NVT و NVTS چیست؟

۱۳ آبان ۱۴۰۲
زمان مطالعه: حدود 7 دقیقه
0 نظر
79 بازدید
NVT و NVTS چیست؟

NVT و NVTS چیست؟

امروزه افراد زیادی در سرتاسر کشور با بازار ارزهای دیجیتال آشنایی دارند و به طبع آن با سبک های تحلیلی مختلف آن نیز آشنا هستند. یکی از ویژگی های خاص بازار ارزهای دیجیتال این است که تمامی تراکنش ها در شبکه بلاکچین ثبت میشود و امکان هیچ گونه تقلب یا تحریفی در بلاکچین وجود ندارد.

با استفاده از این ویژگی ها میتوان سبک تحلیلی خاصی برای بازار ارزهای دیجیتال در نظر گرفت که به آن تحلیل آنچین میباشد.
در تحلیل آنچین با استفاده از داده های شبکه ارزهای مختلف میتوان به اطلاعات دقیقی از فعالیت های افراد حاضر در بازار دست یافت و با استفاده از آن داده ها میتوان حرکت های بعدی افراد را نیز پیش بینی کرد.

یکی از این نسبت های موجود در تحلیل آنچین ، NVT میباشد که در ادامه به آن میپردازیم.

NVT چیست؟

به زبان ساده نسبت NVT ، نسبتی است که میتوان با استفاده از آن میزان اعتبار هر رمز ارز و ارزش اصلی در هر زمان را بدست آورد. این ویژگی از بازار سهام گرفته شده و با مقداری پیشرفته سازی ، در بازار ارزهای دیجیتال نیز استفاده میشود.
با توجه به نوسان های شدیدی که در بازار ارزهای دیجیتال شکل میگیرد، باید همیشه از این نسبت استفاده کنیم که مبادا به تله ی قیمت های بی اعتبار ارزهای دیجیتال مختلف دچار شویم.

برای مثال اگر قیمت بیت کوین در حال حاضر 18000 دلار باشد ولی NVT بیت کوین عدد های بالاتر را نشان دهد،  به این معنی است که در حال حاضر قیمت بیت کوین زیر ارزش ذاتی خود قرار دارد.
با این مثال متوجه تفاوت ارزش یک ارز با قیمت فعلی آن شدید. این تفاوت ارزش با قیمت در بازار ارزهای دیجیتال به فراوانی یافت میشود.
بسیاری از افراد در بازار های مالی با استناد به همین دو فاکتور ارزش دارایی و قیمت فعلی دست به خرید و فروش میزنند. برای مثال وقتی دارایی آنها بالای ارزش ذاتی خودش قرار دارد و آنها در سود هستند ، سعی میکنند تا حد امکان دارایی خود را به فروش برسانند و برعکس در شرایطی که ارز یا سهامی زیر ارزش ذاتی خود قرار دارد، با توجه به شرایط کلی بازار کم کم شروع به خرید آن دارایی میکنند زیرا باور دارند که آن دارایی ارزنده است.

NVT و NVTS چیست؟

تاریخچه نسبت NVT بیت کوین

برای اولین بار در تاریخ شخصی به نام ویلی وو که محقق و تحلیل گر حوزه رمزارزها میباشد، در سال 2017 در پلتفرم توییتر نسبتNVT را به مردم معرفی کرد. زمانی که بازار در هیجان بالا به سر میبرد.
فرمول بدست آوردن NVT به صورت زیر است .

شاخص های مهم ارز دیجیتال

با توجه به نوسانات شدیدی که در بازار رمزارزها وجود دارد، افراد حاضر در این بازار به دنبال سود های زیادی هستند و به طبع آن ریسک زیادی برای معاملات خود در نظر میگیرند. برای استفاده از این نسبت نیز باید نهایت دقت را داشته باشند زیرا اگر تحلیل اشتباهی از آن داشته باشند، ممکن است منجر به ضرر های هنگفتی شود.

مدل انباشت برای بیت کوین

یکی دیگر از شاخصه هایی که برای ارزش گذاری قیمت بیت کوین وجود دارد، مدل انباشت میباشد که توسط پلن B طراحی شده است. ورودی اصلی این مدل با استفاده از میزان رمز ارزهای در گردش بیت کوین در شبکه میباشد.
اما با نگاه کردن به مدل های منتشر شده توسط پلن B میتوان این مدل را بی اعتبار خواند. در اوایل سال 2022 مدل پلن B از قیمت های بالای 69000 دلار در ادامه را میداد اما نه تنها این پیش بینی به ثمر نرسید، بلکه قیمت بیت کوین و به طبع آن سایر ارزهای دیجیتال در سال 2022 به روند نزولی خود ادامه داده و حتی بیت کوین به قیمت 15000 دلار نیز رسید. در ادامه این شخص با توجه به بی اعتبار شدن خودش و مدلش برای ارزش گذاری بیت کوین، کارهایی از جمله رفرال گیری صرافی بای بیت را در صفحه پر مخاطب توییتر خود به اشتراک گذاشت که نشان دهنده درآمدزایی و سو استفاده از مخاطبین است.

