راگ پول چیست؟ کلاهبرداری Rug Pull در دنیای رمزارزها

۱۳ آبان ۱۴۰۲
زمان مطالعه: حدود 9 دقیقه
0 نظر
45 بازدید
راگ پول چیست؟ کلاهبرداری Rug Pull در دنیای رمزارزها

راگ پول چیست؟ کلاهبرداری Rug Pull در دنیای رمزارزها

همیشه کلاهبرداران در پی دزدیدن سرمایه های شما هستند، این افراد به علت داشتن مهارت های بالا در زمینه های خودشان به راحتی میتوانند افرادی که در حوضه های مختلف دانش و علم کافی ندارند را پیدا کرده و دارایی هایشان را از چنگشان در بیاورند.

ابزار های مختلفی برای این امر وجود دارد که یکی از بهترین و در دسترس ترین ابزار های دنیای کنونی، فضای مجازی و شبکه های اجتماعی میباشند، به گونه‌ای که میتوانند هر اطلاعاتی که بخواهند را به راحتی هر چه تمام تر، در این فضای ناامن منتشر کنند.

راگ پول یکی از انواع این کلاهبرداری های اینترنتی میباشد که در دنیای رمز ارز های دیجیتال رواج بالایی پیدا کرده است.

در جولای سال 2021 راگ پول باعث از دست رفتن 113 میلیون دلار سرمایه مردم قربانی شد، حتی آنقدر در فضای رمزارز‌ها رخنه کرده بود که سرمایه گذاران حرفه ای را هم، در دام خودش گرفتار کرد، مارک کوبان (Mark Cuban) یکی از سرمایه گذاران مشهور دنیا اعتراف به قربانی شدن در این پروژه کرده است.

در ادامه این مقاله به بررسی کامل این پروژه کلاهبرداری میپردازیم، پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

راگ پول چیست؟

بر اساس سایت مرجع بازار رمز ارزها یعنی کوین مارکت کپ، راگ پول را میتوان اینگونه تعریف کرد: «نوعی از کلاهبرداری است که در آن توسعه دهندگان یک پروژه آن را رها میکنند و پول سرمایه گذاران را به سرقت میبرند»

راگ پول در معنی لغوی به معنای کشیدن فرش از زیر پای یک نفر است که تصویری کاملا واضح از عملکرد این کلاهبرداران با قربانیان را تشریح میکند.

همچنین راگ پول با پروژه های پامپ و دامپی تشابه بسیار زیادی دارد و گاهی با اسامی دیگری همچون کلاهبرداری خروج (Exit Scam) نیز شناخته میشود. این کلاهبرداری ها اغلب به یک روش ساده انجام میشوند، ابتدا با استفاده از حرص و طمع مردم پروژه های بی ارزش را در شبکه های اجتماعی همچون توییتر، اینستاگرام، تلگرام و… بزرگ نمایی کرده و سپس زمانی که توجه کاربران به این پروژه ها جلب شد، پروژه ها را رها کرده، پول کاربران را برداشته و با این پول فرار میکنند.

راگ پول چیست؟

انواع راگ پول

راگ پول به دو روش انجام میشود که در برخی از این پروژه های کلاهبرداری، کلاهبرداران از هر دو روش استفاده میکنند، در ادامه مقاله به بررسی این دو روش میپردازیم:

1_ کلاهبرداری از روش استخر نقدینگی

این روش یکی از متداول ترین روش های راگ پول به شمار می آید به گونه ای که کلاهبرداران با ایجاد یک استخر نقدینگی در یک صرافی غیر متمرکز مانند یونی سواپ یا پنکیک سواپ یک جفت ارز می سازند که یک طرف آن توکنی بی اعتباری است که خودشان ساخته اند و در طرف دیگر یک ارز معتبر مانند اتریوم (ETH) یا بایننس کوین (BNB) قرار دارد، این جفت ارز بی اعتبار را در این صرافی ها لیست کرده و استخر نقدینگی توکن ساخته شده را ایجاد می کنند.

