مدیریت دارایی (Asset management) چیست؟ 6 روش مدیریت دارایی

۱۳ آبان ۱۴۰۲
زمان مطالعه: حدود 8 دقیقه
0 نظر
348 بازدید
مدیریت دارایی (Asset management) چیست؟ 6 روش مدیریت دارایی

مدیریت دارایی چیست؟

همه به دنبال سرمایه گذاری هستیم و در زمانی بخش اعظمی از دارایی خود را نقد کرده ایم، اما گاهی از این سرمایه گذاری جا ماندیم و متاسفانه با توجه به مشکلاتی مانند تورم نه تنها سودی حاصل نشده بلکه ارزش پول ما هم کاهش یافته است.

قصد داریم شما را با مفهوم مدیریت دارایی آشنا کنیم بنابراین تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

همه انسان ها دوست دارند سرمایه گذاری کرده و کسب سود کنند. یکی از مهم ترین و حساس ترین تصمیمات هر کسی در طول زندگی خود سرمایه گذاری می باشد.

شما برای کسب درآمد و رفاه بیشتر، پرداخت هزینه های زندگی، اتفاقات منتظره و … نیاز دارید تا درکنار درآمد روزمره خود سرمایه گذاری کنید.

وجود بازار های مالی مختلف از جمله بورس، طلا، ارز، مسکن، خودرو، ارز دیجیتال، فارکس و… افراد را به سمت سرمایه گذاری که در جهت حفظ ارزش پول خود سوق می دهد.

Asset Management یا مدیریت دارایی آپشن جدید سرمایه گذاری است که مورد توجه قرار گرفته و جای خود را میان سرمایه گذاران باز کرده است.

بسیاری از افراد شاید درک عمیقی از مدیریت دارایی نداشته باشند. شناخت و درک شما از مدیریت دارایی کمک می کند با آگاهی کامل درباره گزینه های مختلف سرمایه گذاری تصمیم بگیرید و با اطمینان بیشتر سرمایه گذاری کنید.

مدیریت دارایی

مفهوم دارایی چیست؟

به داشته هایی که قابلیت تبدیل به پول نقد را داشته باشند دارایی می گویند. دارایی ممکن است ملموس باشد از جمله ساختمان، زمین و.. و یا ناملموس مانند سرقفلی و حق اختراع و….

دارایی ها یکی از مواردی می باشند که در ترازنامه شرکت ها ذکر می شود و از نظر قابلیت نقد شوندگی به دو دسته جاری و غیر جاری تقسیم می کنند.

دارایی های جاری

در حساب ترازنامه نامه بخشی به نام دارایی جاری وجود دارد که بیانگر ارزش دارایی در طی یکسال می باشند که این دارایی ها قابلیت نقد شوندگی بالایی دارند. از جمله این دارایی ها می توان : وجه نقد، اوراق بهادار، حساب های دریافتی و سرمایه گذاری های کوتاه مدت و.. اشاره کرد.

دارایی های غیر جاری

در سمت دیگر ترازنامه شرکت ها، دارایی های غیر جاری قرار دارد که بیان گر تمام ارزش دارایی است که شرکت بیش تر از یک سال از آن ها نگهداری کرده است. در واقع هدف از خرید این دارایی ها (زمین، ساختمان، تجهیزات و.. )نگهداری آن هاست.

مدیریت دارایی

با در نظر گرفتن ریسک موجود در بازارهای مالی، سرمایه گذاری، نیازمند اطلاعات و دانش کافی در این حوزه می باشد. برای سرمایه گذاری به بهترین حالت ممکن باید از متخصصان این حوزه کمک گرفت.

به روندی که موسسات و شرکت ها در جهت حفظ ارزش دارایی های موجود و کسب سود، طی می کنند؛ Asset Management یا مدیریت دارایی می گویند.

شما با سپردن دارایی خود به این موسسات اقدام حرفه ای در جهت مدیریت حفظ ارزش پول خود کرده اید؛ به این ترتیب ریسک سرمایه گذاری شما کاهش یافته و می توانید بیش ترین سود ممکن را از این بازار بدست بیاورید.

مدیریت دارایی در دو حوزه کاربرد دارد:

برای مدیریت دارایی تعاریف بسیاری ارائه شده است؛ تعریف اول مربوط به دارایی های کمی، فیزیکی، قابل اندازه گیری و یا غیر قابل اندازه گیری شرکت ها و موسسات است.

