ریسک(Risk) چیست؟ مدیریت ریسک در سرمایه گذاری

۱۳ آبان ۱۴۰۲
زمان مطالعه: حدود 11 دقیقه
0 نظر
181 بازدید
ریسک(Risk) چیست؟ مدیریت ریسک در سرمایه گذاری

مفهوم ریسک در سرمایه‌گذاری: شناخت و مدیریت خطرات

سرمایه گذاری به معنای قرار دادن پول در یک کسب و کار، سهم، بانک، ملک یا هر دارایی دیگر است که انتظار برآورده شدن یک بازده سرمایه گذاری را دارید. همانطور که میدانید، هیچ سرمایه گذاری بدون ریسک نیست و هرگاه شما سرمایه گذاری می کنید، باید مواردی از قبیل ریسک، بازده و هزینه را مد نظر قرار دهید.

ریسک در حوزه سرمایه گذاری به میزان عدم قطعیت و احتمالاتی که در قبال بازگشت سرمایه گذاری می توان وجود داشت، اشاره دارد. این ممکن است شامل احتمال از دست دادن سرمایه، نوسانات بازار، تغییرات قوانین و مقررات، تغییرات نرخ بهره و سود، وضعیت مالی شرکت و شرایط جهانی باشد.

برای مدیریت ریسک در حوزه سرمایه گذاری، ابزارهای مختلفی وجود دارد که شامل تنظیم سبد سرمایه گذاری، تنظیم توزیع سرمایه، پیش بینی نوسانات بازار، مدیریت مالیات و تأمین حقوق بیمه می شود. این ابزارها به شما کمک می کنند تا در مقابل ریسک هایی که ممکن است به شما برسد، آمادگی داشته باشید و به صورت بهتری تصمیم بگیرید.

در کل، ریسک یک جنبه اساسی از سرمایه گذاری است و هرگاه که شما بخواهید در این حوزه موفق شوید، باید با آن آشنا بوده و از ابزارهای مناسب جهت مدیریت آن استفاده کنید.

هر چه میزان پیشرفت افراد افزایش می یابد، در معرض تصمیم گیری ها و موانع بیشتر و در معرض ریسک های زیادتر قرار می گیرد که این کار را دشوار می کند.

به طور کلی ریسک هایی که افراد با آن سرو کار دارند به دو بخش تقسیم بندی می شود:

ریسک سوداگرانه (Speculative Risk):

ریسک های سوداگرانه در اقتصاد کشور قابل اندازه گیری هستند که نتیجه آن سود یا زیان است، از جمله ریسک های سوداگرانه می توان به شرط بندی اشاره نمود.

ریسک واقعی (Pure Risk):

ریسک های واقعی اغلب به صورت بلایای طبیعی مانند: تصادف، جنگ، طلاق و… عنوان می شود، اصولا این دسته از ریسک ها به اخیتار خودمان نیستند و در صورت وقوع منجر به خسارت می شود.

راه حل این نوع ریسک ها را می توان با بیمه کردن حل کرد که همیشه منجر به زیان می شود برطرف کرد اما در ریسک سوداگرانه به صورت سود یا زیان ختم می شود

اما بهتر است ابتدا با مفهوم ریسک در سرمایه گذاری آشنا شویم تا متوجه مفهوم مورد دوم یعنی ریسک سوداگرانه باشیم.

ریسک چیست؟

ریسک (Rick) چیست؟

احتمال انحراف بازده واقعی سرمایه گذاری از بازده پیش بینی شده آن، ریسک گفته می شود، ریسک شامل احتمال از دست رفتن همه یا بخشی از اصل سرمایه گذاری نیز می باشد، برای سنجش ریسک سرمایه گذاری، معیارهای متفاوتی وجود دارد، یکی از مهم ترین معیارهای این سجنش انحراف معیار بازده تاریخی یا میانگین یک سرمایه گذاری است، این انحراف بازده می تواند مثبت یا منفی تلقی شود.

