کندل استیک چیست؟ آموزش انواع الگوهای کندل استیک در تحلیل

۱۳ آبان ۱۴۰۲
زمان مطالعه: حدود 11 دقیقه
0 نظر
279 بازدید
کندل استیک چیست؟ آموزش انواع الگوهای کندل استیک در تحلیل

کندل استیک چیست؟ آموزش انواع الگوهای کندل استیک در تحلیل

کندل استیک در بین تحلیل گران و فعالان بازار های سرمایه بسیار پر استفاده و پر کاربرد است، در این مقاله به شرح کامل کندل و الگوهای کندلی میپردازیم.

کندل چیست؟

کندل (candle) در لغت به معنای شمع و کندل استیک (Candlesticks) به معنای شمعدان است، که در بازار های اقتصادی برای اولین بار توسط تاجران برنج ژاپنی مورد استفاده قرار گرفته است، یکی از حالت های نمایش تغییرات قیمت در هر پلتفرم تحلیلی، حالت کندلی یا کندل استیک است.

به علت دقت بالا در نمایش اطلاعات قیمتی در این حالت از نمودار، امروزه بیشترین حالت استفاده در بین حالات مختلف نموداری را حالت کندلی دارد.

اجزای تشکیل‌دهنده کندل چیست؟

کندل ها از چهار قسمت: قیمت بازگشایی ، قیمت بسته شدن ، بالاترین قیمت و پایین ترین قیمت، تشکیل شده اند. که در نمودار ها معمولا به Open، Close، High ،Low شناخته میشوند.

به حد فاصل بین قیمت بازگشایی و قیمت بسته شدن، بدنه یا Body میگویند، زمانی که قیمت بازگشایی پایین تر از قیمت بسته شدن باشد، اصطلاحا کندل سبز و مثبت است و در مقابل اگر قیمت بازگشایی بالاتر از قیمت بسته شدن باشد کندل قرمز و منفی بسته میشود. البته در برخی از نمودارها این کندل ها تو خالی و تو پر میباشد که کندل های تو خالی مثبت و کندل های تو پر، منفی و کاهشی هستند.

زمان هایی که قیمت در بالا و یا پایین بدنه کندل در حال نوسان بوده است، تبدیل به سایه (Shadow) میشود، پس در نتیجه کندل از بدنه و سایه ها تشکیل شده است.

کندل استیک چیست

 الگو های کندلی

در نمودار های قیمتی، با قرارگیری برخی از کندل ها در کنار هم انواع الگو برگشتی شکل میگیرد، بسیاری از معامله گران در بازار های مالی تنها با استفاده ازهمین الگو ها معاملات خود را باز میکنند و موفق هم هستند.

برای موفقیت در بازار های مالی کافیست استراتژی مناسب خودتان را بیابید و با تلاش و تمرین به تجربه لازم برای موفقیت در بازار برسید.

در ادامه به تشریح کامل تمام الگو های کندلی میپردازیم، دقت داشته باشید که بررسی های ما در ادامه بر روی کلمه بازار میباشد ولی شما میتوانید این الگو ها را بر تمامی دارایی های دیگر تعمیم دهید.

انواع الگوهای کندل استیک

1_ ماروبزو (Marubozu)

 این الگو به دو دسته تقسیم میشود:

  • ماروبزو صعودی: این الگو، زمانی دیده میشود که بازار با قدرت در حال صعود باشد و در یک کندل با بدنه ای بلند، هیچ سایه ای وجود نداشته باشد و یا سایه ای بسیار ناچیز دیده شود که بتوان از آن چشم پوشی کرد.

این الگو فشار خرید بالا را در دارایی مورد نظر نشان میدهد، بدین منظور که خریداران در بازار قدرت بسیار بالایی را دارند.

  • ماروبوزو نزولی: ماروبوزو نزولی، زمانی رخ میدهد که بازار با قدرت در حال ریزش و نزول باشد به طوری که در یک کندل با بدنه ای بلند هیچ سایه ای وجود نداشته باشد و یا سایه ای بسیار نا چیز باشد که بتوان از آن چشم پوشی کرد.

