ارز دیجیتال تزوس(XTZ) چیست؟ همه چیز درباره ارز تزوس

۱۳ آبان ۱۴۰۲
زمان مطالعه: حدود 12 دقیقه
0 نظر
155 بازدید
ارز دیجیتال تزوس(XTZ) چیست؟ همه چیز درباره ارز تزوس

معرفی ارز دیجیتال تزوس

این ارز با نماد اختصاری XTZ نشان داده می شود، ارزش بازاری این ارز دیجیتال در حدود 3.58 میلیارد دلار است و در رتبه 38 بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته است.

صرافی بایننس فعال ترین صرافی با حجم معاملات روزانه 8.30 درصدی است.

تاریخچه و بنیانگذاران ارز تزوس

تزوس محصول فکری آرتور بریتمن (Arthur Breitman)، متخصص کامپیوتری است که در آگوست ۲۰۱۴ تحت نام مستعار L.M. Goodman، وایت پیپر تزوس را منتشر کرد، متعاقباً بریتمن در همان سال شرکتی به نام Dynamic Ledger Solutions را در ایالت دلاویر تاسیس کرد و سمت مدیر اجرایی آن را بر عهده گرفت.

آرتور و همسرش کارمند سابق موسسه بریجواتر و R۳، بعد از جذب ناموفق سرمایه توسط روش‌های سنتی، به‌منظور افزایش منابع مالی برای ساخت پلتفرم تزوس تصمیم به برگزاری عرضه اولیه سکه (ICO) گرفتند.

در ماه جولای ۲۰۱۷، تزوس با برگزاری عرضه اولیه موفق به جذب سرمایه ۲۳۲ میلیون دلاری شد و در نهایت بنیاد تزوس توسط بریتمن در شهر زوگ سوئیس تأسیس شد. این ارز در حوزه مدیریت درون زنجیره‌ای با ویژگی‌هایی مانند خود اصلاحگری، نوآوری غیرمتمرکز و قابلیت تطبیق با نیازهای بازار عمل می کند. در حالی که قرار بود بنیاد تزوس، شرکت داینامیک لجر سولوشن بریتمن را به همراه مالکیت معنوی کد منبع تزوس در خود ادغام کند، اما همه چیز به طور مداوم عوض شد و اختلافاتی بین آن دو به وجود آمد. این اختلافات منجر به عدم تفاهم بین آنها شد. در حالی که تمام دارایی‌هایی که توسط ICO به‌دست آمده بود، در دست رئیس بنیاد تزوس بود، اما با وجود تلاش گورز برای اداره تزوس، اختلافات بین آنها ایجاد شد. طرح اولیه این بود که توکن‌های عرضه اولیه به مشارکت‌کنندگان تحویل داده شوند و بلاک چین تزوس به صورت یک نرم‌افزار رایگان راه‌اندازی و در اختیار کاربران قرار بگیرد. با این حال، تمرکز پلتفرم تزوس بر روی ارائه یک روش مشارکتی غیرمتمرکز است که با استفاده از اجماع اثبات سهام به سهامدارانش اجازه اداره شبکه و هدایت آن را می دهد.

عملکرد تزوس چگونه است؟

تزوس یک پلتفرم غیرانحصاری، توزیع شده و خود اصلاحگر است که از قراردادهای هوشمند آن برای طراحی برنامه های غیرمتمرکز برای تکثیر محصولات و خدمات  در یک ساز و کار حاکمیتی درون زنجیره‌ای منحصربفرد می توان بهره برد و از قراردادهای هوشمند آن برای ایجاد برخی بهبودها نسبت به پلتفرم هایی همچون اتریوم استفاده می نمایند.

ارز تزوس چیست؟

مرکز اصلی پلتفرم، بر روی یک طراحی چند ساختاری با بروزرسانی‌های جزئی درون زنجیره‌ای در پروتکل تمرکز دارد که از یک نوع از مدل اجماع اثبات سهام اصلاح شده استفاده می‌کند،  با این حال، بلاکچین تزوس به شکل زیر عمل خواهد کرد:

پوسته شبکه (Network Shell)

حاکمیت منحصر به فرد در پلتفرم تزوس از طریق این پوسته امکان پذیر است، برای درک بهتر چگونگی عملکرد پوسته شبکه آن را به سه پروتکل زیر تقسیم می کنیم:

  • پروتکل شبکه

در لایه پروتکل شبکه، اطلاعات بین مشارکت‌کنندگان در شبکه (یا نودها) ارسال و پخش می‌شوند. این پروتکل مسئول مدیریت و تنظیم فرآیند پخش تراکنش‌ها در تمام شبکه و بین نودها می‌باشد. همچنین، این پروتکل نحوه دانلود کردن بلاک‌های چین، کشف و پیدا کردن نودهای جدید در شبکه، و نحوه اعلام بلاک‌های یافت شده به شبکه را تعیین می‌کند. در این لایه، بیشترین فعالیت و نوآوری در حوزه توسعه اتفاق می‌افتد.

