ایردراپ (Airdrop) چیست؟چگونه ارزدیجیتال رایگان دریافت کنیم؟

۱۳ آبان ۱۴۰۲
زمان مطالعه: حدود 8 دقیقه
0 نظر
58 بازدید
ایردراپ (Airdrop) چیست؟چگونه ارزدیجیتال رایگان دریافت کنیم؟

ایردراپ (Airdrop) ارزهای دیجیتال چیست؟ دریافت رایگان ارز های دیجیتال

یکی از اصطلاحات پر کاربرد و پر نقش در دنیای رمز ارزها ایردراپ (Airdrop) می باشد، در معنای لغوی، ایردراپ به معنای پرت کردن در هوا است اما در بازار رمز ارز ها نقش تبلیغات و معرفی یک ارز جدید را ایفا میکند و برای اطلاع رسانی و تبلیغات ارز های جدید، سازنده ها از این روش استفاده میکنند.

اگر بخواهیم یک توضیح مختصر از نحوه عملکرد این روش تبلیغاتی داشته باشیم میتوان این گونه بیان کرد که: سازنده پروژه های جدید در حوضه رمز ارز ها برای آن که در بین کاربران دنیای ارز های دیجیتال شناخته شوند، در ازای انجام کارهایی از طرف شرکت کنندگان در این طرح یا به صورت قرعه کشی، به کاربران و شرکت کنندگان رمز ارز رایگان هدیه میدهند.

با ایردراپ، توکنی جدید در بین کاربران بازار ارز های دیجیتال شناخته شده و این سازندگان به اهداف تبلیغاتی خود دست پیدا میکنند، در ادامه مقاله به شرح کامل ایردراپ در بازار ارزهای دیجیتال میپردازیم.

ایردراپ در کریپتوکارنسی چگونه کار میکند؟

به طور کلی ایردراپ یک روش تبلیغاتی موثر و کارا برای تیم و سازندگان یک توکن جدید در بازار ارز های دیجیتال است. این توسعه دهندگان مقداری از توکن خود را به صورت رایگان توزیع میکنند که همین باعث جذب مخاطبان و کاربران به توکن آن ها میشود.

یا به عبارتی ایردراپ راهی برای به دست آوردن ارزهای دیجیتال بدون خرید آن است، ممکن است پس از شرکت در این ایردراپ ها برنده شده و تعدادی از آن توکن را در ازای پاداشی برای تبلیغات دریافت کنید.

ممکن است این پاداش برای ثبت نام شما در یک خبرنامه، دنبال کردن صفحات مجازی آن پروژه یا راه های دیگر جلب توجه پروژه های جدید باشد، البته در برخی از این ایردراپ ها به جای توکن معمولی توکن حاکمیتی (governance tokens) جایزه داده میشود که علاوه بر ارزش پولی آن حق اظهار نظر در تصمیم گیری های مهم پروژه را هم به شخص برنده میدهد.

 ایردراپ چیست ؟

مزایا و معایب ایردراپ چیست؟

ایردراپ در بازار رمز ارز ها راهی خوب برای به دست آوردن رایگان ارز های دیجیتال است و میتواند دارایی شما را بدون هیچ هزینه ای افزایش دهد، البته ممکن است این توکن ها خیلی زود بی ارزش شوند پس برای جلوگیری از این امر میتوانید قبل از شرکت در آن، در مورد پروژه تحقیق کنید.

البته خطراتی همچون دزدیده شدن اطلاعات کیف پول شما توسط کلاهبرداران این حوضه به چشم میخورد که باید قبل از شرکت کردن در این ایردراپ ها، اطلاعات نسبی و خوبی از آن ها داشته باشید.

اگر دوست دارید در پروژه های جدید حوضه ارزهای دیجیتال شرکت داشته باشید و از همراهی بازار رمز ارزها لذت میبرید حتما به شما توصیه میکنیم در ایردراپ های ارزشمند شرکت کنید.