مدیریت دارایی های کمی بیشتر به منظور استفاده بهینه از تجهیزات و منافع بالفعل صورت می گیرد.

تعریف دوم برای دارایی های مالی که از نوع کمی و فیزیکی نیستند و بیشتر نوعی خدمات مالی و سرمایه گذاری محسوب می شوند، ارائه شده است. این بخش از مدیریت دارایی، مسئولیت برنامه ریزی مناسب برای مدیریت سرمایه افراد وکسب بازدهی را بر عهده دارد.

مدیریت دارایی

مدیریت دارایی در سازمان ها چه مزایایی دارد؟

 1. افت آلودگی های زیست محیطی

با استفاده از اطلاعات مربوط به چرخه عملیاتی که در سازمان مورد استفاده قرار می گیرد و سیستم های مدیریت دارایی سازمان میتوان زمان استهلاک را تخمین زد که به کاهش آلودگی های زیست محیطی کشور کمک می کند.

 1. پیش گویی هزینه بودجه

دست یابی به سابقه یک دارایی این امکان را فراهم می کند تا در آینده و زمانی که قصد خرید و سرمایه گذاری داریم، تصمیمات مناسب تری در پیش بگیریم. به این ترتیب پیش گویی هزینه بودجه به سازمان ها کمک می کند، با توجه به ساختار هزینه ها و سرمایه خود عملکرد بهتری داشته باشند.

 1. نظارت فوری دارایی ها

با توجه به نقشی که دارایی های هر سازمان و هر شرکت ایفا می کنند، می توان به این نتیجه رسید که نظارت و بررسی لحظه ای دارایی ها تا چه اندازه می تواند در مدیریت و کنترل آنها موثر باشد و به رشد سازمان ها کمک کند.

 1. شناخت دارایی های پوچ

 شرکت ها با این آپشن می توانند دارایی های که به هر دلیلی در حال حاضر در مالکیت شرکت نیستند را شناسایی کرده و بر اساس دارایی های موجود در سازمان یا شرکت تصمیمات درست مرتبطی را اتخاذ نمایند.

 1. پیشرفت چرخه مالی

زیرساخت های لازم در مدریت دارایی، این شانس را دارید تا با کم ترین آسیب به اهداف سازمان، ارزش دارایی هایتان در بلند مدت حفظ کنید و شاهد بهبود نرخ بازگشت سرمایه در مجموعه تان باشید.

 1. دسترسی به اطلاعات و جزئیات دقیق

 سیستم های اطلاعات جغرافیایی این امکان را به سازمان ها می دهد که به صورت لحظه ای، اطلاعات و هر گونه جزئیات مرتبط با دارایی را پیگیری کنند. زمانی که مفقودی و یا سرقت یک دارایی، صورت می گیرد، می توانند اطلاعات مورد نظر را به دست آورند و گزارشات لازم را به تصمیم گیران ارائه نمایند.

 1. شایستگی در فعالیت های عملیاتی

با استفاده از مدیریت دارایی، می توانید از نقشی که هر کدام از دارایی ها در هر جای سازمان انجام می دهند باخبر باشید، با استفاده از این ویژگی از ظرفیت هر کدام از دارایی ها و نحوه عملکردشان در سازمان آگاه می شوید و در صورت نیاز اقدام به حذف برخی از دارایی ها می نمایید و بدین ترتیب شایستگی شرکت افزایش  پیدا می کند.

مدیریت دارایی

مدیریت دارایی چه مزایایی برای افراد دارد؟

مدیریت بهینه دارایی ها، به سرمایه گذاران این امکان را می دهد تا با ریسک کم تر و اطمینان از ثمر بخش بودن سرمایه گذاری ها، اقدام به فعالیت های مالی کنند.

برای مدیریت دارایی صحیح به موارد زیر توجه کنید:

1.کاهش و مدیریت ریسک

2.سازمان دهی سبد دارایی

3.ارزیابی کلیه دارایی ها

4.مدیریت زمان

5.مدیریت دارایی ها در جایگاه های مختلف

6.بهبود کارایی سرمایه گذاری با بررسی روندهای سرمایه گذاری

چه سازمان ها یا افرادی اقدام به مدیریت دارایی می کنند؟

اقتصاددانان و تحلیل گران با بررسی وضعیت بازار و فرصت ها و تهدید های پیش رو، متناسب با ریسک پذیری شما اهدافی که برای سرمایه گذاری مدنظرتان است در نظر گرفته و به نمایندگی از مشتریان خود، سرمایه گذاری می کنند. این فرصت را می دهد تا در بازارهای پر ریسک مزیت رقابتی به دست آورید و سرمایه اولیه تان را حفظ نمایید و کسب سود کنید.

