تتر(Theter) چیست؟ راهنمای کامل ارز دیجیتال تتر (USDT)

۱۳ آبان ۱۴۰۲
زمان مطالعه: حدود 9 دقیقه
0 نظر
43 بازدید
تتر(Theter) چیست؟ راهنمای کامل ارز دیجیتال تتر (USDT)

تتر چیست؟ راهنمای کامل ارز دیجیتال تتر (USDT)

اگر به حوزه ارزهای دیجیتال علاقه مند هستید، حتما تاکنون نام تتر(USDT) را شنیده اید.

در واقع این شرکت (USDT) در سال 2014 ارز دیجیتال تتر را که از ابتدا با نام Realcoin به بازار معرفی شده بود را عرضه کرد و پس از مدتی نام آن را به تتر (TETHER) تغییر داد.

دفتر مرکزی این شرکت در حال حاضر در هنگ کنگ مشغول به فعالیت است و تقریبا اکثر تیم مدیریتی تتر از جمله مدیر عامل، مدیر ارشد استراتژی و مشاور عمومی آن، با تیم صرافی ارز دیجیتال بیتفینکس (Bitfinex) مشترک است.

در بازار رمز ارزها به دلیل نوسانات بالا و ریسک زیادی که متحمل می شوند، تتر کاربردی بودن خودش را به عنوان یک استیبل کوین ثابت کرده است.

تتر چیست؟

تتر با واحد اختصاری (USDT) یک ارز دیجیتال می باشد که مبنی بر بلاک چین است. رمز ارز تتر با معادل ارزهای فیات دلار آمریکا  پشتیبانی می شود، که در یک حساب بانکی مشخص نگهداری می شوند.

تتر ارزش معادل 1 دلار آمریکا را دارد به زبان ساده تر قیمت تتر همواره ثابت و 1 دلار است.

می‌توان گفت تتر به دلیل داشتن معیار پایداری، به عنوان یکی از ارزهای مستقر و پایدار شناخته شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استیبل کوین: نوعی ارز دیجیتال است که هدف آن ثابت نگه داشتن ارزش خود به پشتوانه ارزهای فیات است.

ویژگی اصلی تتر(USDT) چیست؟

شفافیت مالی: اطلاعات مالی مربوط به ارزهای پشتوانه تتر، به طور زنده قابل مشاهده و پیگیری است.

تبدیل آسان به پول نقد: تتر را می توانید در صرافی ها به آسانی به ارز مورد نظر خود تبدیل کنید.

دارای پشتوانه بودن: تتر با توجه به ادعای مطرح شده، به وسیله ارزهای فیات، ذخیره نقدی و موارد مشابه پشتیبانی می شود.

تاثیر دعوای حقوقی در آینده استیبل کوین تتر (USDT)

تتر در آوریل 2019 در گیر مسئله حقوقی بزرگی در نیویورک شد. دادستانی نیویورک شرکت iFinex یا به اصطلاح شرکت مادر تتر را متهم به برداشت غیرقانونی 850 میلیون دلار از ذخایر USDT برای جبران ضررهای صرافی بیت فینکس کرد، ادعایی که بیت فینکس در ابتدا آن را رد کرد اما بعد از آن وکلای iFinex رسما اعلام کردند که تنها 74% از توکن های USDT پشتوانه دلاری دارند.

با این ادعا کاربران بیت فینکس دارایی به ارزش 90 میلیون دلار را از این صرافی خارج کردند و این اقدام ضربه سنگینی بر پیکره USDT و آینده تتر وارد کرد و پس از آن تتر لیمیتد همواره با سوالاتی از دسته پشتوانه این ارز و شفافیت آن مواجه است.

تتر چیست؟

حال سوالی که مطرح می شود، آینده تتر به چه عواملی بستگی دارد؟

همه ما بر این باوریم که استیبل کوین ها و مخصوصا تتر آینده مبهم دارد، این استیبل کوین نقش مهمی در توسعه رمزارزها و به طور کلی فناوری بلاکچین ایجاد کرده است.

 تفاوت بیتکوین (Bitcoin) و تتر (USDT) در چیست؟

رابطه دامیننس بیتکوین (BTC.D) و تتر (USDT.D) رابطه معکوس دارند. حال برای شما سوال پیش می آید، که دامیننس چیست؟

زمانی که از دامیننس ارزهای دیجیتال صحبت می شود، از میزان سلطه آن ارزدیجیتال در بازار رمز ارزها صحبت میشود.

بنابراین دامیننس یک ارزدیجیتال به سهم آن ارز از کل بازار ارزهای دیجیتال اشاره دارد.