  • پروتکل تراکنش

در این لایه از پروتکل همانطور که از نامش پیداست، روش بررسی و چک کردن تراکنش ها مشخص خواهد شد، پروتکل تراکنش توسط زبان اسکریپت‌نویسی یک ارز دیجیتال تعریف می‌شود و برای بیت کوین همان مدل خروجی تراکنش‌های خرج نشده یا همان UTXO است، در این لایه ایجاد تغییرات می تواند به عنوان یک سافت فورک معرفی شود.

  • پروتکل اجماع

این زیر پروتکل نحوه به اجماع رسیدن (یک توفق جمعی) بین تمامی نودهای شبکه بلاک چین را مشخص می‌کند،  این پروتکل برای حفظ پایداری و اصالت بلاک چین حیاتی است؛ چرا که نحوه جلوگیری از وقوع اتفاقاتی مانند دوبار خرج کردن و تغییرناپذیر بودن بلاک چین را تعیین می‌کند، پوسته شبکه به عنوان رابط بین پروتکل شبکه و پروتکل بلاک چین عمل می‌کند.

تزوس به زبان برنامه‌نویسی اکمل (OCaml) نوشته شده و پوسته شبکه در آن قابلیت شناسایی بلاک‌ها، تراکنش‌ها و پروتکل‌ها را دارد.

ویژگی های اساسی تزوس

تزوس ویژگی هایی را برای پلتفرمش بیان کرده است که باهم بررسی می کنیم:

خود اصلاحگر (Self-Amendment):

ویژگی منحصر به فرد ارز تزوس این است که دارای خود اصلاحی است. این به این معناست که با افزایش تعداد کاربران و تراکنش‌ها، قابلیت تزویج این ارز افزایش می‌یابد و هزینه و زمان تراکنش‌ها کاهش می‌یابد. همچنین، با توجه به ساختار متن‌باز ارز تزوس، امکان توسعه و بهبود آن به راحتی و با همکاری اعضای جامعه وجود دارد.

مدیریت درون زنجیره‌ای (On-Chain Governance):

ویژگی منحصر به فرد ارز تزوس این است که دارای خود اصلاحی است. این به این معناست که با افزایش تعداد کاربران و تراکنش‌ها، قابلیت تزویج این ارز افزایش می‌یابد و هزینه و زمان تراکنش‌ها کاهش می‌یابد. همچنین، با توجه به ساختار متن‌باز ارز تزوس، امکان توسعه و بهبود آن به راحتی و با همکاری اعضای جامعه وجود دارد.

ارز تزوس چیست؟

نوآوری غیرمتمرکز : (Decentralized Innovation)  

یکی از ویژگی های بارز ارز تزوس، نوآوری غیرمتمرکز آن است. به عنوان یک سیستم پولی جدید، تزوس از یک رویکرد غیرمتمرکز برای توسعه، مدیریت و اجرای پروتکل استفاده می کند. این به این معناست که هیچ شخص یا سازمان مرکزی در کنترل ارز تزوس نیست و تمام تصمیمات مربوط به آن توسط جامعه کاربری اتخاذ می شود. این رویکرد غیرمتمرکز، به ارز تزوس امکان می دهد تا به عنوان یک پروتکل نوآورانه، به طور پایداری در طول زمان تغییر و بهبود یابد. بنابراین، نوآوری غیرمتمرکز ارز تزوس به عنوان یک ویژگی برجسته آن شناخته می شود.

قراردادهای هوشمند در پلتفرم تزوس

در پلتفرم تزوس قابلیت ایجاد قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکزی وجود دارد که امکان اختلال و دست کاری به شخص ثالث نمیدهد، علاوه بر این تزوس به فرایند بررسی رسمی قراردادهای هوشمند کمک می کند؛ زیرا آن تکنیکی برای بهبود امنیت آن‌هاست.

اثبات سهام (Proof-of-Stake):

نودها در شبکه‌های همتا به همتای غیرمتمرکز، منابع محاسباتی لازم برای بقای و ادامه حیات شبکه را فراهم می‌کنند. برخلاف دیگر ارزهای دیجیتال مبتنی بر اثبات سهام، در توکن‌های مبتنی بر تزویر، هر سهامدار می‌تواند در فرایند اجماع شرکت کند و به دلیل مشارکت در تامین امنیت و پایداری شبکه، جایزه‌ای دریافت کند.