کندل چیست؟

2_ دوجی (Doji)

این الگو زمانی دیده میشود که بازار علی رقم نوسان قیمتی ، قیمت بازگشایی و بسته شدنش با هم برابر باشند و یا فاصله بسیار اندکی از هم داشته باشند. این الگو نشان دهنده بی تصمیمی بازار و بی جهتی بازار است.

کندل چیست؟

دوجی به چهار دسته تقسیم میشود که در ادامه به آن ها میپردازیم:

  • دوجی پایه بلند (Long Leg Doji)، سایه های بالا و پایین در آن دوجی بلند هستند.

  • دوجی سنجاقک (Dragonfly Doji)، تمام سایه این الگو در پایین کندل دیده میشود.

  • دوجی سنگ قبر (Grave Stone Doji)، تمام سایه این الگو در بالای کندل قرار دارد.

  • دوجی چهار قیمت (Fuor Price Doji)، این دوجی سایه ای ندارد و تقریبا هر چهار قیمت یک کندل با هم برابرند.

انواع کندل دوجی

3_ پوشاننده صعودی (Bullish Engulfing) و پوشاننده نزولی (Bearish Engulfing)

این الگو یک الگوی دو کندلی است به طوری که بدنه کندل دوم باید بیش از 50 درصد بدنه کندل قبل را بپوشاند در این صورت احتمال تغییر روند وجود دارد، اگر کندل دوم سبز باشد این الگو صعودی و اگر کندل دوم قرمز باشد این الگو نزولی است و ممکن است از همان ناحیه قیمت برگشته و تغییر روند دهد.

معمولا این الگو در حالات برگشتی قیمت استفاده میشود به گونه ای که در صورت رسیدن قیمت به یک مقاومت یا حمایت تغییر روند داده و پس از آن مجدد به آن قیمت بازگشته تا سفارشات را تکمیل کند، این الگو در این مواقع بسیار به چشم میخورد.

کندل پوشاننده

4_ چکش (Hammer) و چکش معکوس (Inverse Hammer)

یکی از پر کاربردترین الگو های شمعی در بازار الگوی Hammer یا چکش است، که در بازار به تعداد بسیار بالایی دیده میشود، زمانی که یک کندل از بالا سایه (shadow) نداشته باشد یا بسیار کوچک باشد و بدنه تا دو سه برابر از سایه کوچکتر باشد این الگو، چکش میباشد.

دقیقا با همین شرایط اگر بدنه در پایین و سایه در بالا باشد، الگوی چکش معکوس (Inverse Hammer) ایجاد میشود.

این دو الگو در انتهای روند های نزولی دیده میشود.

کندل چکشی چیست؟

5_ مرد به دار آویخته (Hanging Man)

دقیقا در نقطه مقابل الگوی چکش (Hammerالگوی مرد به دار آویخته قرار دارد، زمانی که در سقف قیمتی این الگو دیده شود ممکن است، از همان نقطه شاهد ریزش قیمت باشید.

در این الگو بدنه در بالای کندل قرار دارد و سایه پایین است، سایه دو تا سه برابر بدنه ارتفاع دارد.

این الگو نیز یکی از پر کاربرد ترین الگو ها در بین اهالی بازار است.

کندل مرد به دار اویخته

6_ ستاره دنباله‌دار (Shooting Star)

این الگو، ستاره الگو های کندلی است و میتوان گفت یکی از پر کاربرد ترین الگو ها در سبک تحلیل با کندل ها است.

الگوی ستاره دنباله دار در انتهای یک روند صعودی دیده میشود و معمولا پس از دیده شدن این الگو در بازار فروشندگان وارد بازار میشوند.

این الگو مانند الگوی مرد به دار آویخته میباشد فقط جای بدنه با سایه عوض شده است به عبارتی طول سایه دو تا سه برابر طول بدنه است و در پایین کندل سایه وجود ندارد و سایه در بالای این الگو میباشد.

یکی از معتبر ترین الگو های کندلی همین الگو میباشد و تریدر های بسیاری از این الگو در معاملاتشان کمک میگیرند.

