ارز دیجیتال مونرو (Monero)چیست؟ رمز ارز XMR

۱۳ آبان ۱۴۰۲
زمان مطالعه: حدود 8 دقیقه
0 نظر
24 بازدید
ارز دیجیتال مونرو (Monero)چیست؟ رمز ارز XMR

مونرو چیست؟ اطلاعات کامل ارز دیجیتال مونرو و آینده بلاکچین

مونرو در سال 2014 با هدف ارتقا حفظ حریم شخصی و تمرکززدایی و مقیاس پذیری ایجاد شده است. شفافیت و تمرکززدایی ویژگی های منحصر به فردی است که بر خلاف بانک ها و سیستم های مالی سنتی در بلاک چین بسیار مهم است. پس اطلاعات در بلاک چین شفاف هستند ولی شما ناشناس هستید، اما شما تمام نیاز های مالی و پرداخت هایتان را با رمز ارز ها انجام نمی دهید و برای استفاده از رمز ارز ها حتما به صرافی های متمرکز مراجعه می کنید که برای استفاده از آن ها مجبورید تا ابتدا اقدام به احراز هویت نمایید.

بنابراین در این سیستم حریم شخصی شما رعایت نمی شود و امکان ردیابی شما وجود دارد. مونرو پروژه ای است که برای حل این مشکل و حفظ حریم شخصی کاربران به میدان آمده تا امکان ناشناس ماندن را برای کسانی که می خواهند به دلیل شفافیت بلاک چین رصد نشوند را فراهم کند.

مونرو (Monero)چیست؟

این رمز ارز در سال 2014 به عنوان یک پروژه متن باز در حوزه حریم خصوصی راه اندازی شد که شبکه آن به دلیل ویژگی های منحصر به فرد و شفافی که دارد از محبوبیت و جذابیت جنجالی‌ای در دنیای ارزهای دیجیتال برخوردار است.

بلاک چین این رمز ارز تمرکز و تاکید ویژه ای بر تراکنش های مقاوم در برابر سانسور و حفظ حریم خصوصی دارد. نیاز به مونرو از شفافیت عملکرد بلاک چین رمز ارزهایی نظیر بیت کوین و اتریوم سرچشمه می گیرد. بلاک چین در کنار تمام مزایایی که دارند این امکان را دارند که تراکنش های انجام شده در آن ردیابی شوند. این مسئله دغدغه‌ای همگانی است که تمام افراد میل دارند که اطلاعاتشان محرمانه باقی بماند و فعالیتشان رصد نشود. مونرو با بهره‌وری از فناوری‌های بهبوددهنده حریم شخصی متنوع سعی می کند تا از ناشناس ماندن کاربرانش مطمئن شود.

ساختار مونرو چگونه طراحی شده است؟

این رمزارز بر اساس اصول غیرقابل ردیابی بود و پیوند ناپذیری (Unlinkable) ساخته شده است تا آرمان ناشناس بودن در دنیای رمزارز ها را به واقعیت تبدیل کند.

در تراکنش های این شبکه امکان برقراری ارتباط میان دو تراکنش وجود ندارد و تعیین مبدا یا مقصد وجوه وجد ندارد و به این معنا است که تراکنش ها در این اکوسیستم هم خصوصی هستند و هم غیرقابل ردیابی.

این شبکه  به طور عمدی به نحوی مبهم و غیرشفاف تنظیم شده است و با مخفی کردن آدرس ها، جزئیات تراکنش ها را ناشناس نگه می دارد. از این رو این رمزارز تبدیل به یک کوین معاوضه پذیر شده است و نگرانی‌ای برای کاربران بابت قرار گرفتن در لیست سیاه برای پذیرش آن باقی نگذاشته است.