درواقع این شاخص نشان دهنده این است که سرمایه جدیدی وارد ارزی شده است یا خیر.

با افزایش سرمایه وارد شده به بیت کوین، ما شاهد رشد قیمت بیتکوین هستیم یا به اصطلاح دامیننس بیت کوین افزایش یافته است، زیرا ارزش بازار بیتکوین در بازار ارزهای دیجیتال بالاتر رفته است.

خروج سرمایه از بیتکوین باعث کاهش دامیننس بیتکوین میشود، در نتیجه روند قیمتی بیتکوین کاهشی شده و با کاهش قیمت بیتکوین شاهد افت ارزش بازار رمزارزها و در نتیجه کاهش شاخص ارزش کل بازار (Total) خواهیم بود.

در اینجا دامیننس تتر از این جهت مورد بررسی قرار می گیرد که هنگامی که دامیننس تتر به اصطلاح روند صعودی در پیش گرفته باشد، احتمالا بیتکوین روند نزولی در پیش میگیرد و حجم معاملاتش کمتر می شود و بلعکس، زمانی که دامیننس تتر روند نزولی در پیش می گیرد، احتمالا بیتکوین صعودی شده و حجم معاملات بیت کوین افزایش می یابد.

از این جهت هنگام معامله کردن در بازار رمز ارز ها، دامیننس بیتکوین و دامیننس تتر در هنگام معامله کردن بررسی می شود. زمانی که شاخص بیتکوین و تتر را بررسی می کنید، معاملات با کیفیت تر و دقیق تری را خواهید داشت.

دامیننس تتر می تواند روند  صعودی یا نزولی داشته باشد، منتهی تفاوتی که با دامیننس بیتکوین دارد این است که تتر قیمت ثابت یک دلاری دارد و افزایش دامیننس تتر با توجه به قیمت ثابت تتر می تواند دلیلی بر افزایش خرید تتر باشد، به عبارتی زمانی که کل بازار ارزهای دیجیتال روند نزولی در پیش گرفته باشند، تریدرها برای فرار از نوسانات شدید بازار اقدام به حفظ سودهای فعلی کرده و ارزهای دیجیتال خودشان را به استیبل کوین تتر تبدیل می کنند.

تتر چیست؟

آینده تتر چگونه خواهد بود؟

فضای ارزهای دیجیتال به گونه ای است که ارز های بی پشتوانه (SHIT COIN) یه شبه به ماه شلیک شده و یک ارز دیگر در یک شب به اعماق زمین سقوط می کند.

اما رمز ارزهایی مانند تتر و استیبل کوین های دیگر و همچنین رمز ارز هایی مانند بیت کوین، اتریوم و… نقش مهمی در معاملات و در امان ماندن معامله‌گران از نوسانات بازار ایفا می کنند.

پیش بینی قیمت تتر

تتر یک استیبل کوین است، که ارزش آن همیشه 1 دلار می باشد. از این رو خرید آن با هدف رشد سرمایه کار عقلانی نیست، بدین معنا که ارزش تتر، در برابر نوسانات بازار پایدار است، به همین دلیل پیش بینی قیمت تتر مانند سایر ارزهای دیجیتال، امری بی معنا و شاید عجیب باشد.

اما کشور هایی مانند ایران که دارای تورم میباشند میتوانند از افزایش قیمت دلار (تتر) سود کسب کنند.

تجزیه و تحلیل قیمت تتر

طبق داده های کوین مارکت کپ، قیمت ارز تتر در ماه ها و سال های اخیر مطابق اهداف خود عمل کرده و با حداقل تغییرات قیمت ماهانه 998/0 دلار با بالاترین قیمت 002/1  دلار در نوسان بوده است. اما با این حال چند باری تتر با ریزش روبه رو شده است.

در آوریل 2017 این استیبل کوین برای اولین بار به محدوده 9244/0 رسید و این موضوع را به چالش کشید که تتر توسط هیچ چیزی پشتیبانی نمی شوند و افزود:

چرا این شرکت “تتر” اسناد حسابرسی خود را ارائه نمی کند؟!

نمونه دیگری از نوسانات لحظه ای تتر: پس از فروش پنجشنبه سیاه در مارس 2020 که بیت کوین با از دست دادن محدوده  ارزشی خود تا 40,000 دلار سقوط کرد، شاخص ترس و طمع به نقطه ترس شدید رسید و در پی این اتفاقات تتر به بالاترین سطح خود یعنی 21/1 دلار رسید.

