دامیننس چیست؟ بررسی دامیننس بیت کوین

۱۳ آبان ۱۴۰۲
زمان مطالعه: حدود 8 دقیقه
0 نظر
98 بازدید
دامیننس چیست؟ بررسی دامیننس بیت کوین

مفهوم دامیننس چیست؟

دامیننس dominance در لغت به معنای قدرت تاثیرگذاری، تسلط یا غلبه است، این اصطلاح در هر زمینه ای معنای خاص خود را دارد و یکی از کاربردهای آن هم در ارز دیجیتال است.

منظور از دامیننس یک ارز دیجیتال، درصد سهم دلاری آن ارز نسبت به ارزش دلاری کل ارزهای دیجیتال دنیا است. به این معنا که یک ارز چند درصد از سهام بازار را از آن خود دارد.

عدد دامیننس به این علت مهم است که نشان می دهد آن ارز چند درصد روی بازار تسلط دارد و بالا پایین شدن میزان خرید و فروش در آن چه تاثیری بر روی کل بازار میگذارد. با هر بالا و پایین شدن عدد درصد غلبه آن را در بازار تغییر می دهد.

دامیننس بیت کوین چیست؟

نسبت به تعریف های گفته شده برای دامیننس، دامیننس بیت کوین را اینگونه می توان تعریف کرد که میزان تسلط این ارز و غلبه آن به بازار را به ما نشان می دهد، این شاخص توسط سایت coinmarketcap  ارائه شده است.

در واقع ما می توانیم با استفاده از این ابزار شرایط کلی بازار را با شرایط بازار بیت کوین مقایسه کنیم.

یکی از استفاده های مهم این ابزار این است که متوجه شویم آلتکوین ها قدرت بیشتری دارند یا قدرت بیت کوین بیشتر است.

تریدرها از این شاخص برای سنجش احساسات هم استفاده می کنند، مطمئنا سهم بازار بیت کوین یکی از شاخص های بسیار مهم برای سنجش احساسات مردم است، برای سنجش راحت این احساسات، سرمایه گذار ها از یک شاخص تحت عنوان دامیننس بیت کوین استفاده می کنند.

در زمان استفاده از شاخص دامیننس باید بدانیم که این شاخص نمی‌تواند ابزار تحلیل کاملی به حساب بیاید و در کنار دیگر ابزارهای کمکی می‌توان به تحلیل بهتری رسید زیرا خیلی از سرمایه گذارها عقیده ای به سهم بازار ندارند و معتقداند که تاثیر چندانی روی نوسانات قیمتی ارز دیجیتال ندارند و دلیل این موضوع سرمایه های خفته (بیت کوین هایی که در کیف پول های بلااستفاده گم شده اند و یا سرمایه گذار آن هارا فراموش کرده است) در بازار ارز دیجیتال ها است، طبق آمار 30 درصد از بیت کوین های ماین شده جز سرمایه های خفته محسوب می شود.

مارکت کپ بازار چیست؟

مارکت کپ بازار به معنای ارزش کل تمام سکه هایی است که تاکنون استخراج شده‌اند و با ضرب تعداد سکه‌های در گردش در قیمت فعلی بازار یک سکه محاسبه می‌شود. به عنوان مثال، ارزش کل بازار بیت کوین، با در نظر گرفتن تعداد بیت کوین در گردش و قیمت فعلی آن، حدود 1.133 تریلیون دلار است.

ارتباط مارکت کپ بازار و دامیننس بیت کوین

دامیننس بیت کوین از ارزش بازار بیت کوین و کل ارزش بازارهای ارز دیجیتال در محاسبات خود استفاده می کند، به طور کل می توان گفت جهت کل بازارهای ارز دیجیتال از این ارز پیروی می کند که دلیل آن بسیار واضح است چون بیت کوین عنوان اولین و محبوب ترین ارز دیجیتال دنیا را دارد.

دامیننس چیست؟

عوامل موثر بر دامیننس بیت کوین

تا اینجا متوجه شدیم که شاخص دامیننس بیت کوین چیست، چطور محاسبه می‌شود و چه تاثیراتی بر کل بازار های جهان میگذارد، در ادامه به برخی عوامل مهم و موثر روی دامیننس بیت کوین میپردازیم:

1.ارزش بیت کوین

اگر روند نمودار قیمت بیت کوین صعودی باشد تسلط آن بر بازار بیشتر می شود؛ یعنی قیمت بیت کوین با دامیننس آن رابطه مستقیم دارد، شاخص دامیننس بیت کوین تا قبل اینکه آلت کوین ها به این اندازه محبوب شوند، حدود 90% بود؛ اما با گسترش سرویس‌های مبتنی بر بلاکچین مانند گیمینگ، امور مالی و هنرهای دیجیتال همه چیز تغییر کرد، بنابراین هر فعالیت و پیشرفتی که باعث به وجود آمدن توکن جدیدی شود نقش مهمی در کاهش تسلط بیت کوین بر بازارهای رمزارزها ایفا می کند.

2.آلت کوین ها

همانطور که در مورد قبلی بررسی کردیم با افزایش کوین های جدید به بازار کریپتوکارنسی در کاهش شاخص دامیننس بیت کوین تاثیر بگذارد، حال با این سوال رو به رو می شویم که چگونه کوین‌های جدید و کمتر شناخته‌شده می‌توانند بر ارزش بازاری به بزرگی بیت کوین اثر بگذارند؟ جواب ما به این سوال ریسک پذیری است.

بهتر است به خاطر داشته باشیم که بیت کوین همواره در مقابل دارایی های دیگر قرار دارد. در صورت جابجایی پول به سمت ارزهای دیجیتال دیگر، ممکن است سلطه بیت کوین به خطر بیافتد.

