متاورس چیست؟

۱۳ آبان ۱۴۰۲
زمان مطالعه: حدود 4 دقیقه
0 نظر
194 بازدید
متاورس چیست؟

متاورس چیست؟

متاورس را می‌توان طرحی ابتدایی از جهان سه‌بعدی، مجازی و دائمی در نظر گرفت، که چندین فضای مجازی را در دل خود جای می‌دهد. علاوه بر این می‌توان آن را نسل بعدی اینترنت قلم داد کرد. این دنیای مجازی به کاربران این امکان را می‌دهد، که در محیط سه بعدی کار های روزمره، تفریحات ، دیدار و ارتباط با افراد و…. انجام دهند.

این فضای مجازی طرح و ایده بسیار بزرگی است و برای اجرایی کردن آن سال ها زمان نیاز است تا با برنامه ریزی های مناسب به این درجه از پیشرفت در تکنولوژی دست یابند.

مارک زاکربرگ از پیشگامان این طرح میباشد و حتی نام کمپانی فیسبوک را به متا تغییر داد.

(«متاورس مجموعه‌ای از فضاهای مجازی محسوب می‌شود که می‌توان در آن‌ها افرادی را که در یک فضای فیزیکی در کنار یکدیگر نیستند، گرد هم جمع  و بین آنها رابطه برقرار کرد.)

یکی دیگر از افراد علاقه مند به  این حوزه اقای متیو بال میباشد که توضیح مختصری از را به این صورت ارائه داده است.

(شبکه‌ای گسترده از جهان‌ها و شبیه سازی‌های سه بعدی پایدار است که به صورت آنی و لحظه به لحظه پردازش می‌شوند، که در آن هویت اشخاص، اشیای فیزیکی، تاریخ بشر و حتی سیستم‌های پرداختی پیوستگی خودشان را حفظ می‌کنند. این مجموعه می‌تواتند هم زمان تعداد زیادی از افراد را به صورت مجازی در خود جای دهد بدون آن که لازم باشد این افراد در یک مکان فیزیکی حضور داشته باشند.)

متاورس چیست؟

واژه متاورس از کجا آمده است؟

برای اولین بار در یک زمان علمی تخیلی به نام سقوط برف در سال ۱۹۹۲ که اثر استیو نیسن میباشد، کلمه و مفهموم متاورس بوجود می آید.

نویسنده سعی دارد مفهموم واقعیت مجازی را بر اساس داستان عملی تخیلی به مخاطبان خود توضیح دهد و حتی در ادامه از نسل جدید اینترنت و ارتباطات افراد در این حوزه صحبت میکند.

ریشه کلمه «متاورس» (Metaverse)

ترکیبی از کلمه یونانی Meta و کلمه انگلیسی Universe است. کلمه یونانی Meta در حقیقت پیشوندی به معنی «پس از…» یا فراتر و کلمه انگلیسی Universe هم به معنی جهان هستی است؛ بنابراین اگر بخواهیم کلمه یونانی انگلیسی متاورس را به‌صورت تحت‌الفظی به فارسی ترجمه کنیم، باید آن را «فراتر از جهان هستی» ترجمه کنیم.

محدودیت و شرایط در این حوضه

برای حضور در این دنیای مجازی خوشبختانه هیچ محدودیتی برای افراد سرتاسر جهان وجود ندارد و هر شخصی می تواند در هر زمان و مکانی وارد دنیای مجازی شود. این قابلیت هم با گوشی همراه و هم با کامپیوتر قابل اجرا میباشد.

مراحل ورود

  • انتخاب پلتفرم مورد نظر مثل سندباکس یا دیسنترالند (مانا)

  • انتخاب کیف پول و ایجاد کیف پول شخصی مثل متامسک

  • متصل کردن کیف پول ایجاد شده به پلتفرم انتخاب شده

  • آغاز فعالیت در مجموعه از جمله انتقال کوین به داخل پلتفرم، خرید و فروش و ساخت آواتار. خرید و فروش زمین و….

متاورس چیست؟

در چه زمینه ای کاربرد دارد؟

  • علمی و آموزشی

  • پزشکی و سلامت

  • گردشگری و دیدار با افراد

  • بازی و سرگرمی

  • خرید و فروش در هر حوزه ای از جمله اواتار و زمین های مجازی

نتیجه گیری

بطور کلی متاورس نسل جدیدی از اینترنت و واقعیت مجازی میباشد که در ان حتی میشود در آینده به انتقال حس بویایی نیز امید داشت. نسل جدیدی از زندگی و ارتباطات پیش روی انسان ها وجود دارد که چالش عجیبی به نظر میرسد. پیش بینی میشود سرمایه کلانی وارد این حوزه خواهد شد تا در مسیر پیشرفت این تکنولوژی بسیار قوی اعتبار محکمی به آن بخشد. شما عزیزان هنگام سرمایه گذاری در این حوزه نو پا ، باید ریسک زیاد آن را نیز در نظر بگیرید.

سوالات متداول

متاورس چیست؟

متاورس مجموعه‌ای از فضاهای مجازی محسوب می‌شود، که می‌توان در آن‌ها افرادی را که در یک فضای فیزیکی در کنار یکدیگر نیستند، گرد هم جمع  و بین آنها رابطه برقرار کرد.

متاورس چه کابردی دارد؟

علمی و آموزشی ، پزشکی و سلامت ،گردشگری و دیدار با افراد، بازی و سرگرمی،خرید و فروش در هر حوزه ای از جمله آواتار و زمین های مجازی

به این مقاله امتیاز بدهید
امتیاز کل: 0
تعداد شرکت کننده: 0
ارسال نظر