شاخص های مهم ارز دیجیتال

۱۳ آبان ۱۴۰۲
زمان مطالعه: حدود 7 دقیقه
0 نظر
383 بازدید
شاخص های مهم ارز دیجیتال

شاخص های مهم ارز دیجیتال

امروزه اکثر افرادی که در بازار ارزهای دیجیتال در حال فعالیت هستند، این را میدانند که یکی از پر ریسک ترین و تازه ترین بازار های مالی میباشد. برای همین باید تا حد امکان این ریسک را کاهش داده تا سرمایه خود را حفظ کنند. افرادی که با تحلیل تکنیکال و پرایس اکشن دست به تحلیل و معامله رمز ارز ها میکنند کار راحت تری نسبت به بقیه دارند و یک سری از اطلاعات و داده ها به آنها کمک میکند تا وزن تحلیل های برنده خود را بیشتر کنند و معاملات با سود زیادی داشته باشند.

یکی از مهم ترین داده های موجود، شاخص های بازار میباشد که در ادامه به چند نمونه از آنها اشاره میکنیم.

بیت کوین

شاید از خودتان بپرسید که بیت کوین تنها به عنوان یک ارز چگونه میتواند به معاملات ما در ارزهای دیگر کمک کند. به جرئت میتوان گفت مهم ترین و بهترین شاخص برای بازار ارزهای دیجیتال ، نمودار بیت کوین میباشد چون بیشتر از 30 درصد بازار را در حال حاضر بیت کوین های موجود تشکیل میدهد.

اگر دقت کرده باشید هر زمانی بیت کوین نزولی باشد ، سایر ارزهای دیجیتال هم به تبع آن نزولی میشوند. این نشان دهنده این است که اکثر ارزهای دیجیتال با بیت کوین همبستگی دارند.

پس برای معاملات خود در بازار ارزهای دیجیتال اولین کاری که میکنیم این است که روند بیت کوین را در تایم فریم معاملاتی خود بررسی میکنیم و سپس در جهت روند بیت کوین معامله میکنیم. بطور کلی معامله خلاف جهت روند بیت کوین درصد برد شما در معامله را کم میکند.

شاخص دلار DXY 

با توجه به اینکه اکثر معاملات داخل بازار ارزهای دیجیتال با جفت ارز دلار یا USDT انجام میشود، پس شاخص دلار آمریکا برای ما بسیار مهم است. ما برای اینکه در در این بازار معامله ای باز کنیم باید این شاخص را در نظر داشته باشیم.

زمانی که این شاخص در تایم فریم معاملاتی ما نزولی باشد، برعکس آن در بازار ارزهای دیجیتال اتفاق می افتد. یعنی بازار ارزهای دیجیتال با شاخص دلار آمریکا خلاف جهت هم حرکت میکنند. ممکن هنگام معامله خود شک و تردید هایی از روند موجود و معامله خود داشته باشیم.

در این چنین حالتی میتوانیم با بررسی شاخص دلار به عمق موضوع پی برده و روند کلی را تشخیص دهیم و تردید های معامله خود را از بین ببریم.

 مهم ترین و بهترین شاخص های ارزهای دیجیتال

دامیننس تتر Usdt.d 

دامیننس تتر نشان دهنده میزان تسلط و تاثیر دلار بر روی قیمت بازار ارزهای دیجیتال میباشد. دامیننس تتر همبستگی زیادی با شاخص دلار امریکا یا همان DXY دارد که میتواند نقطه مثبت این ماجرا باشد و با ترکیب این دو شاخص تحلیل های فوق العاده ای انجام داد.

هر زمانی که دامیننس تتر روند نزولی به خود گرفته بود ، دقیقا برعکس آن اتفاق در بازار ارزهای دیجیتال می افتد. بطور کلی این اتفاق نشان دهنده این است که پول موجود در بازار در حال کم شدن هست و این کم شدن میتواند به دلایل مختلفی انجام پذیرد که عمده این پول وارد ارزهای دیجیتال مختلف شده و باعث رشد آنها میشود.
گاهی هم ممکن است با کاهش دامیننس تتر ، ارزهای دیجیتال رشدی نداشته باشند که این نشان دهنده خروج پول از بازار است که عموما در مناسبت های خیلی مهم مثل کریسمس و … ممکن است اتفاق بیوفتد.

شاخص کل Total 

این شاخص نشان دهنده ارزش کلی بازار ارزهای دیجیتال را نشان میدهد که واحد اندازه گیری آن به دلار میباشد. این شاخص همبستگی زیادی با بیت کوین دارد و هر اتفاقی که در ارزهای دیجیتال مختلف بیوفتد قطعا از کوچک و بزرگ ، بر روی نمودار شاخص TOTAL نمایان میشود.
با توجه به این شاخص و تحلیل آن میتوان به خوبی نقاط ورود و خروج و هیجانی مارکت را شناسایی کرد و در حالت های مختلف با توجه به استراتژی شخصی خود تصمیم های مختلفی گرفت. پس همیشه کنار نمودار های قیمتی ارزهایی که میخواهید معامله کنید ، نمودار شاخص TOTAL رو هم کنار خودتون داشته باشید و از اطلاعات و داده های آن به نحو احسن استفاده کنید.