 با توجه به این موضوع که آنها اولین ایجاد کننده این استخر ها هستند، قیمت لیست شدن این جفت ارز‌ها را خودشان انتخاب میکنند، سپس با استفاده از ابزار پر قدرتی همچون دیجیتال مارکتینگ و  تبلیغات گسترده در فضای مجازی همچون اینستاگرام، توییتر، فیسبوک، تلگرام و… این پروژه ها را در دسترس مردم قرار داده و با توجه به جفت ارز بودن این توکن ها، با فروختن این جفت ارز ها به مردم، آنها را به ارز پایه (اتریوم) تبدیل کرده و پس از خالی شدن این استخرهای تقدینگی، پول ها را برداشته و فرار میکنند، در انتها مردم میمانند و توکن های بی ارزشی که هیچ پشتوانه ای ندارند.

2_ کلاهبرداری از طریق دستکاری در قرارداد توکن

در زمان نوشتن قرارداد های توکن، میتوان توابع به کار رفته در توکن را دست کاری کرد و از این روش کلاهبرداری نمود، به عنوان مثال تابع approve که در قرار داد توکن هایی بر بستر اتریوم (استاندارد ERC-20) یا بایننس کوین (استاندارد BEP-20) نوشته میشود، قابلیت نقد کردن و فروش توکن را به خریدار میدهد، این کلاهبرداران میتوانند این تابع را دستکاری کرده و با توجه به کد های جدید، فقط افرادی بتوانند این توکن ها را بفروشند که آنها تعیین میکنند، درنتیجه هر فردی که این توکن را بخرد نمیتواند آن را بفروش برساند.

بنابراین پس از فروش تمامی توکن ها توسط این کلاهبرداران، نقدینگی را از این توکن خارج کرده سپس ناپدید میشوند و خریداران بیپشوانه در پشت این توکن میمانند.

برای مثال  میتوان از توکن اسکوییدگیم که به علامت اختصاری SQIUD شناخته میشود، اشاره نمود. این توکن با جمع آوری سرمایه از سرمایه گذاران با توجه به همین روش، فروش این توکن را برای خریداران بسته و سرمایه آنها را از چنگشان در آورده است.

راگ پول چیست؟

نشانه های کلاهبرداری Rug Pull

نشانه هایی برای تشخیص این کلاهبرداری وجود دارند هرچند که نمیتوان تمامی این نشانه ها را پیدا کرد اما در ادامه به پر کاربرد ترین آنها اشاره میکنیم:

  • پامپ شدن بسیار سریع و بی دلیل یک ارز میتواند نشانه ای کافی برای شما باشد، معمولا به دلیل پایین بودن نقدینگی و حجم پایین معاملات در این توکن ها، قیمت این توکن ها با سرمایه بسیار کمی بالا رفته و پامپ میشوند و قیمت در این توکن ها به راحتی دستکاری میشود. ایجاد چنین شرایطی به راحتی به کاربران حس فومو (FOMO) را تلقین کرده و آنها را وادار به خرید این جفت ارز بی ارزش میکند.

  • ناشناس بودن توسعه دهندگان توکن ها میتواند نشانه خوبی برای شفاف نبودن پروسه یک توکن باشد زیرا توسعه دهندگان هر پروژه خود اعتبار پروژه می باشند، زمانی که بین توسعه دهندگان یک توکن و افراد مشهور و معروف در حوضه ارز های دیجیتال رابطه هایی وجود داشته باشد، حتی همین ارتباط هم میتواند به اعتبار یک پروژه بیفزاید.

  • بالا بودن سود سپرده گزاری در یک توکن میتواند چراغ خطری برای شما باشد.

  • قفل کردن دارایی های توکن به مدت مشخص میتواند اعتبار یک توکن باشد، در بیشتر پروژه های معتبر، سازندگان، دارایی های خود در استخر نقدینگی را برای مدت مشخصی قفل میکنند که این امر باعث پویایی در معاملات شده و زمانی که قیمت توکن بالا میرود، سازندگان نمیتوانند از توکن خارج شوند.

روش های جلوگیری از این نوع کلاهبرداری

روش هایی برای جلوگیری از این کلاهبردای وجود دارد که در ادامه شرح میدهیم:

1_ به سابقه افرادی که درحال تبلیغ کردن توکن های جدید هستند توجه کنید

به دلیل بی ارزش بودن و بی پشتوانه بودن این توکن ها، تنها روش فروششان در حوضه رمز ارزها تبلیغات است، این کلاهبرداران برای تبلیغات از افراد مشهور استفاده میکنند، حتما به سابقه تبلیغاتی افرادی که در حال تبلیغ یک توکن جدید هستند دقت کنید.