NVTSچیست؟

NVTS یاسیگنال NVT همان نسبت NVT بیت کوین در چارچوب قابل اعتمادتر و فعال تر میباشد. به عبارتی NVTS نسبت ارزش شبکه بیت کوین به حجم تراکنش 90 روزه شبکه آن است که طبق ویژگی های ذکر شده ، در شبکه بلاکچین بیت کوین ثبت شده است.

سازنده NVTS شخصی به نام دیمیتری کالیچیکن مدیر ارشد تحقیقات شرکت کریپتو لب کپیتال (cryptolab capital) است که معتقد است محدودیت های 90 روزه این نسبت را خاص میکند.

در واقع میتوان گفت که تنها تفاوت NVT با NVTS ، دوره های زمانی میباشد که در NVTS همانطور که گفته شد قابل اعتماد تر و محدود تر از NVTS میباشد.

NVT و NVTS چیست؟

نحوه استفاده ازNVT

با توجه به اطلاعات بالا اکنون دریافتید که نسبت NVT با استفاده از داده های موجود در شبکه شکل میگیرد و میتواند مانند اندیکاتور های دیگر ، جزوی از استراتژی افراد معامله گر در تایم فریم های مختلف از جمله تایم فریم های بلند مدتی باشد.

با استفاده از نسبتNVT و اطلاعاتی که به معامله گران میدهد، میتوانیم اینگونه از آن استفاده کنیم.
1. زمانی که میخواهیم برای خرید یک دارایی اقدام کنیم و نسبت NVT آن دارایی در محدوده ای قرار داشت که از ارزش ذاتی خودش پایین تر بود، قیمت ارزنده به حساب میاد و ما میتوانیم بصورت پله پله با توجه به استراتژی های خود وارد معامله شویم و آنرا خریداری کنیم.
2. زمانی که ما یک دارایی را در سبد خود داریم و بعد از رشد زیاد در نسبت NVT خود نشان میدهد که بالای ارزش ذاتی خودش معامله میشود، کم کم رو به فروش آن می آوریم و میتوانیم دوباره بعد از برگشتن به محدوده ارزش ذاتی یا حتی نفوذ به زیر ارزش ذاتی دوباره آن را خریداری کنیم.

برای مثال زمانی که نسبت NVT بیت کوین به بالای عدد 95 برسد، به عقیده برخی از تحلیل گران داده های آنچین و تکنیکالیست ها ، بیت کوین بالای ارزش ذاتی خود در حال معامله است یا به طور کاملا واضح میتوان گفت که قیمت فعلی بیت کوین دارای حباب است.

نتیجه گیری

با توجه به توضیحات بالا مبنی بر نسبت NVT و NVTS، شما میتوانید از این نسبت ها به عنوان یک ابزار کمکی مثل اندیکاتور ها در معاملات خود در نظر بگیرید و آنها استفاده کنید اما این نکته را در نظر بگیرید که با توجه به اینکه بازار ارزهای دیجیتال بسیار نو پا میباشد و همچنین بصورت غیر متمرکز در حال فعالیت است، ممکن است در هر لحظه اتفاقاتی رخ دهد که تمامی نسبت ها و شاخص ها را زیر سوال ببرد همانطور که مدل انباست پلن B را زیر سوال برد. پس ریسک استفاده از این نسبت ها را نیز در نظر بگیرید و تنها برای تاییدیه معاملات بلند مدت و میان مدت خود از آن استفاده کنید.

سوالات متداول

NVT چیست؟

به زبان ساده نسبت NVT ، نسبتی است که میتوان با استفاده از آن میزان اعتبار هر رمز ارز و ارزش اصلی در هر زمان را بدست آورد.

NVTS چیست؟

NVTS نسبت ارزش شبکه بیت کوین به حجم تراکنش 90 روزه شبکه آن است که طبق ویژگی های ذکر شده ، در شبکه بلاکچین بیت کوین ثبت شده است.

به این مقاله امتیاز بدهید
امتیاز کل: 0
تعداد شرکت کننده: 0
ارسال نظر
ad logo
CHART
چارت حرفه ای

مقالات مرتبط

وریفای(Verify) چیست؟ (احراز هویت در بازار های مالی) حدود 7 ماه قبل

وریفای(Verify) چیست؟ (احراز هویت در بازار های مالی)

ad logo
رایگان جایزه ببر