کارمزد یا گس فی اتریوم چیست؟ چگونگی کار و محاسبه در شبکه بلاکچین

۱۳ آبان ۱۴۰۲
زمان مطالعه: حدود 9 دقیقه
0 نظر
122 بازدید
کارمزد یا گس فی اتریوم چیست؟ چگونگی کار و محاسبه در شبکه بلاکچین

کارمزد یا گس فی اتریوم چیست؟ چگونگی کار و محاسبه در شبکه بلاکچین

گس مفهومی ضروری برای انجام تراکنش های اتریوم هست، همانطور که ماشین برای حرکت به بنزین نیاز دارد اتریوم هم به گس نیاز دارد.

آشنایی با گس اتریوم از پیش نیازهایی است که قبل از هر فعالیتی در شبکه اتریوم نیاز دارید تا با آن آشنا شوید که مبادا متحمل هزینه های سنگینی چون انجام نشدن تراکنش هایمان و پرداخت اتر بیشتر، شویم.

گس اتریوم چیست؟

گس به واحدی اشاره دارد که میزان هزینه انجام عملیات های شبکه اتریوم را محاسبه میکند.

از آنجا که انجام تراکنش های شبکه اتریوم نیاز به منابع دارد، هر تراکنشی نیاز به کارمزد دارد . گس همان کارمزدی است که برای انجام موفق تراکنش های اتریوم و اجرای اسمارت کانترکت ها به آن نیاز داریم.

اسمارت کانترکت ها همان قراردادهای هوشمندی هستند که بر بستر بلاکچین اتریوم اجرا میشوند که در واقع مجموعه ای از کدهای کامپیوتری هستند که در صورت اجرای درست و دقیق تمام مفاد آن، به اجرا در می آیند و سلسله عملیاتی را به صورت خودکار توسط کامپیوتر انجام می دهند که انجام هر دستور به توان پردازشی و هزینه ای نیاز دارد که با گس اندازه گیری و پرداخت می شود.

نحوه مشخص شدن گس فی به کمک گیگا وی

گس فی با واحد پول خود شبکه اتریوم (اتر) پرداخت میشود که هزینه گس خود با گیگاوی پرداخت میشود. گیگاوی مقداری از اتر است درست مانند ساتوشی در بیت کوین که کوچک ترین واحد آن به شمار می رود، وی نیز به کوچک ترین واحد اتریوم گفته میشود. هر گیگاوی برابر با 0.0000000001 اتر ( 10-9)

برای مثال بجای آنکه بگوییم هزینه گس شما برابر 0.0000000001 اتر است میگوییم گس شما برابر 1 گیگاوی است.

گس فی چیست؟

چرا گس فی وجود دارد و به آن نیاز داریم؟

اگر بخواهیم به طور خلاصه به این سوال بپردازیم باید گفت که گس فی کمک میکند تا شبکه اتریوم امن بماند.

از آنجا که هر عملیاتی نیاز به کارمزد دارد ما می توانیم مانع از اجرای بداکتورها در شبکه شویم و از اسپم کردن یا هر اقدام تصادفی یا خصومت آمیز که منجر به هدر رفتن محاسبات و زمان و اطلاعات در شبکه شود جلوگیری کنیم. زیرا فضای بلاک ها محدود است و برای تایید و اجرای هر تراکنش نیاز به صرف منابع داریم.

از سوی دیگر هر تراکنش محدودیتی دارد و هر گس اضافی که در تراکنش ما استفاده نشود به کاربر باز میگردد.

بعد از مرج اتریوم

بعد از مرج اتریوم و هاردفورک لندن فیلد های دیگری به تراکنش ها اضافه شد. تراکنش هایی که شامل این فیلدهای جدید هستند با عنوان تراکنش های نوع دوم(type 2)

شناخته می شوند و از تراکنش هایی که با مکانیزم قبلی انجام می شوند، با نام تراکنش های نوع صفر تایپ 0 یاد می شود و آن ها را تحت عنوان لگاسی ترنساکشنز می شناسند .