2_ منابع، مشخصات، مستندات و سایت پروژه را بررسی کنید

یکی از نشانه های دروغین بودن یک توکن جدید، شفاف نبودن اطلاعات ارائه شده و نبود اطلاعات کافی در مورد آن توکن میباشد. همواره وایت پیپر یک پلتفرم جدید را مطالعه کنید و از سابقه توسعه دهندگان اطلاعات کافی داشته باشید.

3_دارایی توسعه دهندگان را مورد بررسی قرار دهید

باید به این توجه داشته باشید که چند درصد از توکن ها را توسعه دهندگان دراختیار تیم سازنده یا افراد وابسته به آنان قرار می دهند. هنگامی که این عدد چشمگیر باشد، احتمال خالی کردن آن در صورت بالا رفتن قیمت وجود دارد، بنابراین، حجم بالا در عرضه این قابلیت را می دهد که بتوانند قیمت را دستکاری کنند.

4_ به کدهای پروژه توجه داشته باشید

اغلب پروژه ها کدهای هوشمند خود را به شکل عمومی منتشر می کنند و در صورت دانش کافی کدهای پروژه را مورد بررسی قرار دهید.

در این قسمت به نمونه هایی از راگ پول اشاره می کنیم:

میرکت فایننس ( Meerkat Finance)

این پروژه در مارس 2021 نسخه ای مشتق شده (fork) از پلتفرم یرن (Yearn) بود که در این پروژه 31 میلیون دارایی به سرقت رفت، این توکن به حدی کاربران را مجذوب خود کرده بود که، فرش زیر پای خود را هم فروخته و این توکن را خریداری کردند، اکانت رسمی تلگرامی این پروژه این اتفاقات را ناشی از حمله هکرها دانست در صورتی که واقعیت امر به این صورت بود: فردی که در داخل پروژه نقش داشت سرمایه خریداران را به سرقت برد.

راگ پول چیست؟

لونا ییلد (Luna Yield)

به طور ناگهانی در آگوست 2021، پلتفرم لونا ییلد در شبکه های اجتماعی و سایت فعال خود، بسته شد و سازندگان این پروژه 7 میلیون از سرمایه کابران را به سرقت بردند.

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی راگ پول، که به نوعی کلاه برداری در حوزه رمز ارزها می باشد اشاره کردیم، شما همراهان آکادمی مالی سودانه میتوانید با توضیحات ارائه شده ریسک سرمایه گذاری را پایین آورده و با آگاهی کامل از توکن مد نظر ثمره تلاش خود را در اختیار کلاهبرداران قرار ندهید.

همچنین باید توجه داشته باشید افراد معروفی که با تبلیغات در شبکه های اجتماعی همچون، اینستاگرام، تلگرام، فیس فوک و… به شما توکنی را معرفی می کنند، به دام این دسته از افراد نیوفتید زیرا این توکن ها نیازمند بررسی بیشتر می باشد، بنابراین لازمه خرید این دسته از توکن ها بررسی جامع و اشراف کامل پروژه آن ها می باشید.

سوالات متداول

نشانه های کلاهبرداری Rug Pull چیست؟

پامپ شدن بسیار سریع و بی دلیل، ناشناس بودن توسعه دهندگان، بالا بودن سود ، قفل کردن دارایی های توکن.

انواع راگ پول چیست؟

کلاهبرداری از روش استخر نقدینگی ، کلاهبرداری از طریق دستکاری در قرارداد توکن.

 

به این مقاله امتیاز بدهید
امتیاز کل: 0
تعداد شرکت کننده: 0
ارسال نظر
ad logo
CHART
چارت حرفه ای

مقالات مرتبط

وریفای(Verify) چیست؟ (احراز هویت در بازار های مالی) حدود 9 ماه قبل

وریفای(Verify) چیست؟ (احراز هویت در بازار های مالی)

ad logo
رایگان جایزه ببر