انواع ایردراپ در بازار رمز ارزها

ایردراپ در بازار کریپتوکارنسی چهار روش رایج دارد که به شرح زیر است:

 1. ایردراپ استاندارد (Standard Airdrop)

 2. ایردراپ انحصاری (Exclusive Airdrop)

 3. هولدر ایردراپ (Holder Airdrop)

 4. ایردراپ بونتی (Bounty Airdrop)

ایردراپ استاندارد (Standard Airdrop)

در این نوع ایردراپ پس از اتمام فرایند قرعه کشی مقداری سکه و یا توکن به ولت برندگان واریز میشود.

معمولا توسعه دهندگان برای ثبت نام افراد در سایت یا پروژه هایشان از این روش استفاده میکنند و با این روش کاربر جذب میکنند.

به عنوان مثال شما باید در سایت این توکن با نام کاربری و رمز عبور جدید ثبت نام کنید و سپس آدرس کیف پولتان را در قسمتی از پروفایلتان در سایت قرار دهید.

ایردراپ چیست؟ نحوه دریافت آن چگونه است؟

ایردراپ انحصاری (Exclusive Airdrop)

این نوع ایردراپ برای افرادی که سابقه و فعالیت خوبی در یک پروژه یا یک حوضه داشته اند استفاده میشود، به عنوان مثال صرافی یونی سواپ در سال 2020 به کاربران وفادار و ممتازش 2500Uni هدیه داد.

هولدر ایردراپ (Holder Airdrop)

این ایردراپ برای افرادی است که باید یک ارز مشخص را حداقل برای مدت مشخصی هولد میکردند سپس به ازای این سرمایه گذاری به آن ها مقداری از یک ارز خواص جایزه داده میشد که به این نوع ایردراپ، هولدر ایردراپ گفته میشود.

البته دقت داشته باشید که به همه هولدر ها این ایردراپ تعلق نمیگیرد و باید طبق قوانین و دستورات مشخص شده ارز مورد نظر در یک صرافی خواص یا یک ولت خاص نگه داری شوند.

ایردراپ بونتی (Bounty Airdrop)

این ایردراپ هم مانند ایردراپ استاندارد یک روش برای تبلیغات یک توکن یا یک ارز جدید است به گونه ای که کاربر باید برای دریافت این جایزه در برخی از فرایند های تبلیغاتی شرکت کند، برخی از این فرایند ها عبارتند از:

 • ثبت نام در خبرنامه های مشخص شده

 • مشارکت در بحث ها و انجمن های پروژه مورد نظر

 • به اشتراک گذاری یک استوری در قالب ارز یا توکن جدید در فضای مجازی

 • اشتراک گذاری پست پروژه مورد نظر در شبکه های مجازی مانند اینستاگرام، توییتر، فیسبوک و…

تنها تفاوت این ایردراپ بونتی با ایردراپ استاندارد این است که شما باید فعالیت بیشتری برای دریافت توکن های رایگان انجام دهید.

دریافت ایردراپ چگونه است ؟

کلاهبرداری های حوضه ایردراپ

اگر در بازار رمز ارزها فعالیت میکنید و به حوضه ایردراپ علاقه دارید باید توجه داشته باشید، ممکن است کلاهبرداران برای این که دارایی کیف پولتان شما را بدزدند به شما یک توکن جعلی داده و سعی در دزدیدن اطلاعاتی مانند رمز ولت شما داشته باشند، دقت داشته باشید نباید به هیچ عنوان اطلاعات مهمی همچون پسورد ولتتان را به کسی بدهید.

گاهی اوقات حتی کلاهبردارن یک توکن جعلی را هم به ولت شما واریز میکنند اما زمانی میفهمید که این توکن جعلی است که نمیتوانید آن را بفروشید، حتما قبل از شرکت در یک ایردراپ در مورد آن مطالعه کنید و افرادی را که در آن پروژه سرمایه گذاری کرده اند بررسی نمایید تا از اعتبار یک توکن جدید اطمینان حاصل کنید.

