نقدینگی(Liquidity) چیست؟ با 3 نوع نقدینگی آشنا شوید

۱۳ آبان ۱۴۰۲
زمان مطالعه: حدود 7 دقیقه
0 نظر
306 بازدید
نقدینگی(Liquidity) چیست؟ با 3 نوع نقدینگی آشنا شوید

نقدینگی Liquidity و دارایی های نقدپذیر (Liquid asset) چیست؟

بدون توجه به این موضوع که شما در کدام یک از بازار های مالی فعالیت میکنید، یکی از مهم ترین ویژگی های هر بازار مالی نقدشوندگی و یا به اصطلاح سرعت انتقال دارایی از آن بازار به کارت بانکی شماست.

نقدینگی Liquidity در بازار ارزدیجیتال به چه معناست؟

به اصطلاح میتوان نقدینگی را در بازار های مختلف و از جمله بازار ارزدیجیتال به این صورت معنی کرد.

تبدیل دارایی، توکن، سهام و… به پول نقد یا دارایی دیگری با کمترین تاثیر گذاری بر آن بازار و در سریع ترین زمان ممکن هرچقدر این عمل سریعتر و بی تاثیر تر بر آن بازار باشد، نقدینگی آن بازار بیشتر بوده و در نتیجه بازار از سلامت بالایی برخوردار است.

به نظر شما نقدینگی در کدام یک از بازار های مالی بیشتر است، بورس، کرپتوکارنسی، فارکس، مسکن، طلا و… ؟

با توجه به توضیحات بالا در هر بازاری نقدینگی بیشتر باشد نوسان کمتری دارد و آن بازار پایدار تر میباشد.

پس با توجه به توضیحات بالا بیشترین نقدینگی مربوط به بازار ارز های فیات یا همان فارکس میباشد.

مفهوم لیکویید در ارزدیجیتال

در بازار ارز های دیجیتال 3 نوع لیکویید داریم:

1_ نقدینگی دارایی یا لیکویید بودن یک ارز زمانی است که، برای یک دارایی و یا یک ارز خریدار و فروشنده به اندازه کافی وجود داشته باشد.

2_ منظور از لیکوییدیتی(Liquidity) صرافی زمانی است که هم خریدار (takers) و هم فرشنده (markers) و هم تمامی ارز های لازم را داشته باشد.

3_ لیکوییدیتی یا همان نقدینگی بازار سالم زمانی است که هم نقدینگی دارایی و هم نقدینگی صرافی به بهترین حالت در آن وجود داشته باشد.

اهمیت نقدینگی در بازار های مالی چیست؟

یکی از اقتصاد دانان بزرگ به نام پل کروگمن می گوید: اهمیت نقدینگی در بازار های مالی مانند روغن برای موتور خودرو میباشد.

یکی از عوامل بسیار مهم و تاثیرگذار برای کاهش ریسک سرمایه گذاری در بازار کریپتوکارنسی نقدینگی است، زیرا این عامل به همراه استراتژی صحیح، راه خروج و ورود به موقع و درست را به ارز های مختلف در بازار کریپتوکارنسی فراهم میکند.

باید توجه داسته باشید که برای معامله گران حرفه و کار درست بازار های مالی یکی از اصلی ترین فاکتور ها نقدینگی یا به اصطلاح نقدشوندگی در بازار میباشد.

نقدینگی

تاثیرات مثبت نقدینگی بر بازار های مالی

1_ ثبات قیمتی و نوسانات شدید کمتر

اکثر معامله گران نو پا و تازه کار به دنبال بازار هایی با نوسانات بالا هستند. ولی تمام معامله گران با تجربه و کاربلد به دنبال بازار هایی با ثبات بیشتر و نوسانات قیمتی کمتر هستند، زیرا زمانی که لیکوییدیتی در یک بازار بالا باشد باعث میشود تعادل بیت قیمت خریدار و فروشنده برقرار باشد.