قابل توجه است که مرج لندن تغییری در گس لیمیت ایجاد نکرده است و برای مثال گس لیمیت انتقال اتر همچنان برابر است با 21 هزار واحد گس. همچنین بر خلاف تصورات این آپدیت کاهش هزینه گس را در پی نداشته است و محاسبه آن را آسان تر می کند و موجب تجربه کاری بهتر می شود.

Base fee یا کارمزد پایه چیست؟

هر بلاک یک کارمزد پایه دارد یعنی کمترین میزان گس که برای انجام یک تراکنش اتریوم نیاز داریم. که برای رزرو کردن قیمت از آن استفاده میکنیم یعنی هر ***تراکنش برای اینکه واجد شرایط قرار گرفتن در یک بلاک باشد نیاز دارد تا گس حداقل به میزان بیس فی باشد.

این فاکتور مانند قیمت گس با تقاضای انجام تراکنش ها مشخص می شود و ارتباطی به نوع تراکنش ندارد. هر چه تقاضا و ترافیک بالا تر برود بیس فی و خود فی نیز بالاتر می رود. بیس فی در شبکه اتریوم سوزانده می شود و کسی آنرا ذخیره نمی کند تا از آن سود ببرد.

Priority Fee یا Tip

قبل از مرج لندن ماینر ها می توانستند تمام گس فی حتی کارمزدی را که یک بلاک شامل میشد را دریافت کنند.

اما با تغییر جدید که در انجام تراکنش ها صورت گرفته و همانطور که اشاره کردیم بیس فی سوزانده می شود پس اتریوم نیاز دارد مشوقی را برای مشارکت کنندگان این شبکه ایجاد کند.

این مشوق با نام پریاریتی فی یا تیپ شناخته می شود و در واقع مبلغی اضافی و تشویقی است که سریع تر انجام شدن تراکنشتان می شود. بدون تیپ ماینر ها ترغیب می شوند برای صرفه اقتصادی بلاک های خالی ماین کنند اگر قرار باشد همان پاداشی را دریافت کنند که بلاکی را با انجام محاسبات و تایید کردن تراکنش ها ماین کنند.

در مکانیزم گواه اثبات کار، فی به ماینر می رسید و حالا پس از مرج اتریوم این مبلغ را ولیدیتورها یا همان اعتبارسنج ها دریافت می کنند.

گس فی

Gas Limit چیست؟

گس لیمیت مفهومی است که به حداکثر میزان گسی که شما می خواهید برای تایید تراکنشتان پرداخت کنید اشاره دارد. تراکنش های پیچیده تر به قراردادهای هوشمندی با کار پیچیده تر نیاز دارند پس به گس و گس لیمیت بیشتری نیاز دارند تا یک پرداخت ساده. پس تراکنش ها بسته به نوع تراکنش هزینه های گس لیمیت متفاوتی دارند.

یک انتقال استاندارد اتر به حداکثر گس لیمیتی با 21،000 نیاز دارد.

اگر گس لیمیت شما کمتر میزان مورد نیاز تعیین شده باشد تراکنشتان برگشت می خورد اما هزینه ای به شما عودت داده نمی شود زیرا که ماینر کار خود را انجام داده و پاداش را دریافت خواهد کرد در عوض اگر گس لیمیت شما بیشتر از میزان مورد نیاز تعیین شده باشد مبلغ اضافه پس از انجام تراکنش به شما باز پرداخت خواهد شد.

Max fee

برای انجام تراکنش بر روی شبکه کاربر می تواند مقداری حداکثری را برای پرداخت گس و اجرا شدن تراکنش خود تعیین کند . این پارامتر اختیاری تحت عنوان مکس فی شناخته می شود . برای یک تراکنش مکس فی باید جمع بیس فی و تیپ باشد . فرستنده تراکنش تفاوت میان مکس فی و جمع واقعی بیس فی و تیپ را معین می کند.