نمایندگی (Delegation):

این ویژگی به افرادی که نمی‌خواهند مستقیماً در پروتکل اجماع شرکت کنند، اجازه می‌دهد تا حقوق خود را به یک نماینده سپرده کنند. این ویژگی باعث افزایش امنیت در شبکه می‌شود زیرا تلاش برای ارتکاب تقلب در اثبات سهام مزیتی ندارد و در عوض به جای آن، افراد تلاش می‌کنند صادقانه و راستگو باشند. در تزوس، برای شرکت در فرایند اثبات سهام، یک سپرده امن لازم است که پاداش و مجازاتی برای افراد صادق و راستگو و افراد متقلب دارد.

ویژگی های مهم ارز تزوس

  1. به عنوان یک بلاکچین مستقل تعبیه شده و محصولی از اتریوم یا بلاکچین دیگر نیست
  2. قرادادهای هوشمند قابل تایید تزوس در مقابل حملات مقاوم تر بوده و به امنیت این پلتفرم کمک می کند.
  3. در پلتفرم تزوس، تمامی سهامداران قادر خواهند بود در مدیریت پروتکل شرکت کنند.
  4. زبان برنامه نویسی مایکلسون، قراردادهای هوشمند را امن تر می کند و اشکالات آن را از بین می برد.
  5. طرح مبنی بر پاداش ایجاد ویژگی جدید و امن برای سیستم وجود دارد.

راهنمایی خرید و فروش ارز تزوس برای مبتدیان: بهترین روش‌ها و نکات کلیدی

اگر تجربه خرید و فروش رمزارز در بسترهای دیجیتالی دارید، حتماً می‌دانید که برای این کار باید از صرافی‌های رمزارز استفاده کنید. در سراسر جهان صرافی‌های بسیاری وجود دارند که از تزوس، یکی از ارزهای دیجیتال پرطرفدار، پشتیبانی می‌کنند و به شما اجازه می‌دهند تا به سادگی این ارز دیجیتال را خریداری و فروش کنید. برای خرید این رمزارز نیاز به صرافی داریم که در ادامه به شما معرفی می کنیم:

صرافی هایی که ارز تزوس را لیست کرده اند

از جمله برترین صرافی هایی که در بستر این ارز دیجیتال خدماتی را ارئه می دهند و امکان خرید و فروش ارز دیجیتال تزوس را فراهم می کنند، می توان موارد زیر را نام برد:

1.صرافی بایننس Binance : صرافی بایننس یکی از مشهورترین صرافی های آنلاین خارجی است که کاربران می توانند پس از ثبت نام احراز هویت در  این صرافی به انجام معاملات خود بپردازند.

2.صرافی هیوبی گلوبال Huobi Global : صرافی هیوبی گلوبال یکی از صرافی های فعال در حوزه ارزهای دیجیتال در چین است، این صرافی در نظر دارد تا خدمات مختلفی را به کاربران ارائه دهد.

3.صرافی اوکی اکسچنج  OKEx: این صرافی به عنوان یک واسطه بین کاربران عمل می کند، لازم به ذکر است که در صرافی OKEx از رمز ارزهای بسیاری پشتیبانی می شود.

4.صرافی آپ بیت Upbit  : صرافی آپ بیت در سال 2017 راه اندازی شد و توسط بزرگترین شرکت های فناوری کره جنوبی پشتیبانی می شود.

5.صرافی FTX: صرافی اف تی ایکس در ماه مِی سال 2019 راه اندازی شده است و به کاربران خود دسترسی به طیف گسترده ای از محصولات تجاری را می دهد.

ارز تزوس

کیف پول های ارز دیجیتال تزوس XTZ

.کیف پول لجر نانو S:

لجر نانو اس (Ledger Nano S) یکی از کیف پول‌های سخت افزاری است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا ارزهای دیجیتال خود را در یک محفظه‌ی امن نگهداری کنند. این کیف پول با استفاده از فناوری بلوتوث و کابل USB به دستگاه کامپیوتر شما متصل می‌شود و با برنامه‌ی مخصوص خود، امکان مدیریت ارزهای دیجیتال را برای کاربران فراهم می‌آورد. با استفاده از کیف پول لجر نانو اس، کاربران می‌توانند ارزهای دیجیتال خود را به صورت امنی نگهداری کنند و در صورت نیاز به خرید و فروش، از صرافی‌های معتبر استفاده کنند.

2.کیف پول ترزور تی  T :

کیف پول ترزور تی، یک کیف پول دیجیتالی برای نگهداری ارزهای دیجیتال است. این کیف پول امکان مبادله و انتقال ارزهای دیجیتال را فراهم می کند و با استفاده از تکنولوژی امنیتی بالا، امنیت بالایی برای اطلاعات و ارزهای دیجیتالی کاربران فراهم می کند.