کندل ستاره دنباله دار چیست؟

7_ ستاره صبحگاهی (Morning Star) و ستاره شامگاهی (Evening Star)

ستاره صبحگاهی در انتهای روند های نزولی قرار دارد و ستاره شامگاهی در انتهای روند های صعودی قرار دارد، پس از مشاهده این الگو تغییر روند امکان پذیر است.

این الگو ها الگو های سه کندلی هستند به صورتی که:

  • کندل اول در جهت روند و پر قدرت میباشد.

  • کندل دوم بدنه و سایه بزرگی ندارد و تا حدی شبیه به یک کندل دوجی است.

  • کندل سوم در جهت مخالف روند است و قدرت بالایی دارد.

اگر در این الگو کندل دوم دقیقا دوجی باشد یک الگوی ستاره صبحگاهی دوجی و یا یک الگوی ستاره شامگاهی دوجی شکل گرفته است.

کندل ستاره دنباله دار چیست؟

8_ فرفره یا اسپینینگ تاپ (Spinning Top)

این الگو نیز تقریبا شبیه به الگوی دوجی است با این تفاوت که طول بدنه آن مقداری بزرگ تر از دوجی میباشد و دقیقا ویژگی های الگوی دوجی را دارد.

در این الگو قدرت خریداران و فروشندگان تقریبا با هم برابر است و اگر در کندل های بعدی این الگو تایید شود معمولا الگویی قوی برای تغییر روند می باشد.

این الگو نیز در دو حالت صعودی و نزولی دیده میشود.

هر آنچه تعداد این کندل ها در کنارهم بیشتر باشد، نشان دهنده تردید بیشتر و خنثی بودن بازار است.

کندل فرفره چیست؟

9_ هارامی صعودی (Bullish Harami) و هارامی نزولی (Bearish Harami)

هارامی یک کلمه ژاپنی است و به معنای باردار بودن است، این الگو نیز یک الگوی دو کندلی است و زمانی که بدنه کندل دوم کاملا در بدنه کندل قبل قرار بگیرد، این الگو شکل میگیرد. به اصطلاح کندل اول مادر و کندل دوم فرزند آن مادر میباشد.

اگر کندل مادر قرمز یا منفی بوده و فرزند مثبت باشد هارامی صعودی و اگر مادر مثبت باشد و فرزند منفی هارامی نزولی، تشکیل شده است.

کندل هارامی چیست؟

10_ خط نافذ / سوزنی (Piercing Line) و ابر سیاه (Dark Cloud Cover)

الگوی خط نافذ یک الگوی صعودی دو کندلی بوده و زمانی رخ میدهد که کندل اول کندلی با بدنه بلند و نزولی باشد و کندل دوم کندلی قدرتمند صعودی به طوری که در بالا تر از 50 درصد کندل اول قیمت بسته شود.

هرچقدر که طول کندل ها در این الگو بلند تر باشد، الگو قدرتمند تر عمل میکند.

الگوی ابر سیاه هم دقیقا همین شرایط را داراست اما در جهت مخالف یعنی این الگوی دو کندلی دقیقا معکوس الگوی خط نافذ است.

این الگو در انتهای روند صعودی دیده شده و میتواند شروع کننده روند نزولی باشد.

 کندل خط نافذ و ابر سیاه چیست؟

11_ تاسوکی صعودی (Upside Tasuki Gap) و تاسوکی نزولی (Downside Tasuki Gap)

این الگو ها الگو های سه کندلی هستند، به گونه ای که در تاسوکی صعودی یک کندل قرمز در کنار دو کندل سبز قبلی خود قرار میگیرد به شرط آن که کندل اول بدنه ای بلند و پر قدرت داشته باشد و کندل دوم، قیمت بازگشاییش بالاتر از قیمت بسته شدن کندل اول باشد، یعنی بین کندل اول و کندل دوم گپ وجود داشته باشد. کندل سوم کندلی قرمز باشد که قیمت بسته شدنش در گپ به وجود آمده باشد.

در تاسوکی نزولی دقیقا معکوس تاسوکی نزولی است، یعنی دو کندل قدرتمند نزولی که بین آن ها گپ وجود دارد و کندل سوم کندلی سبز است که قیمت پایانی اش در آن گپ باشد.

