.

“راه حل پیشرفت بزرگی در حوزه ارزهای دیجیتال و بلاکچین: معرفی Polygon، مقیاس پذیری لایه 2 برای شبکه Ethereum”

در فوریه 2021، شبکه Polygon با نام تجاری Matic Network، به عنوان یک راه حل مقیاس پذیری لایه 2 برای شبکه Ethereum معرفی شد. با ارائه این راه حل، امکان پیشرفت بزرگی در حوزه ارزهای دیجیتال و بلاکچین به وجود آمده است. با استفاده از Polygon، می توان در تراکنش های بلاکچین Ethereum، از سرعت بیشتری و هزینه کمتری برخوردار شد. به علاوه، Polygon به عنوان یک پل بین شبکه های مختلف بلاکچین نیز عمل می کند و به ارتقای توسعه بلاکچین به صورت کلان کمک می کند.

برای درک بهتر لایه دوم اتریوم را توضیح می دهیم.

لایه دوم اتریوم چیست؟

به مجموعه‌ای از راهکارهای مختلف گفته می‌شود که به منظور حل مشکلات مقیاس پذیری و افزایش کارایی شبکه، تراکنش‌ها را بیرون از زنجیره اصلی پردازش و تایید می‌کند. این راهکار باعث کاهش فشار بر روی شبکه اصلی می‌شود و در نتیجه پردازش تراکنش‌ها بسیار سریعتر و با هزینه کمتر انجام می‌شود.

بلاکچین Polygon یکی از پروژه‌های لایه دوم اتریوم است که با ارائه راهکارهای خلاقانه، سعی در افزایش مقیاس پذیری و کارایی شبکه اتریوم دارد. این پروژه بر روی همان پروتکل اتریوم ساخته شده است و هیچ تغییری در شبکه اتریوم ایجاد نمی‌کند، به همین دلیل از Polygon به عنوان یک پروژه لایه دوم اتریوم یاد می‌شود.

تاریخچه پالیگان

پالیگان یک پروتکل لایه دو برای بلاکچین اتریوم است که در سال 2017 توسط تیمی از توسعه دهندگان هندی تأسیس شد. این رمزارز قبلاً با نام Matic Network شناخته شده بود و در فوریه 2021 به نام فعلی خود تغییر نام داد. این رمزارز از ترکیب روش‌های Plasma و POS استفاده می‌کند و امکان پردازش تا 65،000 تراکنش در ثانیه را برای بلاکچین اتریوم فراهم می‌کند. جانتی کانانی و سندیپ نیلوال بنیانگذاران شبکه پالی گان هستند، در حال حاضر جانتی مدیر عامل و سندیپ مدیر اجرایی این شبکه می باشند.

ارز پالیگان

ارز دیجیتال پالیگان چگونه کار می‌کند؟

معماری Polygon می‌تواند به عنوان یک سیستم چهار لایه متشکل از لایه اتریوم، لایه امنیتی، لایه شبکه‌های پالی گان و لایه اجرا تعریف شود.

همانطور که گفتیم لایه اتریوم اساساً مجموعه ای از قراردادهای هوشمند می باشد که مواردی مانند نهایی کردن تراکنش‌ها، استیکینگ و ارتباط بین اتریوم و زنجیره‌های مختلف Polygon را کنترل می‌کنند، لایه امنیتی در کنار اتریوم اجرا می شود و به زنجیره‌ها امکان می‌دهد از یک لایه امنیتی دیگر بهره‌مند شوند، به لطف زنجیره هایی که روی ارز راه اندازی شده اند،  قابلیت‌های اختیاری ارسال پیام و برقراری ارتباط با یکدیگر و زنجیر اصلی اتریوم را دارا است.

این شبکه‌ها انجمن انحصاری دارند که مسئولیت رسیدگی به اجماع محلی و تولید بلاک بر عهده آنهاست، همینطور اپراتورها در شبکه به پردازش و صحت سنجی تراکنش ها مثل ماینر، می پردازندو همینطور می توانند ورود و خروج کاربران را از زنجیره تسهیل کند.

پالی گان برای امنیت شبکه، به مجموعه‌ای از اعتبارسنج‌ها (اپراتورهای شبکه) وابسته است که وظیفه اجرای فول نود، تولید بلاک‌ها، اعتبارسنجی و مشارکت در اجماع و انجام بازرسی‌ها در شبکه اصلی اتریوم را به عهده دارند.

ارتباط شبکه پالیگان با اتریوم

همانطور که گفته شد برای راهکار مقیاس پذیری، لایه دوم اتریوم فعالیتش رو شروع و کمک زیادی را برای رفع ایرادات آن کرد، و بعد از استفاده از پالیگان کارمزد های شبکه اتریوم به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده و سرعت تراکنش ها بیشتر شد اما متاسفانه عده ای از تحلیلگرها معتقدند که با راه اندازی نسخه دوم اتریوم که مقیاس پذیرتر از نسخه فعلی هست، شبکه های لایه دوم اتریوم که پالیگان هم یکی از آنها است، از بین می رود و دیگر کاربردی ندارد اما اینگونه نیست، این راهکار ها حتی در شبکه اتریوم 2.0 کاربرد دارد و میتوانند مشکلاتی را برطرف کنند.

مخصوصا شبکه Polygon که ویژگی های منحصر به فرد خاصی را دارد که این شبکه حتی با وجود Ethereum 2.0 هم میتواند، برای کمتر کردن فشار پردازشی بلاک چین اصلی کاربرد پیدا کند.