ریسک انواع مختلفی دارد و افراد باید سعی کنند در بازه های زمانی و مکانی مختلف ریسک مورد نظر را اتخاذ تصمیم نمایند.

میزان ریسک برای افراد مختلف متفاوت است، به این صورت ریسک به دو دسته تقسیم بندی می شود:

افراد ریسک گریز:

ریسک گریز افرادی هستند که با سرمایه و ریسک کمتر، سرمایه گذاری امن تری را اتخاذ تصمیم می نماید.

افراد ریسک پذیر:

افراد ریسک پذیر اصولا سرمایه بیشتری را درگیر می کنند و از ریسک سرمایه گذاری بالایی برخوردار می باشد و ممکن است سود بیشتری کسب کنند یا ضرر متحمل سرمایشان گردد.

چه عواملی سبب ایجاد ریسک می شود؟

در نظر گرفتن این عوامل می تواند برای درک مفهوم ریسک و نحوه مقابله با آن ها مفید باشد و ریسک دارایی های مالی تابع عوامل بسیاری است که در ادامه مقاله اشاره خواهیم کرد.

ریسک بازار

ریسک بازار از تغییرات بازده که ناشی از نوسانات کلی بازار است ایجاد می شود، عوامل تاثیر گذار بر این ریسک شامل عوامل اقتصادی، رکود و… بر ریسک بازار اثر بخش واقع می شود که نتیجه آن می تواند تاثیرات منفی یا مثبت بر بازار سهام و سکه ایجاد کند.

ریسک نرخ بهره

تغییرات نرخ بهره بر اجزای مختلف بازار اثر بخش می باشد، به طور مثال نرخ بهره آمریکا 0.5 درصد افزایش داشته است و این افزایش منجر می شود که بازار کریپتو کارنسی سیر نزولی را در پیش بگیرد.

ریسک نرخ بهره ریسکی است که به طور عمده سرمایه گذاران را هنگام معاملات اوراق مشارکت با آن مواجه می شوند و اصولا هنگام تغییرات شدید نرخ سود خود را نشان می دهد.

ریسک تجاری

این ریسک مرتبط با یک صنعت است به طوری که نفع یا ضرر حاصل از آن با پیش بینی های انجام شده متفاوت باشد، علت این ریسک می تواند به دلیل تغییرات و نیروهای خارجی رکود اقتصادی در کشور و جهان، بحران های معاملاتی و مالی باشد.

مدیریت ریسک چیست

ریسک نقدینگی

ریسک نقدینگی مربوط به گردش مالی در بازارهای ثانویه (منظور از بازار ثانویه محل داد ستد اوراق در بازار اول می باشد) است که اوراق بهادار در آن‌ها معامله می‌شوند.

زمانی ریسک نقدینگی وجود دارد که در خرید و فروش سریع اوراق مشکل باشد، بازار سرمایه به عنوان نقدشونده ترین بازار در کشورمان کمترین ریسک نقدشوندگی را در مقایسه با سایر بازارهای سرمایه گذاری دارا است.

ریسک تورم

ریسک تورم ناشی از نوسان بالای قیمت‌ها است که تقریبا همه اوراق بهادار در بازار را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

به طور مثال فرض کنید نرخ تورم 15% درصد است و شما سهامی خریده‌اید که بازدهی مورد انتظار شما از آن 50% است؛ حال اگر نرخ تورم به 40% افزایش یابد ممکن است بازدهی 50% آن سهم، دیگر برای شما به صرفه نباشد. به این مسئله ریسک تورم می‌گویند.

ریسک مالی

ریسک مالی به هرگونه شانس از دست دادن سرمایه و یا درآمد در سرمایه گذاری های مالی یا فعالیت های کسب و کار اطلاق می شود. این ریسک ها ممکن است به علت تغییرات در بازار، تحولات اقتصادی، نوسانات قیمت، مشکلات سیاسی، تغییر در قوانین و مقررات و یا عدم توانایی در مدیریت دقیق منابع و سرمایه ها به وجود آیند. به منظور مدیریت ریسک مالی، شرکت ها و سرمایه گذاران باید استراتژی های مناسبی از جمله تنوع سرمایه گذاری، تحلیل و پیش بینی بازار، مدیریت منابع مالی و ایجاد برنامه های مشخص برای مقابله با ریسک ها را در نظر بگیرند.

