میم کوین (MemeCoin) چیست؟ تفاوت آن با بقیه ارزها

۱۳ آبان ۱۴۰۲
زمان مطالعه: حدود 14 دقیقه
0 نظر
201 بازدید
میم کوین (MemeCoin) چیست؟ تفاوت آن با بقیه ارزها

میم کوین (MemeCoin) چیست؟

بازار میم کوین ها در سال 2021 با رشد بی سابقه ای همراه بود، دوج کوین (DOGE) و رقیب آن شیبا اینو (SHIB)، از دسته محبوب ترین های  میم کوین های بازار رمز ارزها به حساب می آیند.

اصولا میم کوین ها به طور طنز طراحی شده اند و در مقایسه با ارزهای دیگر مانند بیتکوین(BTC) و یا اتریوم(ETH) بسیار ناپایدار هستند. جامعه میم کوین ها موجب شده تا قیمت این ارزها ناپایدار و نوسانی باشد، به طوری که قیمت آن ها تحت تاثیر شبکه های مجازی و احساسات جوامع آنلاین قرار می گیرد.

این ارز‌ها با تبلیغات پیش از حد به اصطلاح فومو و انواعی دیگر از ریسک های مالی را برای سرمایه گذاران در پی دارند، اما به این نکته هم باید توجه داشته باشید که این دسته از ارز ها یه شبه سرمایه گذارانی که دارایی به نسبت قابل قبولی نداشته اند را ثروتمند ساخته است و بلعکس بسیاری از آن ها، یک شبه سرمایه خود را از دست داده اند.

برخی از فعالان بازار رمزارز ها بر این باورند که سال 2021 بهترین سال برای میم کوین هایی با نقش “سگ” بوده است بدان معنا که  طراحی آنها بر اساس نقش یا عکسی از یک سگ بوده است رشد چشمگیری داشته اند.

شیبا و دوج کوین از دسته میم کوین هایی هستند که بازار میم کوین ها را در دست گرفته اند و آنها از ابتدای ماه ژانویه سال 2021 رشد چشمگیری را در قیمت و ارزش بازار تجربه کردند.

میم کوین DOGE از ابتدا الی نوامبر سال 2021 چیزی حدود 1,0001 درصد رشد را تجربه کرده است. با توجه به سایت کوین مارکت کپ (Coin Market Cap) رمز ارز DOGE از دید ارزش بازار در رتبه 9 قرار گرفته است و رقیب سر سخت آن شیبا اینو از ابتدای سال میلادی تا به حال بیش از 2,000درصد رشد داشته است و در حال حاضر جایگاهش از منظر کوین مارکت کپ (Coin Market Cap) در رتبه 16 بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد.

میم کوین چیست؟

میم کوین رمز ارزهایی هستند که به شوخی نوشته می شوند و در شبکه های اجتماعی استفاده می شوند. دوج کوین یا همان میم کوین اصلی است که اولین میم کوین بازار رمز ارزهای دیجیتال به حساب می آید و در سال 2013 تحت یکی از رمز ارزهای موجود در بازار از سگ ژاپنی شیبا اینو (Shiba Inu) برای طراحی آن استفاده شد.

شاید بازار رمز ارز ها در حال رکود باشد اما مسیر سرمایه گذاران را نسبت به جهش رمز ارزهای دیگر منع نکرده است در حالی که بیشتر توجهات مربوط به بزرگترین نام های بازار رمز ارزها مانند، بیتکوین، اتریوم، بایننس کوین و… است. سکه های میم معولا به شوخی طراحی می شوند اما برخی از سرمایه گذاران معتقدند که باید آن ها را جدی گرفت.

این ارز زمانی که ایلان ماسک در شبکه اجتماعی توییتر خود آن را مطرح کرد، حجم عظیمی از سرمایه گذاران خرد، خرید انبوهی را آغاز کردند و به شهرت رسیدند. بنابراین  هر کسی قادر است  رمز ارز جدیدی ایجاد کند.

