سود هر سهم (EPS) چیست؟ فرمول و محاسبه آن

۱۳ آبان ۱۴۰۲
زمان مطالعه: حدود 7 دقیقه
0 نظر
301 بازدید
سود هر سهم (EPS) چیست؟ فرمول و محاسبه آن

سود هر سهم (EPS) به چه معناست و چه کاربردی در بورس دارد؟

هر بازاری اصطلاحات مخصوص به خود را به همراه دارد و معامله گران و تحلیلگران در بازارهای مالی همچون فارکس، کریپتو، بورس اوراق بهادار تهران، ارز و… سرمایه گذاران می بایست آشنایی و اطلاعات کافی در حوزه بازارهای مالی داشته باشند.

در این مقاله به اصطلاحات تخصصی بازار بورس اوراق بهادار تهران میپردازیم. معامله گران می توانند  با این دسته از اصطلاحات بازار مالی علم خود را افزایش داده و درصد موفقیت (وین ریت) معاملات خود را بالا ببرند.   

سود هر سهم یا EPS چیست؟

اگر شما جزوی از فعالان بازار سرمایه ایران هستید باید با کلمه سود هر سهم یا EPS آشنایی داشته باشید.EPS یکی از اصلی ترین مفاهیمی است که بر قیمت سهام شرکت ها تاثیر می گذارد.

EPS مخفف عبارت (Earn Per Share) است که به معنای کسب سود در هر سهم می باشد. به طور کلی درآمد یک شرکت در پایان سال مالی را بر تعداد سهام شرکت تقسیم کنیم، در واقع EPS شرکت را محاسبه کرده ایم.

بنابراین هر چه میزان عملکرد یک شرکت افزایش یابد و روند سود سازی خوبی به همراه داشته باشد. می توانیم سهام شرکت مد نظر را در سبد سرمایه گذاری خود قرار دهیم.

لازم به ذکر است با فرا گرفتن سود هر سهم (EPS) نیازمند پارامتر های مثبتی در جهت خریداری سهام یک شرکت باید چک کنید و تنها EPS را نمی توانید پارامتر محکمی در جهت سرمایه گذاری خود قرار دهید.

سود هر سهم یا EPS چیست؟

کاربرد EPS بورس اوراق بهادار تهران

معامله گران  قادراند با استفاده از EPS عملکرد فعلی شرکت و عملکرد شرکت در سال های متوالی را مورد بررسی قرار دهند.در واقع با بررسی عملکرد شرکت مد نظر در سال های متوالی میزان رضایت معامله گران را نسبت به خرید سهام بالا برده یا بلعکس معامله گران از خرید سهام مد نظر، صرف نظر می کنند.

به طور مثال: پالایش نفت تهران در طی چند سال اخیر سیکل صعودی خوبی را در عملکرد شرکت خود ایجاد کرده است، چرا که در این حالت سرمایه‌گذاران سودآوری شرکت را بیشتر از ارزش سهام تشخیص داده و از این رو تمایل دارند در شرکت پالایش نفت تهران سرمایه‌گذاری کنند از این رو توجه داشته باشید شرکت هایی  که EPS آنها روند منظمی ندارند، سرمایه‌گذاران کمتری را به خود جذب خواهند کرد.

فرمول محاسبه سود سهام (EPS)

فرمول EPSرا می توانید از سود خالص شرکت در بازه 12 ماهه را  بر تعداد کل سهام شرکت تقسیم کرده در نتیجه سود خالص هر برگه سهام یا EPS آن را بدست آورید.

برای محاسبه دقیق تر این عدد میتوانید از میانگین وزنی تعداد سهام در جریان دوره مربوطه کمک بگیرید، زیرا احتمال دارد با گذشت زمان سهام شرکت تغییر پیدا کرده باشد. با این کار می توان به عدد دقیق تری برای سود سهام (EPS) دست یافت.

فرمول eps

سود سهام یا EPS را در کجا می توانیم مشاهده کنیم؟

سرمایه گذارانی که تمایل به محاسبه سود سهام ندارند می توانند سود سهام هر شرکت را به دو روش مشاهده نمایند:

  • مراجعه به سایت مدیریت فناوری بورس تهران یا به اصطلاح TSETMC
  • مراجعه به سایت کدال

حالت اول: ابتدا TSETMC را در گوگل خود سرچ کرده و در قسمت جستجو سهام شرکت مورد نظر را سرچ کنید و می توانید عدد بدست آمده را مشاهده نمایید همچنین در نوار بالا عبارت EPS را کلیک کرده و در طی سال های متوالی درصد تغییرات سهام شرکت مدنظر را مشاهده می نمایید.

سود سهام

به عکس زیر توجه کنید، EPS سهام شرکت شتران را مشاهده می نمایید.