مونرو چیست

استخراج مونرو

کاربران می توانند برای استخراج این رمز ارز به استخرهای استخراج بپیوندند و یا به تنهایی و به طور مستقل اقدام به استخراج این رمزارز کنند. نکته جالب این رمز ارز این است که برای استخراج آن نیاز به سخت افزار های قدرتمند ندارند و می توان بر روی یک کامپیوتر استاندارد با هر نوع سیستم عاملی از ویندوز تا اندروید و غیره، اقدام به استخراج آن کرد.

استخراج مونرو بسیار ساده است و همچنان امکان استخراج آن با CPU وجود دارد. و با استفاده از یارانه استاندارد و در صورت وجود یک کارت گرافیک قوی، پاداش مناسبی به دست آورده و آن را دریافت کنید.

ویژگی های مونرو

بلاک چین این رمزارز در سال 2014 به عنوان فورکی از رمزارز بایت کوین (Bytecoin) که رمزارز دیگری در جهت حفط حریم خصوصی است، راه‌اندازی شد.

این رمز ارز اولین فناوری متن بازی و پروتکل مبتنی بر کریپتونت (CryptoNote) است که به رفع برخی از کمبود های بیت کوین هدف آن است. نمونه‌ای از این کمبود ها نیاز به دستگاه های سخت‌افزاری قوی مانند اسیک ها (Asic) برای استخراج و عدم رعایت حریم شخصی در خصوص تراکنش ها است.

فناوری CryptoNote در جهت بهبود حریم خصوصی است که با کمک آدرس های ارسال و دریافت در هر تراکنش آن ها را غیرقابل ردیابی می کنند. این فناوری بر اساس الگوریتم اجماع گواه اثبات کار استفاده می کند. فناوری CryptoNote باعث می شود تا ماینر ها به دشواری از دستگاه های اسیک استفاده کنند. این فناوری گزینه مناسبی برای رمزارزهایی است که بر محرمانگی تاکید دارند.

مونرو چگونه حفظ حریم شخصی کاربران را ممکن می کند؟

در بلاک چین این رمز ارز اطلاعات مربوط به تراکنش از جمله هویت فرستنده و گیرنده و میزان رمزارز منتقل شده و تنها با یک شناسته تراکنش در دفتر بلاک چین آن قابل مشاهده است و به شکل موثری مخفی می شود. مونرو در واقع این کار را با استفاده از امضاهای حلقه ای و آدرس های مخفی ممکن کرده است.

مونرو

این رمزارز ناشناس ماندن کاربران را به یک ویژگی پیش فرض تبدیل کرده و برای آن از سه تکنولوژی مهم زیر استفاده می کند:

امضاهای حلقوی (Ring Signatures)

امضای حلقوی زمانی کار می کند که کاربری بخواهد یک تراکنش انجام بدهد و برای کاربر دیگر مونرو ارسال کند. سیستم برای اینکه مشخص نشود تراکنش از چه آدرسی ارسال شده به طور خودکار کاربران دیگر را برای امضای تراکنش انتخاب می کند. بدین ترتیب تراکنش ها مشخص نمی شوند از چه آدرسی ارسال شده‌اند زیرا تعداد زیادی از کاربران اعلام می کنند که تراکنش مربوط به آن ها است گویی که کاربران زیادی در حال انجام آن تراکنش هستند.

آدرس های پنهان (Stealth Addresses)

به کمک امضاهای حلقوی مبدا و فرستنده تراکنش ناشناس می ماند اما با آدرس های معمولی و عمومی به همچنان می توان فهمید که مقصد تراکنش کجا است. این مرحله از حریم شخصی توسط آدرس های پنهان که یکی دیگر از ارکان مهم مونرو است، انجام می شود. فرستنده از این آدرس ها استفاده می کنند تا یک آدرس تصادفی مقطعی را از طرف گیرنده تراکنش دریافت کرده و فقط از آن برای ارسال استفاده می کند، بنابراین گیرنده هم پنهان می ماند زیرا به طور موقت از یک آدرس پنهان استفاده می کند.