توسعه دهنگان پس از دوج کوین تعداد زیادی از میم کوین ها را منتشر کرده اند، لذا توجه داشته باشید که به غیر از سکه شیبا اینو، هزاران میم کوین دیگر وجود دارد.

میم کوین (MemeCoin) چیست؟

تفاوت بین ارزهای دیجیتال و میم کوین ها؟

میم کوین ها نوعی از رمز ارزها هستند، اما بین ارزهای رمز نگاری شده ای همچون دوج کوین و شیبا اینو و ارزهایی مانند بیت کوین و اتریوم تفاوت هایی وجود دارد که به سودمندی آن مربوط می شود.

ارزهای دیجیتال اصلی مانند بیتکوین و اتریوم برای حل مشکلات دنیای واقعی توسعه یافته اند، هدف رمز ارز های اصلی این است که به طور گسترده توسط بازرگانان پذیرفته شوند تا دنیای جدیدی از ارز غیر متمرکز ایجاد شود و باعث تحول صنایع مختلف شوند.

اما در دنیای واقعی میم کوین ها هیچ هدفی ندارند و بیشتر به عنوان راهی برای کسب شهرت و درآمد سریع ایجاد شده اند.

برخی از این سکه ها توسط افراد با نفوذ و تاثیر گذار مطرح شده اند و با استفاده از سرمایه گذاران خرد و تبلیغ گسترده در فضای مجازی، قیمت این سکه ها را افزایش داده اند.

به همین دلیل این سکه ها با وجود زیرساخت ناپایدار تمایل به رشد انفجاری دارند و زمانی که قیمت این دسته از سکه ها رشد می کند، سرمایه گذاران مدت کوتاهی پس به دست آوردن سود، سریع اقدام به فروش می کنند، از این رو میم کوین ها در حال حاضر هیچ کارایی مفیدی در دنیا ندارند.

به احتمال زیاد میم کوین ها تا چند سال یا چند دهه دیگر نابود میشوند و فقط کاربردی برای شوخی خواهند داشت به علاوه این که قیمت آنچنانی پیدا نمیکنند.

زمانی که سرمایه گذاران به سمت یک سهام و یا یک ارز دیجیتال معتبر حرکت می کنند، معمولا قیمت میم کوین ها کاهش پیدا میکند.

سرمایه گذاری رو میم کوین ها

سرمایه گذاری بر روی میم کوین ها نوعی قمار است و این امر به طور باورنکردنی خطرناک است اما در زمان و موقعیت قیمتی مناسب می توانید آن ها را  به صورت کوتاه مدت خرید و فروش کرده تا کسب سود کنید، این را در نظر داشته باشید ممکن است بیشتر پولی که سرمایه گذاری کرده اید را از دست بدهید.

زمانی که شما با یک استراتژی در رمز ارز مناسب سرمایه گذاری کنید احتمالا در بلند مدت عملکرد خوبی خواهید داشت. به طور کلی برخی ها بر این باورند، ارزهای دیجیتال حدس و گمان هستند؛ درنتیجه هیچ کس نمی داند که در طول زمان چگونه عمل خواهند کرد، اما اگر روی ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری می کنید، مطمئن شوید ارزهایی را انتخاب می کنید که دارای هایی با زیر ساخت های قوی هستند که در آینده مستعد رشد های خوبی می باشند و در آزمون زمان مقاومت می کنند.

مشهور ترین میم کوین ها

با توجه به سایت کوین مارکت کپ دوج کوین (DOGE) و شیبا اینو (Shiba Inu) از مشهور ترین میم کوین ها هستند، حجم معاملاتی میم کوین ها پایین تر از سایر ارزهای دیجیتال هستند.

نوسانات قیمتی بالا در این ارز ها باعث ایجاد هیجان در بین فعالین این دارایی ها شده و در نتیجه گاهی سرمایه گذاران حرفه ای هم در این ارز ها ضرر و زیان میبینند.