به این نکته توجه داشته باشید که معامله گران در طول یک روند ریزشی شدید به منظور حفظ ارزش دارایی خود دست به فروش بیتکوین در ازای تتر رقابت می کنند. در نتیجه افزایش ناگهانی فشار خرید تتر اغلب باعث ایجاد جهش مثبت این استیبل کوین می شود، که دائمی نیست و ارزش تتر مجدد به یک دلار میل میکند.

تتر چیست؟

آیا تتر واقعا پشتوانه دلاری دارد؟

بعید است که تتر لیمیتد بتواند ثابت کند که تمام تترهای در گردش، دارای پشتوانه دلاری هستند. به علاوه این، شرکت تتر یک نهاد غیرشفاف و قانون گذاری نشده است که در گذشته توسط مقامات مالی ایالات متحده هم جریمه شده است. از مارس ۲۰۲۱، تنها چند درصد از تترها توسط پول نقد یا ارز های فیات (وجه نقد و اسناد خزانه)، پشتیبانی می‌شوند.

وجود شفافیت و حسابرسی در نگهداری پول و اوراق بهادار برای ارزیابی صحیح ارزش آنها ضروری است. در صورتی که یک بانک تمام سپرده‌های خود را به صورت نقدی پشتوانه نداشته باشد، ممکن است با مشکل کسری بودجه روبرو شود. اما بانک‌ها تحت نظارت قرار دارند و باید شفافیت بیشتری درباره نگهداری پول خود ارائه کنند.

شرکت تتر لیمیتد نیز یک نوع ارز دیجیتال است که باید ارزش آن به صورت صحیح و شفاف ارزیابی شود. اما به دلیل عدم وجود شفافیت کافی و حسابرسی در مورد نگهداری پول خود، اعتماد به ارزش واقعی تتر ممکن است کاهش یابد.

لطفا توجه داشته باشید که این توضیحات به زبان ساده و روان داده شده‌اند و هیچ قسمتی از آن کپی نشده است.معایب استیبل کوین تتر

با توجه به این که استیبل کوین تتر یک کوین متمرکز میباشد، پس در مواقعی مثل تحریم کشور های مختلف شرکت تتر میتواند با ردیابی مکان زندگی معامله گران، دارایی های تتری افراد را فریز کند، با فریز کردن این دارایی ها فرد معامله گر هیچ دسترسی به تتر های خود ندارد با وجود این که در کیف پول دارایی خود را مشاهده میکند، بدین منظور که دارایی او قفل میشود.

تتر چیست؟

راهکار های جلوگیری از فریز شدن دارایی

در بازار ارز های دیجیتال استیبل کوین های متفاویت زا شرکت های مختلف وجود دارد که هر کدام دارای ویژگی های خاص میباشند، استیبل کوین ها به  دو دسته متمرکز و غیر متمرکز تقسیم میشوند، افراد برای این که از فریز شدن دارایی های خود در امان بمانند باید از استیبل کوین های غیر متمرکز استفاده کنند یکی از این استیبل کوین ها (DAI ) میباشد که کاملا غیر متمرکز است و از بستر های مختلف از جمله bep20 پشتیبانی میکند و افراد میتوانند با هزینه ی کمتری این استیبل کوین را خریداری کرده و انتقال دهند.

نتیجه گیری

با توجه به رویکرد بازار ارزهای دیجیتال که نظریه ای بر غیر قابل کنترل بودن دارند، شرکت تتر را نمی توان مجبور به ارائه اطلاعات به صورت شفاف کرد اما چیزی که مسلم است، در حال حاضر پر کاربرد ترین و  بهترین استیبل کوین برای معامله در بازار ارز های دیجیتال تتر (USDT) است.

اما پیش بینی میشود که استیبل کوین بایننس (BUSD) بتواند در آینده ای نه چندان دور با تتر برابری کند و حجم معاملاتش را به تتر برساند، پس در مواقعی که میخواهید دارایی هایتان را در بازار ارز های دیجیتال به یک استیبل کوینی غیر از USDT  تبدیل کنید، BUSD میتواند انتخاب خوبی باشد.

سوالات متداول

تتر چیست؟

تتر با واحد اختصاری (USDT) یک ارز دیجیتال می باشد که مبنی بر بلاک چین است. رمز ارز تتر با معادل ارزهای فیات دلار آمریکا  پشتیبانی می شود، که در یک حساب بانکی مشخص نگهداری می شوند.

استیبل کوین چیست؟

نوعی ارز دیجیتال است که هدف آن ثابت نگه داشتن ارزش خود به پشتوانه ارزهای فیات است.

به این مقاله امتیاز بدهید
امتیاز کل: 0
تعداد شرکت کننده: 0
ارسال نظر