توکن سوزی چیست؟ دلیل اصلی توکن سوزی در ارزدیجیتال

۱۳ آبان ۱۴۰۲
زمان مطالعه: حدود 8 دقیقه
0 نظر
48 بازدید
توکن سوزی چیست؟ دلیل اصلی توکن سوزی در ارزدیجیتال

توکن سوزی چیست؟ دلیل اصلی توکن سوزی در ارزدیجیتال

اگر جز افرادی هستید که در حوزه رمز ارزها فعالیت می کنید حتما اصطلاح توکن سوزی به گوش شما خورده است، برای فهم بهتر این اصطلاح ابتدا با دو کلمه کوین و توکن شروع می کنیم.

کوین چیست؟

کوین یا ارز دیجیتال، یک واحد پولی دیجیتالی است که به صورت برخط و از طریق شبکه‌های بلاکچین قابل معامله است. این پول‌ها به وسیله الگوریتم‌های رمزنگاری شده ایجاد شده‌اند و تراکنش‌های آنها نیز در شبکه بلاکچین ثبت و تأیید می‌شوند. کوین‌ها به دلیل عدم وابستگی به نظام مالی سنتی و قابل دسترسی بودن به هر کسی که دسترسی به اینترنت داشته باشد، جذابیت زیادی برای سرمایه‌گذاران و بازاریابان دارند. برخی از کوین‌های معروف عبارتند از بیت‌کوین، اتریوم، لایت‌کوین و ریپل.

توکن چیست؟

در روی کرد کلی، توکن به‌نوعی دارایی مجازی در بازار رمزارزها گفته می‌شود که دارای ارزش است اما در عرف رایج بازار رمزارزها به هر رمزارزی که بلاکچین مستقل نداشته باشد، توکن گفته می شود.

حال فهمیدیم که کوین و توکن هر دو یک دارایی دیجیتال هستند اما مهم ترین تفاوت آنها در این است که کوین بلاکچین اختصاصی دارد اما توکن این گونه نیست.

توکن سوزی چیست؟

توکن سوزی چیست؟(Token Burn)

توکن سوزی های دوره ای که توسط برخی شبکه های بلاکچینی انجام می گیرد، به فرآیند از بین بردن دائمی توکن‌های در گردش درون یک شبکه ارز دیجیتال گفته می‌شود، در این روش توکن ها برای همیشه حذف می شوند و دسترسی به آن امکان پذیر نیست، در واقع می‌توان گفت که توکن‌ها از گردش خارج شده و به اصطلاح سوزانده می‌شوند.

این مطلب را حتما بخوانید: 

هدف توکن سوزی چیست؟

بیشتر شرکت‌های صادر کننده توکن‌ها در بازار ارزهای دیجیتال، به دلایل مختلفی نظیر کاهش تورم، بهینه‌سازی مدیریت توزیع و عرضه، ایجاد تعادل در بازار و محدود کردن نفوذ سرمایه‌گذاران بزرگ، هر چند وقت یکبار تعدادی از توکن‌های خود را نابود می‌کنند. این عمل که به عنوان توکن سوزی شناخته می‌شود، مزایایی متعددی برای شرکت‌های صادر کننده توکن‌ها و سرمایه‌گذاران دارد. به طور کلی، توکن سوزی می‌تواند بهبود قابل توجهی در روند رشد و تعادل بازار، کاهش تورم و افزایش ارزش سهام داشته باشد.

در ادامه به شرح مزایای این اقدام میپردازیم:

1_ افزایش ارزش و قیمت توکن

شرکت سازنده برای جلوگیری از افت قیمتی و یا افزایش ارزش توکن این کار را میکند، برای درک بهتر این موضوع، هدف توکن سوزی را با مثالی به شما توضیح می دهیم: همه ما شاهد کاهش عرضه اقلام مختلف در بازارها هستیم که به دنبال آن کاهش عرضه، قیمت آن کالای مذکور به صورت ناگهانی افزایش چند برابری پیدا میکند، سوزاندن ارزهای دیجیتال نیز دقیقا به همین هدف دنبال میشود.

2_ محافظت در برابر اسپم

از دیگر مزایای نابودی توکن‌ها، محافظت توکن در برابر اسپم و حملات ddos و معاملات ناخواسته می باشد. البته شرکت‌های صادر کننده توکن از روش‌های دیگری هم برای محافظت از توکن های خود استفاده می‌کنند.

3_ اجماع و توافق در شبکه

زمانی که طبق یک روند کاری ماینرها و کاربران میزان مشخصی از دارایی خود را از بین می‌برند اجماع و توافق میان آن‌ها شکل گرفته است. این توافق باعث افزایش ارزش توکن می‌شود و این عمل از مزیت های این توکن سوزی محسوب میشود.

کدام ارز ها توکن سوزی دارند؟

انواع روش های توکن سوزی

روش های مختلفی برای توکن سوزی در بازار رمز ارزها وجود دارد که در ادامه به بررسی کامل این روش ها می‌پردازیم:

1_ الگوریتم های اثبات سوزاندن (POB)

الگوریتم اثبات سوزاندن (POB) یک روش برای دستیابی به اجماع و توافق در پروژه‌های ارزهای دیجیتال است. با اینکه این روش سخت تر از روش های دیگر است، اما توسعه دهندگان ترجیح می‌دهند از این الگوریتم به‌ عنوان الگوریتم اثبات کار (proof of work) استفاده کنند. یکی از مزایای الگوریتم اثبات سوزاندن این است که به ماینرهای زیادی برای تأیید و بررسی تراکنش‌ها نیاز ندارد و الگوریتم اجماع، فقط به سوزاندن کوین نیازمند است. به همین دلیل، نیاز به دستگاه های گران قیمت ماینر نیست و بنابراین کاربران بیشتری می‌توانند در این طرح شرکت کنند.