میم کوین (MemeCoin) چیست؟

علت محبوبیت میم کوین ها

برخی از کارشناسان بر این باورند که با وجود شیوع کوید-19 سرمایه گذاران خرد به جهت در امان ماندن از تورم به بازار ارزهای دیجیتال روی آوردند به همین سبب میم کوین ها، هم جهت با بازار رمز ارزها مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفتند.

ارزهای GME (Game Stop) و AMC (AMC Entertainment) در سال 2020 توسط جامعه ردیت (Reddit) پامپ شدند و در عرض چند ماه قیمت این ارزها 100 برابر افزایش یافت.

ژانویه 2021 پژوه ای در سایت ردیت درباب افزایش قیمت ارز گیم استاپ و دوج کوین شروع شد و این روند با توییت های ایلان ماسک، مدیر عامل تسلا همراه شد، نتیجه این اقدام افزایش قیمت ارز DOGE بود.

یکی از عوامل مهمی که سرمایه گذاران خرد را جذب میم کوین ها می کند، قیمت بسیار پایین این رمز ارزها می باشد که اصولا چند سنت یا گاهی کمتر از یک سنت قیمت دارند.

سرمایه گذاری یا هولد میلیون ها واحد از یک میم کوین خاص با هولد کردن بخش کوچکی از ارزهای دیجیتال بیتکوین (BTC) و یا اتریوم (ETH) بسیار متفاومت است، یعنی معامله گران تنها با خرج کردن چند دلار، هزاران و یا حتی میلیون ها واحد توکن دوج کوین، شیا اینو، آکیتو اینو و… دریافت می کنند.

جدای از سودها و رشد های چند درصدی این دسته از میم کوین ها، قیمت و هیجانات حول این رمز ارزها ناشی از احساسات افراد فعال در آن است که گاهی این احساسات ناشی از هیجانات بازار، منجر به ضرر سرمایه گذار می شود.

میم کوین ها برگفته از شوخی های محبوب اینترنتی هستند که برای سرگرمی و گاهی تحت عنوان یک “شوخی ” برای جامعه رمز ارزها ایجاد شده اند، خرید میم کوین به نشانه حمایت از آن رمز ارز می باشد.

خطرات سرمایه گذاری در میم کوین یا شت کوین ها

شاید شت کوین ها یا میم کوین ها در سال 2021 رشد قابل توجهی داشتند اما سرمایه گذاری روی شت کوین ها از ریسک مالی بالایی برخوردار می باشد، اول از همه توکنومیک بودن میم کوین ها می تواند نگران کننده باشد.

میم کوین ها علاوه بر سودهای وحشتناکی که عاید سرمایه گذاران می کند، ضررهای وحشتناکی هم به همراه دارد. به طور مثال،  SQUID(Squid Game) ارزی که بر اساس داستان یکی از فیلم های نتفلیکس ساخته شده بود از قیمت 2856 دلار تقریبا به صفر رسید.

صفحه تویتر توکن اسکویید گیم و وبسایت آن نیز بسته شده است و بیش از 41 هزار کاربر، توکن اسکویید گیم را با نام اختصاری SQUID خریداری کرده بودند، اجازه فروش توکن خود را نداشتند از همین رو شما همیشه باید مراقب پروژه های جدید یا به اصطلاح نوظهور باشید و پیش از معامله و سرمایه گذاری در میم کوین ها حتما تحقیقات لازم را انجام دهید.

اکثر میم کوین ها در مقایسه با بیتکوین ماهیتی تورمی دارند و همچنین از سقف عرضه نیز برخودار نیستند. تنها چند میم کوین بر بستر فناوری ارزهای دیجیتال اصلی ساخته شده اند، دوج کوین (DOGE) بر بستر لایت کوین (LTC) و شیبا اینو (SHIBA INU) بر بستر بلاک چین اتریوم (ETH) ساخته شده است.

جامعه محور بودن میم کوین ها خطر بالقوه دیگری است که سرمایه گذاران باید در نظر داشته باشند، میم کوین ها نسبت به ارزهای دیجیتال با مارکت کپ بزرگتر، پر مخاطره تر و سوداگرانه تر هستند. نوسانات و بی ثباتی های میم کوین ها به طور مدام منجر به پامپ و دامپ های غیر منتظره ای در این رمز ارزها می شود.