2_ تحلیل آسان بازار های مالی و رفتار معامله گران

با توجه به عوامل موثر در بازار های مالی از جمله اسپرد و تعداد معامله گران و حجم معاملات در بازار های مالی هر چقدر که نقدینگی در بازار های مالی بیشتر باشد، تمامی موارد بالا بهینه تر بوده و در نتیجه بازار برای تحلیلگران کار آمدتر میشود.

3_ افزایش سرعت انجام معاملات

با توجه به توضیحات قبل نقدینگی بر اساس عوامل متعددی به وجود می آید. یکی از آن ها تعداد افراد فعال در بازار میباشد، زمانی که قیمت بر خلاف تحلیل و انتظار شما حرکت میکند و استاپ لاس شما فعال میشود. اگر تعداد معامله گران در بازار بالا باشد، تمامی معاملات شما در کمترین زمان ممکن و با همان قیمت مورد انتظار شما انجام میشود.

اثر بازار و تاثیر نقدینگی بر آن

منظور از تاثیر بازار همان تغییر قیمت ناشی از خرید و فروش و معاملات یک دارایی در بازار است. پس با توجه به توضیحات داده شده در قبل هر چقدر نقدینگی بالاتر باشد، تاثیر بازار کمتر میشود و بازار به ثبات بهتری میرسد.

نقدینگی

نحوه اندازه گیری کردن لیکوییدیتی در بازار ها

معمولا محاسبه دقیق نقدینگی و لیکوییدیتی در یک بازار کار دشواری است ، همیشه نتیجه دقیق را به همراه نخواهد داشت. اما در ادامه چند شاخص به شما معرفی میشود تا بتوانید این پارامتر را تخمین بزنید، البته توجه داشته باشید حجم ماملات در بازار های مختلف به یک عامل دیگر به نام  بروکر یا صرافی یا کارگزاری مربوط میباشد پس شما باید برای تخمین نقدینگی به سراغ بهترین بروکر بروید

1_حجم معاملات

همیشه حجم معاملات میتواند شما را در این امر راهنمایی کند به گونه ای که اگر حجم معاملات یک دارایی در یک بروکر مطرح بالا باشد. این بدین معناست که فعالیت تجاری و معامله گران در این بازار بالا میباشد و در نتیجه نقدینگی در آن دارایی و در آن بروکر در حد مطلوبی میباشد.

2_ اسپرد

تفاوت قیمتی بین بالاترین درخواست و پایین ترین قیمت فروشنده (ask/bid) را اسپرد مینامند، هرچقدر که اسپرد کمتر باشد میتواند لیکوییدتی یا نقدینگی آن دارایی را افزایش بدهد و در نتیجه به شکل گیری نمودار های دقیق تر و قابل تحلیل تر بینجامد.

دارایی نقد پذیر (liquid asset) چیست؟

دارایی هایی هستند که به راحتی میتوان آن ها را به دارایی های نقد تبدیل کرد، در ادامه به برخی از این دارایی ها اشاره خواهیم کرد.

پول نقد

پول نقد، اولین دارایی با بیشترین نقدشوندگی است، زیرا پایه تبدیل دارایی های دیگر به نقدینگی میباشد.

اوراق قرضه

اوراق قرضه اوراقی هستند که معمولا با ثبات و نقدشوندگی بالا هستند و پشتیبانی محکم همچون دولت در پشت آن قرار دارد و از آن پشتیبانی میکند، در نتیجه دارایی قابل اعتماد و معتبری هستند هم از نظر نقدینگی و هم از نظر بازار خرید و فروش معامله گران در بازار ثانویه.

گواهی سپرده سرمایه گذاری (certificates of deposit)

گواهی های سپرده سرمایه گذاری میتوانند APY های بالاتری در مقایسه با حساب های پس انداز به دست آورند، معمولا این گواهی ها شرایط برداشت سخت تری را نسب به اوراق قرضه دارند به گونه ای که در بیشتر موارد اگر زودتر از موعد قرارداد قصد برداشت وجه خود را داشته باشید باید جریمه پرداخت کنید.