آیا ایردراپ در کریپتو مالیات دارد؟

در برخی از کشورها اگر بر روی شبکه یک توکن یا ارز جدید دریافت کنید به آن مالیات تعلق میگیرد و باید مالیات بر درآمد بپردازید و حتی اگر این ایردراپ ها را هولد کنید و نگه دارید، ممکن است مجبور به پرداخت سود در ازای افزایش ارزش آن توکن ها در بلند مدت شوید.

آیا ایردراپ همان هارد فورک (Hard Forks) است؟

سیستم هارد فورد مقداری شبیه به سیستم ایردراپ است به گونه ای که شما میتوانید در این سیستم هم سکه های جدید دریافت کنید، اما در هارد فورک یک بلاک چین به دو زنجیره مجزا و موازی تقسیم میشود و دارندگان ارز روی زنجیره اصلی میتوانند سکه های جدید را روی زنجیره جدید و منحصر به فرد دیگر دریافت کنند، برای مثال میتوان به اتریوم و ماین کردن دوج کوین اشاره کرد.

ایردراپ چگونه انجام می شود و چگونه میتوانیم ایردراپ دریافت کنیم؟

در ادامه برخی از راه های پیدا کردن و شرکت در ایردراپ ها را بررسی میکنیم:

 • جستجو های بی وقفه و منظم برای از دست ندادن فرصت ایردراپ جدید

 • ثبت نام در پلتفرم های جدید برای دریافت ایردراپ استاندارد

 • دنبال کردن پروژه های در حال آماده سازی برای ایردراپ های بونتی

 • پیگیری کردن صفحه airdrop aggregators برای ایردراپ های انحصاری

ایردراپ چیست؟

چه سایت هایی برای جستجو و پیدا کردن ایردراپ های جدید وجود دارد؟

 سایت های بسیاری برای پیدا کردن ایردراپ های جدید وجود دارند که در ادامه به چندی از معتبر ترین آن ها اشاره میکنیم:

 • coinmarketcap.com

 • airdropalert.com

 • airdropbob.com

 • airdrops.io

یکی از معتبر ترین سایت ها و بهترین سایت ها برای پیدا کردن ایردراپ جدید سایت کوین مارکت کپ میباشد که در ادامه آموزش پیدا کردن ایردراپ از آن را به شما شرح میدهیم:

ابتدا وارد سایت کوین مارکت کپ بشوید و از قسمت منو (Header) کشو products را انتخاب کرده و از منو باز شده در قسمت Calendars بر روی ICO Calendar کلیک کنید.

ایرداپ چیست؟

در این صفحه شما سه دسته از ارزها و توکن ها را میبینید:

 

1_ Ongoing Airdrop

این دسته از توکن ها عرضه شده اند و شما میتوانید در ایردراپ آن ها شرکت کنید.

2_ Upcoming Airdrops

توکن هایی هستند که در آینده عرضه میشوند و شما میتوانید تا زمان عرضه در مورد آنها تحقیق کنید. اما در حال حاظر امکان شرکت در این ایردراپ ها را ندارید.

دریافت ایرداپ چگونه است؟

3_  Ended Airdrops

 توکن هایی هستند که زمان شرکت در ایردراپ آن ها تمام شده و دیگر نمی توانید در آن ها شرکت کنید.

ایردراپ چگونه است؟
سوالات متداول

انواع ایردراپ در بازار رمز ارزها چیست؟

ایردراپ استاندارد (Standard Airdrop)،ایردراپ انحصاری (Exclusive Airdrop)،هولدر ایردراپ (Holder Airdrop)،ایردراپ بونتی (Bounty Airdrop)

چه سایت هایی برای جستجو و پیدا کردن ایردراپ های جدید وجود دارد؟

coinmarketcap.com و airdropalert.com و airdropbob.com و airdrops.io

 

به این مقاله امتیاز بدهید
امتیاز کل: 0
تعداد شرکت کننده: 0
ارسال نظر