عموما چرخه عمر میم کوین ها کوتاه است بدان معنا که این رمز ارزها می تواند پس از معرفی توسط افراد مشهور یا فومو در بازار، هزاران برابر افزایش یابند و یا به طرز غیر منظره ای پیرو روی آوردن سرمایه گذاران آن میم کوین به یک رمز ارز جدید سقوط کنند.

میم کوین چیست؟

میم کوین های محبوب بازار کریپتوکارنسی

دوج کوین و شیبا اینو میم کوین هایی بودند که بالاترین مارکت کپ را در بین میم کوین ها کسب کردند و هم اکنون بزرگترین میم کوین های بازار رمز ارز ها به حساب می آیند.

پس از موفقیت چشمگیر رمزارزهای دوج کوین و شیبا اینو تعداد زیادی میم کوین با طراحی سگ وارد رمزارزها شد و در نیمه دوم سال 2021 نظر عموم را به خود جلب کرد، در ادامه به معرفی چند میم کوین محبوب در بازار رمز ارزها می پردازیم:

دوج کوین (DOGE)

سال 2013 فردی به نام بیلی مارکوس و جکسون پالمر  دوج کوین را ایجاد کردند و از یک شوخی درباره سگ شیبا اینو الهام گرفتند، این ارزدیجیتال قرار بود صرفا جهت جلب توجه عموم به رمزارزهای اصلی و حوضه کریپتوکارنسی وارد بازار شود و به همین علت هیچی محدودیت در عرضه دوج کوین وجود ندارد.

دوج ایلان مارس (ELON)

(میم کوین مارس Mars) شبیه به دو میم کوین پیشرو بازار رمز ارزها (دوج کوین، شیبا اینو)طراحی شد، همان طور که از نامش مشخص است این ارز برگرفته از نام ایلان ماسک می باشد، بخش سوم این میم کوین (مارس Mars) به معنای مریخ است که نشانه اهداف ایلان ماسک برای شرکتش یعنی SpaceX است. دوج کوین ایلان مارس یک فورک از دوج به حساب می آید و 557 تریلیون توکن در گردش دارد.

رمز ارز ELON از ابتدای راه اندازی خود در بازه 6 ماهه ( آوریل2021 تا نوامبر2021 ) تقریبا 3,870 درصد رشد داشته است.

شیبا اینو (SHIBA INU)

شیبا اینو رقیب سر سخت دوج که به اصطلاح قاتل دوج کوین می باشد، یکی دیگر از میم کوین های محبوب در حوضه رمز ارز ها به حساب می آید.

 نام این ارز برگرفته از نژاد سگ ژاپنی می باشد که این میم کوین در ماه آگوست 2020 توسط یک توسعه دهنده ناشناس به نام ریوشی ایجاد شد. تفاوت دوج کوین و شیبا اینو در میزان عرضه آن ها می باشد، یعنی میزان عرضه ارز شیبا اینو محدود به 1میلیون واحد است که از 50 درصد از آن به امور خیریه اهدا شده و 50 درصد از بین رفته است.

اکوسیستم شیبا اینو شامل یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) و همچنین کلکسیون غیر قابل تعویض (NFT) و یک بازی NFT است.

مونا‏کوین (MonaCoin) 

موناکوین یکی از قدیمی‌ترین میم کوین‌ها است که در لیست بهترین‌ها هم قرار گرفته است. این کوین در اواخر سال ۲۰۱۳ به بازار آمد و در حال حاضر، در کشور ژاپن طرفداران زیادی دارد.

MemeCoin

ساموید کوین (SAMO)

ساموید کوین با مضمون سگ بر بستر بلاک چین سولانا (SOLANA) راه اندازی شده است. تقریبا 13 درصد از عرضه رمز ارز SAMO در زمان راه اندازی این پروژه به اعضای جامعه آن بوده است. رودمپ یا نقشه راه این میم کوین شامل رویدادهایی از جمله توکن سوزی، ایردراپ، راه اندازی صرافی غیر متمرکز (DEX) و ایجاد کلکسیونی از NFT است، اخیرا با افزایش قیمت ناگهانی محبوبیت زیادی پیدا کرده است و رمز ارز سامو در عرض یک ماه بیش از 1400 درصد رشد داشته است.