سود سهام

حالت دوم: ابتدا کدال را در گوگل سرچ کرده و در قسمت جستجو سهام مدنظر را سرچ نمایید، گزینه صورت های مالی را انتخاب می کنید و عبارت”سود و زیان خالص هر سهم_ریال” را مشاهده می نمایید.

سود سهام

انواع سود سهام

EPS را به دو دسته پیش بینی شده و محقق شده تقسیم بندی نمود.

سود سهام پیش بینی شده

در ابتدای سال شرکت موظف است با ارقام برآورده شده، درآمد هر سهم را پیش بینی نماید به عبارتی ساده تر یعنی پیش بینی شرکت به این صورت می باشد که در آخر سال به عدد و ارقام اعلام شده دست خواهد یافت به این عنوان تحت عنوان EPS پیش بینی شده می نامند.

عددی که در سایت TSETMC مشاهده می نمایید عدد پیش بینی شده می باشد، از این رو هیچ ضمانتی وجود ندارد که در پایان سال شرکت مد نظر به این عدد دست یابد.

سود سهام محقق شده

سود سهام محقق شده یعنی سود شرکت در پایان سال مالی گذشته موفق به کسب آن شده است. در واقع با پایان سال مالی، کارشناسان با محاسبه درآمدها و هزینه‌های شرکت، عملکرد واقعی شرکت را بررسی نموده و مقدار EPS تحقق یافته شرکت در پایان سال را محاسبه می کنند.

چنانچه سودسهام محقق شده کمتر از سود سهام پیش بینی شده باشد می توان عوامل اقتصادی یا رکود اقتصادی عنوان کرد اما اگر سود سهام محقق شده بیشتر از سود سهام پیش بینی شده باشد می توان ارائه راهکار جدیدی در جهت توسعه شرکت در نظر گرفت.

سود سهام بالا خوب است یا نه؟

 سود سهام بالا نشان دهنده سود آوری شرکت می باشد اما به این معنا نمی باشد که  سود سهام بالا نشان دهنده ارزشمندی سهام شرکت است، برای درک این موضوع نظر شما را به یک مثال جلب می کنم:

شرکت پالایش تهران با نماد معاملاتی شتران و شرکت پالایش نفت بندرعباس با نماد معاملاتی شبندر هر دو به سودی برابر دست یافتند، این امر در حالی است که حجم سرمایه شرکت پالایش تهران چندین برابر سرمایه شرکت پالایش نفت بندرعباس است.

پس می توان نتیجه گرفت که در انتخاب یک سهم تمامی پارامترهای را به جهت سرمایه گذاری باید در نظر بگیرید و به یک پارامتر قوی بسنده نکنید.

سود سهام (EPS) پس از افزایش سرمایه

اصولا شرکت ها پس از افزایش سرمایه با کاهش EPS مواجه میشوند، دلیل این امر را می توان افزایش تعداد سهام شرکت در نتیجه افزایش سرمایه دانست که در مجموع منجر به کاهش سود تخصیص یافته هر برگه سهم می گردد.

این کاهش را می توان با افزایش سودآوری شرکت جبران کرد. درواقع شرکتی که جهت توسعه فعالیت‌های خود دست به افزایش سرمایه می‌دهد قطعا برنامه‌ای از پیش تعیین شده برای پیشرفت وضعیت سودآوری شرکت در آینده دارد و به زودی می‌تواند این کاهش را جبران نموده و مجدد به سود سهام مناسب برسد.

 EPS چیست؟

نتیجه گیری

در این مقاله با مفهوم سود هر سهم یا EPS آشنا شدید و نحوه سرمایه گذاری در بازار سرمایه که صرفا یک پارامتر برای انتخاب سهام میباشد و به جهت سرمایه گذاری کافی نیست. هر چه پارامتر یا دلیل شما برای سرمایه گذاری سهام بیشتر باشد پرتفوی شما در بلند مدت از عملکرد خوبی برخوردار می گردد.

شما می توانید با استفاده از سایت کدال و مهارت خود در بازار سهام، میزان سود معقولی کسب کنید بنابراین با آگاهی و اطلاعات کامل به این بازار ورود کنید تا سرمایه گذاری شما منجر به ضرر نشود.

سوالات متداول

سود هر سهم یا EPS چیست؟

EPS مخفف عبارت (Earn Per Share) است که به معنای کسب سود در هر سهم می باشد. به طور کلی درآمد یک شرکت در پایان سال مالی را بر تعداد سهام شرکت تقسیم کنیم، در واقع EPS شرکت را محاسبه کرده ایم.

سود سهام یا EPS را در کجا می توانیم مشاهده کنیم؟

مراجعه به سایت مدیریت فناوری بورس تهران یا به اصطلاح TSETMC، مراجعه به سایت کدال.

به این مقاله امتیاز بدهید
امتیاز کل: 3
تعداد شرکت کننده: 1
ارسال نظر