ریسک کشور

ریسک کشور به احتمال وقوع خسارت های مالی برای سرمایه گذاران در نتیجه تحولات سیاسی، اقتصادی و قانونی در یک کشور اشاره دارد. این ریسک ها می توانند به علت تغییرات در سیاست های داخلی یا خارجی، مشکلات اقتصادی، تحریم ها، نوسانات ارزش ارز، تغییرات در مقررات و قوانین و یا بحران های امنیتی و جنگ و نزاعات مسلحانه به وجود آیند.

برای مدیریت ریسک کشور، سرمایه گذاران می توانند از راهکارهای مانند تحلیل و پیش بینی بازار، تنوع سرمایه گذاری، استفاده از بیمه های ریسک کشور و یا مشاوره از متخصصان مالی و سیاسی استفاده کنند.به عنوان مثال: ریسک سرمایه گذاری در کشور ترکیه دارای شرایط اقتصادی و سیاسی است که ممکن است با توجه به سیاست های در پیش گرفته آن کشور ریسک سرمایه گذاری افزایش یابد یا کاهش یابد.

ریسک نرخ ارز

ریسک نرخ ارز به معنای احتمال وقوع ضرر و زیان مالی برای یک فرد یا سازمان به دلیل تغییرات ناگهانی و نامطلوب نرخ ارز است. این تغییرات ممکن است به دلیل عواملی مانند تغییرات در بازارهای مالی، تحولات سیاسی و اقتصادی و یا تحریم‌های بین‌المللی رخ دهد.

برای مثال، اگر یک شرکت بین‌المللی قراردادی با قیمت ۱۰۰،۰۰۰ دلار با یک شرکت خارجی بسته باشد و پرداخت آن قرارداد در آینده باشد، اگر نرخ ارز افزایش یابد، به معنای کاهش ارزش پرداختی آن شرکت خواهد بود. به همین ترتیب، اگر نرخ ارز کاهش یابد، شرکت ممکن است مجبور به پرداخت بیشتر از آنچه قبلاً محاسبه کرده است باشد.

بنابراین، برای کاهش ریسک نرخ ارز، شرکت‌ها معمولاً از ابزارهایی مانند بیعدالتی‌های نرخ ارز، مشتقات مالی و قراردادهای آتی استفاده می‌کنند تا بتوانند خود را در برابر تغییرات ناگهانی نرخ ارز محافظت کنند.

ریسک به دو دسته تقسیم بندی می شود:

ریسک سیتماتیک: ریسک سیستماتیک بخشی از ریسک کل است که بر شرایط کلی بازار اثر گذار می باشد و غیر قابل کنترل و کاهش می باشد.

این نوع ریسک با متنوع سازی پرتفوی و انتخاب اوراق با ریسک کم کاهش نمی یابد و بر کلیه اوراق های موجود اثر گذار می باشد.

تقریبا می توان گفت که تغییرات در ریسک سیستماتیک به بخش اقتصادی کشور بستگی دارد که شامل ریسک بازار، ریسک تورم، ریسک نرخ بهره و… می باشد، بنابراین می توان گفت که همه اوراق بهادار درصدی از ریسک سیستماتیک برخودار می باشند.

ریسک غیر سیستمانیک:ریسک سیستماتیک بخشی از ریسک می باشد که قابل کنترل و قابل حذف است، سرمایه گذاران صرفا بخش اوراق بهادار را انتخاب می کنند و به شرایط کلی بازار ارتباطی ندارد.

ریسک

ریسک و تغییر پذیری!