تراکنش های محرمانه حلقوی (RingCT)

این فناوری ها وظیفه پنهان کردن اطلاعات کاربران را دارند و وجود آنها باعث می شود محرمانگی تراکنش ها بیش از پیش تامین شود.

این پلتفرم از ترکیبی از کلید های حساب های فرستنده برای ایجاد بک امضای حلقوی استفاده می کند و به تجمیع آنها با کلیدهای عمومی بر روی بلاک چین می پردازد.

محبوبیت و استفاده مونرو در دارک وب

ناشناس ماندن نیاز اصلی افرادی است که فعالیت غیرقانونی و مجرمانه در سطح اینترنت دارند و مونرو بر این موضوع به شدت تمرکز کرده است پس گزینه مناسب این افراد برای نقل و انتقالاتشان است. البته نمی توان گفت این رمزارز تنها مورد استفاده افراد مجرم قرار می گیرد بلکه بسیاری از افراد پاک نیت و هدفی کاملا سالم به استفاده از آن می پردازند.

توکن مونرو

ابزارها و سرویس های مونرو

این رمز ارز برای تعامل با اکوسیستم خود از ابزارهای معرفی شده زیر استفاده می کند.

مرورگرهای بلاک این ابزار امکان جست و جو در بلاک چین این رمز ارز را ممکن می سازد.

تولیدکننده آدرس سرویسی برای تولید آدرس مونرو است.

شبکه، مونرو با در اختیار قرار دادن اطلاعاتی به کاربرانش امکان بررسی وضعیت شبکه را به کاربرانش می دهد.

توکن XMR

Xmr نام ارز بومی این شبکه است که برای پنهان کردن هویت فرستندگان و گیرندگان شبکه از رمزنگاری پیشرفته‌ای استفاده می کند. حفظ حریم شخصی از اولویت های اساسی توسعه دهندگان مونرو است از این رو این رمز ارز محافظت از همه کاربران و حفظ حریم خصوصی آن ها وظیفه این توکن است.

نحوه خریداری XMR

اگرچه می توان این رمز ارز را از طریق بایننس خریداری کرد اما به دلیل ماهیت XMR و قابلیت هایی که این رمز ارز در حوزه حریم خصوصی دارد همواره زیر تحت نظر قانون گذاران است از این رو فعالیت و خرید و فروش آن در صرافی ها همواره با نگرانی هایی همراه بوده است. به عنوان مثال صرافی هوبی این رمزارز را از پلتفرم خود حذف کرد. همچنین صرافی کوین بیس نیز از آن پشتیبانی نمی کند.

نتیجه گیری

Monero از مهم ترین نمونه های رمزارز های حریم خصوصی است و برای حفظ امنیت و حریم خصوصی کاربرانش از فناوری های جالب و نوینی استفاده می کند. این رمز ارز ناشناس ماندن کاربران را به بهترین نحو ممکن فراهم می کند و به دلیل قابلیت بالای آن در مخفی نگه داشتن آدرس های ورودی و خروجی همچنین مبلغ تراکنش همواره زیر ذره بین قانون گذاران قرار داشته است.

سوالات متداول

مونرو (Monero)چیست؟

این رمز ارز در سال 2014 به عنوان یک پروژه متن باز در حوزه حریم خصوصی راه اندازی شد که شبکه آن به دلیل ویژگی های منحصر به فرد و شفافی که دارد از محبوبیت و جذابیت جنجالی‌ای در دنیای ارزهای دیجیتال برخوردار است.

ساختار مونرو چگونه طراحی شده است؟

این رمزارز بر اساس اصول غیرقابل ردیابی بود و پیوند ناپذیری (Unlinkable) ساخته شده است تا آرمان ناشناس بودن در دنیای رمزارز ها را به واقعیت تبدیل کند.

به این مقاله امتیاز بدهید
امتیاز کل: 0
تعداد شرکت کننده: 0
ارسال نظر