برای انتقال توکن‌ها از اتریوم به پالیگان، کاربر باید توکن‌های خود را در قراردادی در بلاکچین اتریوم قفل کند و پس از آن توکن‌های مربوطه با نسبت یک به یک در شبکه این رمزارز ضرب خواهند شد، برداشت از این ارز نیز شامل فرایند سوزاندن توکن در شبکه Polygon و آنلاک شدن توکن‌ها روی اتریوم است.

شبکه پالیگان از میان PoS Bridge و Plasma Bridge‌، پل اثبات سهام را توصیه می‌کند.

ارز دیجیتال پالیگان

کاربرد پالیگان در زندگی

شبکه لایه دو اتریوم این شبکه کاربرد های متنوعی دارد و در کنار افزایش مقیاس پذیری اتریوم، می توانیم تو حوزه های دیگر هم ازش استفاده کنیم، حال می خواهیم تعداد دیگری از کاربرد پروژه را بررسی کنیم:

پرداخت ها

پالیگان یکی از استفاده‌های عمده‌ی آن در حوزه‌ی پرداخت‌های دیجیتال است. با استفاده از تکنولوژی لایه ۲، پالیگان قابلیت ارائه‌ی تراکنش‌های سریع‌تر و ارزان‌تر را فراهم می‌کند. این امکان به فروشندگان اجازه می‌دهد تا هزینه‌ی کمتری را برای پرداخت‌های آنلاین دریافت کنند و به تبع آن، برای مشتریان امکان خرید سریع‌تر و با کمترین هزینه را فراهم می‌کند. همچنین پالیگان، با امکان تراکنش در چندین ارز دیجیتال، به فروشندگان و مشتریان امکان دسترسی به بازارهای بین‌المللی را نیز می‌دهد.

پلتفرم های وام دهی

در حال حاضر پلیگان روی بستری طراحی می کند که وام دهنده ها می توانند رتبه بندی کاربرهایی که در این پلتفرم فعالیت دارند را بر اساس سوابق معاملاتی و وام گیری آنها مشاهده و تجزیه و تحلیل کنند، این عملیات با همکاری پروتکل دارما (Dharma) امکان پذیر شده است، همچنین پروتکل آوه(aave) از این بستر برای وام دهی استفاده می کند، آوه تا کنون بیش از 1 میلیارد نقدینگی را در پلتفرم وام دهی شبکه قفل کرده و 8 هزار کاربر به آن دسترسی دارند.

بازی ها

در این سال ها شاهد ورود بلاکچین به عرصه گیمینگ بودیم، شبکه لایه دو اتریوم پالیگان تو بازی های بلاکچینی کاربرد دارد و سرعت و عملکرد آنها را بهبود می دهد. اکثر این بازی ها در بستر بلاکچین اتریوم بوجود آمده اند، ولی به خاطر سرعت پایین تراکنش ها و تاخیر شبکه، از بازی های کامپیوتری و کنسولی هم نسل خودشون عقب مانده و نمی توانند با آنها رقابت داشته باشند، البته با ایجاد همکاری بین فناوری مقیاس پذیری Commit Chain در polygon و اتریوم، توسعه دهندگان موفق شدند بازی های بهتری را در این بستر بسازند.

متیک را از کدام صرافی‌ها می‌توان خرید؟

برای خرید و فروش رمزارز MATIC می توان از صرافی های متمرکز مثل بایننس، کوین‌بیس، هیوبی، کوکوین، گیت، بای‌بیت، کراکن، بیت فینکس، جمینی، کوین‌لیست،‌ پولونیکس، بیترکس و صرافی های غیرمتمرکز مانند یونی سواپ، سوشی سواپ، پنکیک سواپ،‌ کوییک سواپ و IDEX استفاده کرد.

توکن MATIC روی چندین شبکه مختلف از جمله پلی گان، اتریوم و بایننس اسمارت چین وجود دارد که باید برای نگهداری از این ارز به استانداردها توجه کنید و از کیف پولی استفاده کنید که بتواند از آن پشتیبانی کند.

بهترین کیف پول‌های شبکه پالی گان، ولت‌های سخت‌افزاری لجر و کیف پول‌های نرم‌افزاری چون متامسک و تراست ولت هستند.

پالیگان چیست؟

نتیجه گیری

حال به انتهای مقاله رسیدیم و تا اینجا اهمیت و کاربرد پلیگان را دریافتیم، همینطور درباره ی لایه دوم اتریوم صحبت کردیم که یکی از پروژه های شرکت کننده در این شبکه پلی گان است، در این مقاله به طور کامل این پلتفرم را معرفی کردیم و در مورد استفاده از آن در بلاکچین اتریوم صحبت کردیم.

اکوسیستم این پروژه رشد خوبی داشته و برنامه‌های غیرمتمرکز زیادی روی آن اجرا شده‌اند، اثر تغییرات مثبت در پالیگان را در رشد قیمت توکن کاربردی این شبکه یعنی Matic می‌توان مشاهده کرد.

به نظر شما آینده پالیگان چیست؟ آیا متیک ارزشمندتر خواهد شد؟ و اینکه آیا این رمزارز در سبد سرمایه‌گذاری شما جایی دارد یا نه؟

سوالات متداول

کاربرد پالیگان در زندگی چیست؟

پلتفرم های وام دهی، پرداخت ها، بازی ها

ارز دیجیتال پالیگان چگونه کار می‌کند؟

معماری Polygon می‌تواند به عنوان یک سیستم چهار لایه متشکل از لایه اتریوم، لایه امنیتی، لایه شبکه‌های پالیگان و لایه اجرا تعریف شود.

به این مقاله امتیاز بدهید
امتیاز کل: 0
تعداد شرکت کننده: 0
ارسال نظر