تغییر پذیری در ریسک به معنای آمادگی و توانایی یک فرد یا سازمان برای مواجهه با ریسک‌های مختلف است. این شامل قابلیت تشخیص ریسک‌های مختلف، توانایی پیش‌بینی احتمال وقوع ریسک‌ها، توانایی ارزیابی تاثیرات مختلف احتمالی ریسک‌ها و نیز توانایی اتخاذ تصمیمات مناسب برای مدیریت و کاهش این ریسک‌ها می‌باشد.

از آنجا که ریسک‌های مختلف در طول زمان ممکن است تغییر کنند و با چالش‌های جدیدی مواجه شوند، تغییر پذیری در ریسک به معنای آمادگی و توانایی برای تطبیق با این تغییرات است. این شامل توانایی تغییر در سیاست‌ها، روش‌ها و استراتژی‌ها، توانایی تولید و ارائه محصولات جدید و بهبود فرآیندهای داخلی و خارجی سازمان برای مقابله با ریسک‌های جدید است.

بنابراین، تغییر پذیری در ریسک برای مدیریت بهتر ریسک‌ها بسیار حیاتی است. یک سازمان با توانایی تطبیق با ریسک‌های مختلف و انجام تغییرات مناسب، می‌تواند با موفقیت در بازار رقابت کند و به پایداری مالی و عملکرد بهتری دست یابد.

انحراف معیار

انحراف معیار از اندازه گیری ریسک کلی یک دارایی بر پرتفوی معامله گران انحراف معیار می نامند، به عبارتی انحراف معیار نشان دهنده پراکندگی بازده دارایی است.

رابطه ریسک و بازده

حال تا الان باید متوجه رابطه سرمایه گذای که میزان بازده سرمایه گذاری افراد ریسکشان را افزایش یا کاهش می دهد به طوری که افزایش بازده مورد انتظار، ریسک سرمایه گذاری هم افزایش می دهد و بلعکس

سرمایه گذاران ریسک‌گریز و منطقی، زمانی ریسک بالا را می‌پذیرند که انتظار بازده بالاتری را داشته باشند.

در بین اوراق مختلف سهام از ریسک بالاتری برخودار می باشد که بازده بیشتری را نیز دارا می باشد، اوراق دولتی و اوراق خزانه ریسک خیلی کمی را به سرمایه گذار تحمیل می کند و جز دارایی های بدون ریسک به حساب می آید که نتیجه آن  کمترین بازده را به همراه دارند.

البته باید این موضوع را در نظر بگیریم که رابطه بین ریسک و بازده میانگین است و نباید انتظار داشت که در هر دوره این رابطه صدق کند اما این هم باید در نظر باید بگیرید که برقراری این رابطه در مدت زمان کوتاه تر در راستای انتظارات سرمایه گذار کمتر خواهد بود.

بنابراین ممکن است در بازه زمانی کوتاه مدت، رابطه بازده و ریسک مثبت باشد اما رابطه عکس این موضوع هم وجود دارد با این حال سرمایه گذاری درست و اصولی در بازه زمانی بلند مدت می توان گفت که همیشه مثبت بوده است.

مدیریت ریسک

نتیجه گیری

در مطالب با مفهوم ریسک و انوع آن شناختی پیدا کردید و درک شما از ریسک در زندگی روزمره خود بسیار کمک می کند، سرمایه‌گذاری ذاتا فعالیتی است که با میزانی از ریسک همراه است.

داشتن دانش مالی و شناخت کافی از ریسک و بازده می تواند در بسیاری از برحه های زندگی در ارزیابی تصمیمات مهمتان کمک کند.

سوالات متداول

ریسک چیست؟

به احتمال انحراف بازده واقعی سرمایه گذاری از بازده پیش بینی شده آن، ریسک گفته می شود.

چه عواملی سبب ایجاد ریسک می شود؟

ریسک بازار، ریسک نرخ بهره، ریسک تجاری، ریسک نقدینگی، ریسک تورم، ریسک مالی، ریسک نرخ ارز، ریسک کشور.

به این مقاله امتیاز بدهید
امتیاز کل: 0
تعداد شرکت کننده: 0
ارسال نظر