کیشو اینو (KISHU)

یکی دیگر از میم کوین هایی که با طراحی سگ وارد بازار شده است کیشو میباشد. این ارز از زمان راه اندازی در آوریل 2021 رشد چشمگیری داشته است سیستم محبوب کیشو اینو هر روز رو به پیشرفت است به طوری که ظرف یک ماه پس از راه اندازی بیش از 100,000 هزار هولدر پیدا کرد و مارکت کپ خودش را به 2 میلیارد دلار رساند.

آکیتا اینو (AKITA)

اکثر میم کوین ها بر اساس سگ ژاپنی به نام شگون نام گذاری شده اند، آکیتا اینو (AKITA)، کیشو اینو (KISHU)، فلورکی اینو (FLOKI) و… از رمز ارز DOGE الهام گرفته اند. این رمز ارز در ماه فوریه 2021 به عنوان یک توکن ERC-20 در صرافی یونی سوآپ راه اندازی شد.

اقتصاد توکنی آکیتا اینو بسیار شبیه به رمز ارز SHIB میباشد، اکیتانو اینو مانند شیبا اینو، حدود 50 درصد از کل عرضه خود را در صرافی یونی سو آپ قفل کرده و 50 درصد باقی مانده را به ویتالیک بوترین (بنیان گذار اتریوم) ارسال کرده است. در حالی که کل عرضه رمز ارز ATIKA تنها 100 تریلیون واحد است؛ در واقع یک دهم شیبا اینو عرضه داشته است.

خرید و فروش میم کوین ها در صرافی

شما می توانید میم کوین مورد نظر را در صرافی های معتبر همچون بایننس، بای بیت، کوکوین و… خریداری نمایید؛ شایان ذکر است که میم کوین های جدید را می توانید در صرافی غیر متمرکز مانند پنکیک سوآپ، بایینس دکس، یونی سوآپ و… خریداری نمایید.

قبل از خرید این دسته از ارز ها حتما در سایت کوین مارکت کپ (Coin Market Cap) اطلاعاتی همچون رود مپ میم کوین، مارکت کپ و…  آنها را مطالعه و سپس اقدام به خرید و فروش آن رمز ارز کنید.

میم کوین

نتیجه گیری

با توجه به گسترده بودن بازار رمز ارزها، هر روز شاهد میم کوین جدیدی در این بازار هستیم که معامله گران باید تحقیقات لازم را به جهت خرید میم کوین مورد نظر انجام داده و سپس اقدام به سرمایه گذاری نمایند، بهترین سایت مرجع برای شما عزیزان سایت کوین مارکت کپ (Coin Market Cap) می باشد.

میم کوین ها در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال بسیار نوسانی هستند و همچنین ترید و سرمایه گذاری در بازار رمز ارزها از ریسک بالایی برخوردار می باشد، میم کوین ها عمدتا جامعه محور هستند، یعنی ممکن است ارزش آن ها به طور غیرمنتظره ای کم شود، در نتیجه هرگز سرمایه ای که توان از دست دادن آن را ندارید، وارد این بازار نکنید.

سوالات متداول

میم کوین چیست؟

میم کوین رمز ارزهایی هستند که به شوخی نوشته می شوند و در شبکه های اجتماعی استفاده می شوند.

مشهور ترین میم کوین ها کدام هستند؟

با توجه به سایت کوین مارکت کپ دوج کوین (DOGE) و شیبا اینو (Shiba Inu) از مشهور ترین میم کوین ها هستند، حجم معاملاتی میم کوین ها پایین تر از سایر ارزهای دیجیتال هستند.

به این مقاله امتیاز بدهید
امتیاز کل: 0
تعداد شرکت کننده: 0
ارسال نظر