شرکت های فعال در حوزه مدیریت دارایی با پذیرش سرمایه شما اقدام به سرمایه گذاری در بازارهای مختلف کرده که به تنهایی برای شما امکان پذیر نمی باشد.این شرکت ها در بازارهای مختلفی مانند خرید اوراق، سرمایه گذاری در بورس و انتخاب سهام های ارزنده، سرمایه گذاری در بازار طلا، و… سرمایه گذاری می کنند.

از جمله شرکت های مدیریت دارایی، می توان به صندوق های سرمایه گذاری اشاره کرد و همین طور شرکت های سبد گردانی.

عمدتا صندوق های سرمایه گذاری توسط بانک ها، کارگزاری ها و شرکت های سرمایه گذاری اداره می شوند.

با جمع آوری مبالغ ناچیز اقدام به سرمایه گذاری در بازارهای مختلف مانند بورس، طلا، ارز، و… می کنند، بنابراین شما با هر مبلغ هر چند کم می توانید اقدام به سرمایه گذاری کنید.

مدیریت دارایی

برای سرمایه  گذاری در صندوق ها به دونکته زیر توجه کنید:

1.صندوق های سرمایه گذاری رو می توان به4بخش تقسیم کرد:

 1. صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت

 2. صندوق سرمایه گذاری سهامی

 3. صندوق های سرمایه گذاری بر پایه سکه طلا

 4. صندوق های مختلط

2.برای صندوق های سرمایه گذاری امیدنامه و اساس نامه ذکر شده است که اطلاعاتی در رابطه با نرخ گردش پرتفوی، استراتژی های سرمایه گذاری مورد استفاده در صندوق و کارمزد و هزینه ها و.. ذکر می شود.

شرکت های سبد گردانی برای هر فرد مجزا به صورت جداگانه اقدام به سرمایه گذاری کرده و مدیریت پرتفویشان را بر عهده دارند به همین سبب نسبت به صندوق های سرمایه گذاری در فعالیت های سرمایه گذاری تنوع و آزادی عمل بیشتری دارند.

نتیجه گیری

در این مقاله با مفهوم مدیریت دارایی و شرکت های و وظایف آن ها آشنا شدیم به طور خلاصه و برای جمع بندی می توان گفت:

هدف مدیریت دارایی، به حداکثر رساندن ارزش سبد سرمایه گذاری و کنترل هزینه فرصت و در عین حال حفظ سطح قابل قبولی از ریسک است.

شرکت های مدیریت دارایی دارای مسئولیت های امانت داری هستند و به نمایندگی از مشتریان خود تصمیم می گیرند و موظف به انجام این کار با حسن نیت می باشند.

مدیریت دارایی به عنوان یکی از خدمات سرمایه گذاری توسط موسسات مالی ارائه می شود که به افراد با دارایی بالا، نهادهای دولتی، شرکت ها و سرمایه گذاران نهادی مانند صندوق های بازنشتگی ارائه می شود.

یکی از خدمات آکادمی مالی سودانه ، مدیریت دارایی افراد سرمایه گذار میباشد. شما میتوانید برای بهره مندی از این خدمات با مشاورین مربوطه ارتباط برقرار کرده و بهترین تصمیم را برای سرمایه خود بگیرید.

سوالات متداول

مدیریت دارایی چیست؟

به روندی که موسسات و شرکت ها در جهت حفظ ارزش دارایی های موجود و کسب سود، طی می کنند؛ مدیریت دارایی می گویند.

مدیریت دارایی چه مزیتی دارد؟

مدیریت بهینه دارایی ها، به سرمایه گذاران این امکان را می دهد تا با ریسک کم تر و اطمینان از ثمر بخش بودن سرمایه گذاری ها، اقدام به فعالیت های مالی کنند.

به این مقاله امتیاز بدهید
امتیاز کل: 0
تعداد شرکت کننده: 0
ارسال نظر