شاخص کل به جز بیت کوین  TOTAL2

این شاخص نشان دهنده ارزش کلی بازار ارزهای دیجیتال به غیر از بیت کوین میباشد . که اصطلاحا به ان شاخص آلتکوین ها نیز گفته میشود. ما هنگامی که میخواهیم روی آلتکوین ها یا همان ارزهای دیجیتال غیر از بیت کوین معامله کنیم، باید نیم نگاهی به این شاخص داشته باشیم و رود مپ و دید کلی معامله خود را بر اساس تایم فریم خود بررسی کنیم.

افراد زیادی که در این بازار اکثرا روی آلتکوین ها معامله میکنند عقیده دارند که شاخص کل TOTAL با توجه به اینکه حجم زیادی از آن را بیت کوین در بر میگیرد، زیاد قابل استناد نیست و سعی میکنند وضعیت کلی آلتکوین های موجود را با بررسی این شاخص مهم بدست بیاورند. این شاخص همبستگی زیادی با آلتکوین های موجود در بازار از جمله ارزهای دیجیتال با مارکت کپ بالا مثل ریپل، بایننس کوین و … دارد.

شاخص کل بجز بیت کوین و اتریوم TOTAL3

 همانطور که از نامش پیداست، این شاخص ارزش کلی بازار ارزهای دیجیتال به جز بیت کوین و اتریوم را در برمیگیرد. امروزه افرادی که حتی آشنایی جزئی با بازار ارزهای دیجیتال دارند، اسم بیت کوین و اتریوم چندباری به گوش آنها خورده و میتوان گفت حدودا این دو ارز بیشتر از نصف بازار را تشکیل میدهند.

برای همین افراد معامله گری که پر ریسک کار مکینند و میخواهند به غیر از بیت کوین و اتریوم بازار را بررسی کنند، از این شاخص استفاده میکنند. این شاخص حجم کمتری نسبت به شاخص های قبلی دارد و دقت تحلیل هم به طبع ان پایین تر از بقیه آنهاست.

نکته قابل توجه اینجاست که شاخص های TOTAL 2، TOTAL  و TOTAL 3 و همچنین بیت کوین همبستگی زیادی با یکدیگر دارند و آنچنان تفاوتی با هم ندارند.

شاخص های مهم ارز دیجیتال

TOTAL DEFI 

این شاخص نشان دهنده ارزش کلی ارزهای حوزه DEFI بازار ارزهای دیجیتال میباشد. امروزه با توجه به پیشرفت ارزهای دیجیتال و حوزه DEFI که یکی از برترین حوزه های سال 2020 کریپتو بود، ارزهای زیادی در این حوزه مشغول به کار هستند که میتوان گفت بسیار حائز اهمیت است.

افرادی که روی ارزهای حوزه دیفای معامله میکنند مثل SNX ، LRS و … میتوانند با در نظر گرفتن شاخص کل این حوزه ، دید کلی نسبت به تمامی ارزها داشته باشند و حتی روند کلی این ارزها را با این شاخص پیش بینی کنند. این شاخص با ارزهای دیجیتال این حوزه همبستگی زیادی دارد.

هر چند که حوزه DEFI نیاز به بررسی وکار بیشتری دارد و یکی از پر ریسک ترین حوزه های ارزهای دیجیتال میباشد. اما شما میتوانید با استفاده از این شاخص مقداری از میزان ریسک این معاملات کاهش دهید.

نتیجه گیری

همانطور که در مقاله بالا توضیح داده شد ، اطلاعات و داده های بسیار زیادی وجود دارد که کار را برای معامله گران بازار ارزهای دیجیتال آسان میکند. یک نمونه از این اطلاعات و داده ها، شاخص هایی بود که در این مقاله به آنها پرداختیم و نحوه استفاده از هر کدام را به طور کاملا واضح بیان کردیم.

پیشنهاد میشود جدا از بحث ابزارهای کمکی ، علم معامله گری خود را افزایش داده و برای خود استراتژی های مشخص و مدون داشته باشید تا دچار سردرگمی نباشید.

برای معاملات خود نیازی به چک کردن تمامی این شاخص ها نمیباشد و شما میتوانید با استفاده از حتی یکی از آنها معاملات خود را انجام دهید. فراموش نکنید که اصل اول ورود به بازار حفظ سرمایه و اصل دوم رشد سرمایه میباشد.

سوالات متداول

شاخص های مهم ارز دیجیتال کدام هستند؟

TOTAL DEFI ،TOTAL3 ،TOTAL2، شاخص کل Total، دامیننس تتر Usdt.d، شاخص دلار DXY، بیت کوین

کدام شاخص ها خیلی بهم نزدیک هستند و فرق آنچنانی ندارند؟

شاخص های TOTAL 2 ، TOTAL و TOTAL 3 و همچنین بیت کوین همبستگی زیادی با یکدیگر دارند و آنچنان تفاوتی با هم ندارند.

به این مقاله امتیاز بدهید
امتیاز کل: 0
تعداد شرکت کننده: 0
ارسال نظر