3.کیف پول گوآردا Guarda:

گوآردا یک کیف پول رمزارزی است که قابلیت نگهداری بیش از ۴۵ ارز دیجیتال را داراست و امکان خرید و فروش ارز دیجیتال درون برنامه‌ای به نام Changelly را فراهم می‌کند. این کیف پول، در برابر حملات هکری محافظت می‌کند و می‌توانید به راحتی با آن ارزهای خود را به دیگر کیف پول‌ها منتقل کنید.

4.کیف پول اتمیک Atomic:

Atomic Wallet یک کیف پول رمزارزی است که امکان ذخیره سازی و مدیریت ارزهای دیجیتال را فراهم می کند. این کیف پول دارای ویژگی های امنیتی بسیار بالا مانند کلید خصوصی برای هر ارز دیجیتال است و به کاربران اجازه می دهد تا ارزهای خود را به راحتی و با سرعت بالا به دیگر کیف پول ها انتقال دهند. همچنین، کاربران از قابلیت خرید و فروش مستقیم ارزهای دیجیتال درون کیف پول Atomic نیز بهره مند هستند.

5.کیف پول اکسودوس Exodus:

اکسودوس یکی از کیف پول های نرم افزاری است که برای پلتفرم های ویندوز، مک، لینوکس، اندروید و Ios در دسترس است.

6.کیف پول مگنوم Magnum:

Magnum یک کیف پول رمزارزی با رابط کاربری کارآمد و ساده است که از طیف وسیعی از رمزارزها پشتیبانی می‌کند. این کیف پول به کاربران امکان می‌دهد تا به سرعت و به راحتی رمزارزهای خود را مدیریت کنند و تراکنش‌هایی ایمن و مطمئن انجام دهند. همچنین Magnum امکانات امنیتی قوی را ارائه می‌دهد که به کاربران کمک می‌کند تا از سرقت رمزارزهایشان جلوگیری کنند.

7.کیف پول ایرگپ AirGap:

از کیف پول ایرگپ به عنوان یک نرم افزار برای کیف پول های سخت افزاری استفاده می شود، این کیف پول متن باز است و تنها برای سیستم عامل موبایل در دسترس است.

استخراج ارز دیجیتال تزوس

ارز دیجیتال تزوس، به دلیل طراحی خاص خود، قابلیت استخراج ندارد و تنها راه برای دستیابی به تزوس، خرید آن از صرافی هاست. این ویژگی بسیار منحصر به فرد در جهان ارزهای دیجیتال است و باعث می شود تزوس از نظر امنیتی و اعتماد بخشی بهترین شکل ممکن را برای کاربران فراهم کند.

ارز دیجیتال تزوس

آینده ارز دیجیتال تزوس

همانطور که در قسمت های قبلی بیان کردیم، تزوس از ویژگی خود اصلاحگری برخوردار است، این ویژگی باعث کاهش برخی از هزینه های موجود می شود، به همین دلیل این امر می تواند به رشد و پیشرفت این ارز دیجیتال در آینده کمک کند و نظر بسیاری از افراد را به خود جلب نموده است.

نکته مهم این است که  قیمت ارزهای دیجیتال یک مسیر قابل پیش بینی را دنبال نمی کند بلکه ممکن است به سقوط و یا افزایش ناگهانی منجر شوند. به همین دلیل پیش بینی آنها دشوار است. در صورتی که قصد سرمایه گذاری در رمز ارز تزوس را دارید، قبل از انجام فرآیند سرمایه گذاری تمامی عوامل را به صورت کامل بررسی نمایید.

سخن آخر از تزوس

پلتفرم ارز دیجیتال تزوس، بلاکچینی مبتنی بر قرارداد هوشمند است که توکن آن XTZ است و کاربران با داشتن آن توکن می توانند به تغییرات در پروتکل رای دهند، قابلیت استخراج ندارد د در صرافی هایی مانند بایننس، هیوبی گلوبال، اوکی اکسچنج و ….. که لیست شده است خریداری نمایید.

سوالات متداول

ارز دیجیتال تزوس چیست؟

این ارز با نماد اختصاری XTZ نشان داده می شود، ارزش بازاری این ارز دیجیتال در حدود 3.58 میلیارد دلار است و در رتبه 38 بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته است.

آیا ارز تزوس قابل استخراج است؟

ارز دیجیتال تزوس بر خلاف بسیاری از رمز ارزها که استخراج می شوند، غیر قابل استخراج است، در واقع لازمه ی اینکه رمز ارزی استخراج شود این است که در ساختار خود از الگوریتم اثبات کار یا PoW استفاده نماید

 

به این مقاله امتیاز بدهید
امتیاز کل: 0
تعداد شرکت کننده: 0
ارسال نظر