فلزات گران‌بها

فلزات گران بها نیز میتواند در این دسته قرار بگیرند به گونه که شما هر وقت قصد خرید یا فروش این دارایی ها را داشته باشید میتوانید به راحتی این دارایی ها به پول نقد تبدیل کنید.

بازار این نوع سرمایه گذاری ها در برخی از کشور ها مانند ایران بیشتر رایج میباشد، تنها چالش در راه این نوع سرمایه گذاری طریقه نگهداری و اقدامات لازم برای نقد کردن این دارایی هاست.

سهام

سهام نیز در دسته دارایی های نقدپذیر قرار دارد. زیرا شما میتوانید به راحتی سهام را در بازار بورس به فروش برسانید و معمولا پول نقد آن را ظرف 2 الی 3 روز دریافت کنید.

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که این بازار نسبت به ارز های دیگر برای سرمایه گذاری دارای ریسک بیشتری است و باید با آموزش و آگاهی وارد این بازار شوید.

نقدینگی

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (EFT)

EFT ها صندوق های سرمایه گذاری ای هستند که، مانند سهام در بازار سرمایه قابلیت خرید و فروش را دارند، پس باید توجه داشته باشید با توجه به این موضوع که این صندوق ها در بازار سهام ایران معامله میشوند ،پس احتمال تغییر قیمت در آن ها وجود دارد. پس در نتیجه این دارایی جزو دارایی های با ریسک میباشد.

صندوق سرمایه گذاری مشترک

صندوق سرمایه گذاری مشترک تنوع زیادی دارد ،ولی تنها یک بار در روز میتوانید این دارایی را معامله کنید و این باعث میشود که این دارایی دارای نقدینگی و Liquidity پایین تری نسبت به سهام و EFT باشد.

نتیجه گیری

تمامی بازار های مالی به یکی از عوامل بسیار مهم به نام نقدینگی وابسطه هستند، در هر بازاری که نوسانات قیمتی بالاتری دارد باید به این نکته توجه داشته باشید که قطعا نقدینگی در آن بازار مقادیری از حد استاندارد خود کمتر است و ممکن است در خرید و فروش های شما در آن دارایی تاثیر منفی داشته باشد.

یکی از مواردی که میتواند به شما در انتخاب دارایی برای ترید و خرید و فروش کمک کند اسپرد میباشد که حتمی قبل از این که یک دارایی را برای معامله کردن انتخاب کنید باید نقدینگی و اسپرد آن دارایی را چک کنید و در ابتدا برای آزمایش خرید و فروش دارایی های جدید که تا به حال بر آن ها معامله انجام نداده اید ابتدا با یک نقدینگی بسیار ناچیز از آن دارایی بک تست (BACK TEST) و فوروارد تست (FORWARD TEST) بگیرید و سپس با استراتژی مناسب شروع به خرید و فروش آن دارایی کنید.

سوالات متداول

اگر یک بازار نقدینگی بالایی داشته باشد چه میشود؟

در هر بازاری نقدینگی بیشتر باشد نوسان کمتری دارد و آن بازار پایدار تر میباشد.

تاثیرات نقدینگی بر بازار ها چگونه است؟

افزایش سرعت انجام معاملات ،تحلیل آسان بازار های مالی و رفتار معامله گران، ثبات قیمتی و نوسانات شدید کمتر

به این مقاله امتیاز بدهید
امتیاز کل: 3
تعداد شرکت کننده: 1
ارسال نظر
ad logo
CHART
چارت حرفه ای

مقالات مرتبط

پربازده ترین زمان های معامله بورس ایران حدود 9 ماه قبل

پربازده ترین زمان های معامله بورس ایران