گپ ها در بازار های مالی جایگاه ویژه ای برای تریدر ها دارد، بیشتر تریدر ها به گپ ها توجه میکنند و آن ها را ناحیه های مقاومتی و حمایتی مهم و قوی میدانند، این الگو از الگو هایی است که بر پایه گپ قیمتی ایجاد میشود.

کندل تاسوکی چیست؟

12_ سه سرباز سفید (Three White Soldiers) و سه کلاغ سیاه (Three Black Crows)

این دو الگو، از الگو های سه کندلی هستند به گونه ای  که زمانی سه کندل پر قدرت با بدنه های بلند در کنار همدیگر قرار بگیرند، شروع یک روند پر قدرت را نوید میدهند.

اگر این سه کندل سبز باشند الگوی سه سرباز سفید و اگر قرمز و نزولی باشند سه کلاغ سیاه نام میگیرند.

کندل سه کلاغ و سه سرباز چیست؟

ترکیب کندل ها

گاهی شما در چارت های دارایی های مختلف هیچکدام از این الگو ها را مشاهده نمیکنید و فکر میکنید که این الگو ها در آن بازار یا دارایی مد نظر شما وجود ندارند. اما اگر با دقت به نمودار ها نگاه کنید متوجه یکی از مهم ترین ویژگی های بازار های مالی استاندارد میشوید و آن هم ویژگی فرکتالی بودن بازار است.

کافیست تا چند کندل را باهم ترکیب کنید، آنگاه متوجه میشوید که در نمودار تمامی الگو های کندل استیکی را مشاهده میکنید.

ترکیب کندل چیست؟

به عنوان مثال اگر شما دو کندل الگوی خط نافذ را با هم ترکیب کنید الگوی تک کندلی چکش را مشاهده خواهید کرد.

برای ترکیب کردن کندل ها برای هر چندتا کندل کافیست: ابتدا قیمت بازگشایی کندل اول را در نظر بگیرید سپس قیمت بسته شدن کندل آخر هم در نظر بگیرید آنگاه این دو قیمت به ترتیب قیمت بازگشایی و قیمت بسته شدن در کندل ترکیب شده شما میباشند، تمامی نوسانات قیمت در بالا و پایین این دو قیمت سایه های بالا و پایین این کندل ترکیب شده هستند.

نتیجه گیری

پرکاربرد ترین نوع نمودار و چارت، نمودار های کندلی هستند، به همین علت باید برای معاملات اصولی و سوده به بهترین شکل ممکن، چارت و نمودار کندلی را شناخته و با دیدی باز به چارت معاملات خودتان را انجام بدهید.

در این مقاله سعی کردیم به بهترین حالت ممکن بحث کندل استیک را برای شما شرح دهیم، تا هیچ مبحث ناگفته ای باقی نماند.

سوالات متداول

کندل چیست؟

کندل (candle) در لغت به معنای شمع و کندل استیک (Candlesticks) به معنای شمعدان است، که در بازار های اقتصادی برای اولین بار توسط تاجران برنج ژاپنی مورد استفاده قرار گرفته است

اجزای تشکیل‌دهنده کندل چیست؟

کندل ها از چهار قسمت: قیمت بازگشایی ، قیمت بسته شدن ، بالاترین قیمت و پایین ترین قیمت، تشکیل شده اند. که در نمودار ها معمولا به Open، Close، High ،Low شناخته میشوند.

به این مقاله امتیاز بدهید
امتیاز کل: 5
تعداد شرکت کننده: 4
ارسال نظر
ad logo
CHART
چارت حرفه ای

مقالات مرتبط

پولبک(Pullback) و اصلاح قیمت چیست؟ به زبان ساده حدود 9 ماه قبل

پولبک(Pullback) و اصلاح قیمت چیست؟ به زبان ساده

آموزش واگرایی و همگرایی در تحلیل تکنیکال

آموزش واگرایی و همگرایی در تحلیل تکنیکال

ad logo
رایگان جایزه ببر

پر بازدید ترین مقالات