3.محبوبیت استیبل کوین ها

خالق بیت کوین آن را برای تسهیل تراکنش‌های همتا به همتا طراحی کرد. استیبل کوین ها توانستند با برعهده گرفتن این مسئولیت سرمایه‌گذاران را به صرافی‌ها حرکت دهند؛ بنابراین با افزایش محبوبیت استیبل کوین‌ها سلطه بیت کوین به مقدار قابل توجهی کاهش می‌یابد، به‌علاوه بر خلاف آلتکوین‌ها، استیبل کوین‌هایی مانند USDT، USDC و BUSD حضوری پررنگ و برجسته در بازار دارند و از این رو حریف‌های قدرتمندی برای دامیننس بیت کوین به حساب می آیند.

4.وضعیت بازار

ماهیت بازار نیز نقش مهمی در دامیننس بیت کوین دارد، در بازار نزولی ارزش بازار بیت کوین و مارکت کپ کل نزولی است ولی دامیننس بیت کوین افزایشی می باشد، دلیل این اتفاق این است که با گذشت زمان بیت کوین به یک دارایی نسبتا پایدار تبدیل شده است، اغلب از بازارهای سنتی مانند شاخص S&P 500 پیروی می‌کند

شاخص مورد استفاده برای سنجش وضعیت بازار آمریکا، به عنوان یکی از بهترین ابزارها شناخته می‌شود. همچنین، ثبات بیت کوین به معنای تأثیر ارزش بازار کل بر آلتکوین‌ها و در نتیجه، رشد سلطه بیت کوین است.

دامیننس چیست؟

کاربردهای نمودار دامیننس بیت کوین

اگرچه نمودار سلطه بیت کوین به عنوان یک شاخص معاملاتی روزانه و دائمی استفاده نمی‌شود، اما کاربردهای دیگری دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

1.ریسک گریزی

در صورتی که نمودار سلطه بیت کوین صعودی باشد، می‌تواند نشان‌دهنده ریسک گریزی سرمایه‌گذاران و تریدرهای فعلی باشد. به عبارت دیگر، این نشانگر می‌تواند نشان دهنده این باشد که افراد در بازار به دنبال سرمایه‌گذاری در ارزهای کمتر ریسک و بازدهی پایین‌تر هستند، به جای سرمایه‌گذاری در ارزهای بازدهی بالا و ریسک بالا مانند بیت کوین. این ممکن است به دلیل نگرانی‌هایی درباره نوسانات بازار یا دلایل دیگری باشد که باعث شده است سرمایه‌گذاران به دنبال ارزهایی با بازدهی کمتر و ریسک کمتر باشند.

2.نمای کلی بازار

وقتی دامیننس بیت کوین به سقف می رسد، مارکت کپ کل همچنان پایین و در روند ثابتی است، از طرفی از خرداد 1400 روند نزولی سلطه بیت کوین شروع شده و ارزش بازار کل یک روند قوی را شروع کرده است.

3.معامله پذیری

به طور کلی، دامیننس بیت کوین یک شاخص مهم در بازار بیت کوین است که به عنوان یک ابزار برای سنجش وضعیت بازار و رفتار سرمایه‌گذاران و تریدرها مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما این شاخص به تنهایی برای معامله کردن مناسب نیست و بهتر است با ترکیب با سایر شاخص‌ها و ابزارهای معاملاتی، به عنوان یک ابزار کوتاه‌مدت و اهرمی استفاده شود. به علاوه، در برخی از صرافی‌ها، معامله‌گران می‌توانند از قراردادهای آتی دائمی جفت معاملاتی BTCDOM/USDT استفاده کنند تا از نمودار دامیننس بیت کوین به عنوان یک ابزار معاملاتی استفاده کنند.

دامیننس بیت کوین چیست؟

تاریخچه نمودار دامیننس بیت کوین

تریدرها و معامله‌گران ابتدا از سال ۲۰۱۷ (۱۳۹۵) شروع به استفاده از نمودار سلطه بیت کوین کردند، اما استفاده از این نمودار در دوران رونق آلتکوین‌ها در سال ۲۰۲۱ (۱۴۰۰) به اوج خود رسید. در حال حاضر، نمودار دامیننس بیت کوین به عنوان یکی از شاخص‌های قابل اعتماد توسط تریدرها و معامله‌گران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نتیجه گیری

در کل، مقاله دامیننس بیت کوین به بررسی شاخص سلطه بیت کوین و کاربردهای آن در بازار ارزهای دیجیتال پرداخته است. این شاخص می‌تواند به عنوان یکی از ابزارهای مهم برای تحلیل بازار و تصمیم‌گیری در مورد سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال در نظر گرفته شود. همچنین، این شاخص به عنوان یک معیار برای اندازه‌گیری ثبات بیت کوین و تحلیل تغییرات بازار استفاده می‌شود. در نهایت، استفاده از این شاخص به همراه دانش کافی و تحلیل بازار به معامله‌گران و سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا تصمیمات درست‌تری در مورد سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال بگیرند.

سوالات متداول

کاربردهای نمودار دامیننس بیت کوین چیست؟

نمای کلی بازار، ریسک گریزی ، معامله پذیری

عوامل موثر بر دامیننس بیت کوین چیست؟

آلت کوین ها ، ارزش بیت کوین ، محبوبیت استیبل کوین ها ، وضعیت بازار

به این مقاله امتیاز بدهید
امتیاز کل: 3
تعداد شرکت کننده: 1
ارسال نظر