دلیل هزینه زیاد گس فی شبکه اتریوم و راههای کاهش دادن آن

هزینه گس فی به محبوبیت و تقاضای اتریوم مربوط می شود هر چه تقاضا برای خرید و انجام تراکنش بر بستر اتریوم بیشتر باشد قیمت اتر افزایش یافته و همچنین برای انجام تراکنش ها نیاز به پرداخت گس بیشتری به ولیدیتور داریم تا تراکنش های مارا سریع تر تایید کند.

 همچنین عامل دیگری که در تعیین هزینه گس نقش دارد نوع عملیاتی است که قصد انجام آن را داریم؛ هر عملیات نیاز به کارمزد و هزینه مشخص خود را دارد؛ تراکنش ها شامل محاسبات، ذخیره سازی یا تغییر اطلاعات یا انتقال توکن ها(دارایی های دیجیتالی که در بلاکچین های دیگری ساخته شده اند) دارند که با رشد دی اپ ها یا همان اپلیکیشن های غیر متمرکز (برنامه های غیر متمرکزی که در بستر پلتفرم اتریوم قدرت گرفته و توسعه یافته اند که عملکرد آنها به وسیله قراردادهای هوشمند امکان پذیر میباشد) مقدار عملیات هایی که یک قرارداد هوشمند نیاز دارد نیز افزایش می یابد که بدان معنا است که هر تراکنش نیاز به فضای بیشتری برای اشغال فضا و ذخیره سازی اطلاعت در بلاک است که منجر به افزایش گس می شود.

اگر به شما به دنبال راهی برای پایین آوردن هزینه تراکنش هایتان هستید باید به دنبال نکاتی باشید تا اهمیت تراکنشتان را بالا ببرید.

ماینر ها مشتاق آن هستند تا تراکنش هایی که کارمزد بیشتری پرداخت می کنند را تایید کنند زیرا هزینه ای را که پرداخت میکنید نگه میدارند و سود می کنند پس تمایل کمتری دارند تا تراکنش های با کارمزد کم را اجرا کنند.

برای پایین آوردن هزینه گس میتوانید از ابزار های متفاوتی استفاده کنید:

  • Etherscan (برای برآورد قیمت گس یک تراکنش)

  • از اتریوم لایه دوم استفاده کنید

  • ETH Gas station (قیمت گس یک تراکنش را برآورد می کند و نرخ گس فی مارکت ها و دکس های مختلف را مقایسه می کند)

  • استفاده از شبکه omg

  • استفاده از پروتکل zkSync

گس فی اتریوم چیست؟

نتیجه گیری

گس کارمزدی است که برای انجام موفق قرارداد های هوشمند یا تایید تراکنش هایتان نیاز به آشنایی با آن دارید تا از وقوع ضرر های ناخواسته احتمالی جلوگیری کنید برای مثال ممکن است تراکنش به مدت طولانی در حالت پندینگ قرار بگیرد و انجام نشود.

هزینه گس براساس میزان محبوبیت اتریوم و ترافیک کاربران برای انجام تراکنش هایشان در شبکه اتریوم محاسبه می شود و شما می توانید با بالا بردن تیپ اهمیت تراکنش خود را بالا برده برای ولیدیتورها جلب توجه کنید تا تراکنشتان با سرعت بیشتری انجام شود.

سرج زنجیره جانبی و شاردینگ را به اتریوم معرفی می کند و برای سال 2023 برنامه ریزی شده است. همچنین زمان و هزینه های تراکنش را کاهش می دهد.

 

سوالات متداول

Gas Limit چیست؟ 

گس لیمیت مفهومی است که به حداکثر میزان گسی که شما می خواهید برای تایید تراکنشتان پرداخت کنید اشاره دارد.

گس اتریوم چیست؟

گس به واحدی اشاره دارد که میزان هزینه انجام عملیات های شبکه اتریوم را محاسبه میکند.

 

به این مقاله امتیاز بدهید
امتیاز کل: 0
تعداد شرکت کننده: 0
ارسال نظر