2_ تعادل در ماینینگ و سوزاندن

در این روش متناظر با سوزاندن سکه های بومی، ماینر ها پاداش دریافت می کنند. در شبکه های مبتنی بر اثبات سهام از این روش استفاده می شود که از سیستم استیکینگ بهره می گیرند.

3_ سوزاندن بیت کوین برای ایجاد سکه های بومی

بلاکچین هایی وجود دارد که برای بدست آوردن تعدادی سکه دیجیتال باید مقداری بیت کوین بسوزانند که ارزش بالاتری به آن ارز جدید بدهد.

4_ سوزاندن کوین برای پاداش ماینر

هر فردی که بخواهد به عنوان استخراج کننده در شبکه کار کند باید بخشی از توکن ها را بسوزاند و سپس شروع به ماین کند.

5_ شرایط عمومی اقتصادی

یکی از روش های معمول سوزاندن توکن ‌هایی است که در مراسم عرضه اولیه کوین یا ICO به فروش نرفته است، در این روش توسعه دهندگان تعدادی توکن را برای فروش تعیین می کنند که در زمان عرضه اولیه به آن مقدار فروش نمی رود، بنابراین مجبور می شوند مقدار توکن باقی مانده را بسوزانند تا ارزش دارایی اختصاصی سیستم یا پلتفرم خود را حفظ کنند، در این صورت سرمایه گذاران با نظر مثبت به آن پروژه امیدوار شده و تشویق می شوند، سپس سرمایه بیشتری را وارد این پروژه می کنند.

 دلیل اصلی توکن سوزی در ارزدیجیتال

توکن سوزی بایننس (BNB)

توکن سوزی بایننس در بستر بلاکچین معروف است، توکن سوزی بایننس به معنای ارسال یک توکن قابل استفاده به یک حساب غیر قابل استفاده است که هر سه ماه یک بار انجام می شود، این فرآیند به این صورت رخ می دهد:

دارنده ارز دیجیتال BNB تابع سوزاندن را فرا میخواند و مقدار مشخصی از توکن را برای سوزاندن تعیین میکند.

قرار داد هوشمند، آن را بررسی می کند که آن مقدار معتبر است یا خیر و آیا در کیف پول خود موجود دارد؟

در شرایطی که کاربر موجودی کافی نداشته باشد و یا اعداد وارد شده غیرقابل قبول باشد (مانند صفر و اعداد منفی ) درخواست سوزاندن توکن اجرا نخواهد شد.

درصورت نبود مشکل و داشتن موجودی کافی آن تعداد توکن که از قبل اعلام شده بود از کیف پول کم می شود و سپس تعداد کل توکن های در گردش به روزرسانی می شود. به این ترتیب تعداد مشخصی توکن از سیستم خارج می شود.

نکته قابل توجهی که وجود دارد این است که این فرآیند غیرقابل بازگشت است و ارزهای دیجیتالی که برای یک قرارداد هوشمند ارسال می کنیم را نمی توان بازیابی کرد.

قرارداد سوزاند BNB همیشه وجود دارد و هر زمان که کاربر بخواهد می تواند به آن دسترسی داشته و توکن ها را برای همیشه از گردش خارج کند، این فرآیند به گونه ای شفاف است که همه کاربران می توانند تایید کنند که توکن ها از چرخه خارج شده است.

بلافاصله بعد از فرآیند توکن سوزی، بایننس به وسیله انتشار یک اعلامیه رسمی، تعداد BNB سوزانده شده را به اطلاع همه می‌رساند.

بایننس کوین در گذشته از بلاک‌چین اتریوم استفاده می‌کرد اما در سپتامبر سال 2020 شرایط تغییر کرد و شرکت بایننس، بلاک‌چین «BSC» یا (زنجیره هوشمند بایننس) را راه‌اندازی کرد.

توکن سوزی

توکن سوزی استلار (XLM)

هزینه تراکنش پایین و سرعت بالا از ویژگی های مهم توکن استلار است، استلار یکی از شرکت های رمزارزی است که در سال 2019 بزرگترین توکن سوزی تاریخ را انجام داده است، به گزارش کوین‌ تلگراف این شرکت 55 میلیون استلار را برای افزایش قیمت این رمزارز سوزاند.

نتیجه گیری

در این مقاله توکن سوزی را به صورت کامل شرح دادیم و شما را با مفهوم توکن سوزی آشنا کردیم، یکی از ابزار هایی که میتواند نظر سرمایه گذاران مختلف را به یک دارایی جلب کند همین توکن سوزی است، امروزه این عملکرد در توکن های جدید و حتی در توکن های قدیمی زیاد به چشم میخورد، زیرا این فرایند باعث افزایش ارزش و پایداری توکن ها میشود.

سوالات متداول

هدف توکن سوزی چیست؟

افزایش ارزش و قیمت توکن، محافظت در برابر اسپم، اجماع و توافق در شبکه.

انواع روش های توکن سوزی چیست؟

الگوریتم های اثبات سوزاندن (POB) ، تعادل در ماینینگ و سوزاندن، سوزاندن بیت کوین برای ایجاد سکه های بومی، سوزاندن کوین برای پاداش ماینر، شرایط عمومی اقتصادی.

به این مقاله امتیاز بدهید
امتیاز کل: 0
تعداد شرکت کننده: 0
ارسال نظر